Ciecierzyca

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Ciecierzyca

Post »

Czy ktoś z forumowiczów uprawiał albo miał do czynienia z uprawą ciecierzycy? Oczywiście mowa o amatorskiej uprawie, bo towarowej chyba w Polsce nie ma. Plantico miało nasiona do wysiewu, ale dawniej, teraz się ponoć z tego wycofali. Zastanawiam się, czy nie spróbować posiać kilka ziaren z tzw. konsumpcyjnej - czy jednak może być zaprawiana, jak np. czosnek, żeby nie kiełkował?
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Ciecierzyca

Post »

Połóż 3 ziarenka na mokrej wacie w kieliszku, postaw na kaloryfer i za parę dni będziesz wiedziała czy kiełkuje.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Ciecierzyca

Post »

Witam

W tym roku również zamierzam wysiać ciecierzycę, oczywiście pierwszy raz :) i oczywiście jak wygospodaruje dla niej trochę miejsca na mojej mikroskopijnej działeczce :)
Ale nie będę szukała ani płaciła za taką zapakowaną w specjalną torebkę. Jemy ciecierzycę często i kiedyś namaczając ją w przeddzień, może dzień był ciepły, albo noc, albo za długo stała, bo zaczęła puszczać kiełki w tej wodzie. Coś jak czosnek jak już wyrasta, albo kiełkujący ziemniak. Tak więc to była dla mnie wskazówka, że mogę najpierw ją namoczyć, około 20 ziaren, tyle ile chcę zasadzić, a potem do ziemi. Może puści. Zobaczę :) Metoda "na kaloryfer" nie wiem czy się sprawdzi, bo ciecierzycę może to jeszcze podsuszyć. Ja ją po prostu mocno zaleję wodą, bo wydaje mi się, że to się lepiej sprawdzi. A wprost do ziemi, takie suche ziarnko, to nie wiem czy zdoła wchłonąć tyle wilgoci, ile by potrzebowała, ale można spróbować...

Ciecierzycę wysieję taką kupioną w supermarkecie...

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Ciecierzyca

Post »

ja w ubiegłym sezonie próbowałem uprawiać. To był eksperyment. Posiałem kilkan groszków cieciorki wziętej prosto z torebki kupionej w sklepie spożywczym (zwykłej konsumpcyjnej).

Bardzo szybko kiełkują i po kilku dniach wygladaja tak:

Obrazek

Liście trochę przypominają akacje

Obrazek

Obrazek

Ale niedługo potem roślinki się pokładły a ja straciłem nimi zainteresowanie. Jak pod koniec lata sprzątałem to znalazłem 1 (słownie: jeden) strąk zawierający jedno ziarno. Nie wiem co im nie pasowało, może to, że rosły w cieniu pomidorów.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Ciecierzyca

Post »

Magritte80, nie podsuszy się na kaloryferze bo przecież jej dolejesz wody do kieliszka, jeśli odparuje... Albo :;230 zła kobieta jesteś, i nie dolejesz ;:14

Jankielu, w tutejszym przedszkolu dzieci tak hodowały ciecierzycę, soczewicę i bób. :;230 Kiedy roślinki osiągnęły 20 cm to już nikt nie był zainteresowany, nikt nie podlewał i takie smętne badylki suche straszyły na parapecie.
Twojej może rzeczywiście przeszkadzał cień ? Tak sobie myślę, bo tutaj hodują ją na polach w pełnym słońcu. Nieco niżej niż mieszkam, więc ciecierzyca ma tam dosłownie patelnię. No i tu gleba zawiera mnóstwo związków wapnia, może ona to lubi ? A może o pH jej poszło ?

Tutaj ciecierzyca jest tradycyjnym daniem w Boże Narodzenie. Kupuje się baccala', czyli płat dorsza zasuszony i zasolony. Namacza się na 3 dni (co 12 h wymieniając wodę) razem z ciecierzycą. Później dorsza się smaży, robi w pomidorach czy jak kto lubi a ciecierzycę się gotuje (bez solenia już) doprawiając szczyptą gałki muszkatołowej. Podaje się ją obok ryby, z niewielką ilością tej wody, w której sie gotowała i polewa oliwą z oliwek. Pyszne, przechodzi smakiem i zapachem dorsza.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ciecierzyca

Post »

Dzięki za wszystkie informacje!
Zrobię eksperyment, wyjdzie, to będę szczęśliwa, a jak nie, to spróbuje jeszcze raz :)
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Ciecierzyca

Post »

O kurcze... a już miałam pytać o wydajność jednego krzaczka ciecierzycy :)
Na 100 % posadzę, wydaje mi się, ze chyba faktycznie może lubić słońce, ale myślałam, że nie potrzebuje palikowania, a tu się pokładała... hmmm, trzeba będzie posadzić, obserwować i reagować w odpowiednim czasie :)

Co do kieliszka na kaloryferze, to faktycznie wody bym dolewała... :tan , bo dobra kobieta jestem ;:170 ,
ale ja chcę posadzić więcej, więc ja do gara i naleję wody... a za 2 dni do ziemi i bez cackania się 8-)

Ja muszę rodzinę wyżywić... więc może z jeden obiad wyrośnie ;:138
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Ciecierzyca

Post »

Poza słońcem i klimatem to chyba nic im nie brakowało, pomidory obok rosły w tej samej glebie i owocowały.

Ciecierzyca to moje ulubione warzywo. Mogę ją jeść na sto sposobów, humus, falafel, albo duszona w sosie garamasala.

tylko co jest z tą plennością, bo abstrahując od mojego doświadczenia to wszędzie piszą, że strąki zawierają jedno nasiono, czyli tymi strąkami roślina musi być oblepiona jeśli rośnie w optymalnych warunkach.
walenty48
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2011, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciecierzyca

Post »

Czy ktoś z Forowiczów uprawiał ciecierzycę i mógłby napisać choć kilka zdań na temat niepowodzeń
w uprawie. ;:223 Teraz jest termin siewu tej rośliny i chciałbym uniknąć błędów, które najczęściej popełniamy wprowadzając nową roslinę do uprawy. Z góry bardzo dziękuję. :wit
sylwestero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 15 mar 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciecierzyca

Post »

Czy ciecierzyca i soczewica to to samo? Czy soczewicę da się uprawiać w Polsce?
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ciecierzyca

Post »

Soczewica i ciecierzyca to nie to samo, obie należą do strączkowych, ale to różne rośliny. Obie można uprawiać w Polsce. Soczewicy jest kilka rodzajów, np. na pastę, farsz do naleśników, pierogów bardzo dobra jest zielona.
sylwestero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 15 mar 2011, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciecierzyca

Post »

Dzięki za odpowiedź. Moim zdaniem najlepsza jest czerwona. Czy znajdę gdzieś więcej na temat uprawy?
walenty48
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2011, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciecierzyca

Post »

Drodzy Forumowicze!
Pytałem o możliwości i szczegóły uprawy ciecierzycy w Polsce, a szczególnie na terenie lubelszczyzny.
Co z niej można zrobić, podpowiada szereg portali kulinarnych. Jest bardzo cenną rosliną i uprawianą od
co najmniej 6- ciu tys. lat. Dziś sieję nasiona konsumpcyjne wg wiedzy jaką posiadam. Co z tego będzie
zobaczymy? Pozdrowienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”