MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

A co ma pszczelarz do murarek ogrodowych ? Albo jakiś Niesiołowski?
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witaj !
Niesiołowski, to ten polityk, a w ogóle to tak dla żartów.
W 1966 ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. W 1979 uzyskał stopień doktora nauk biologicznych, od 1990 jest doktorem habilitowanym, w 2005 otrzymał tytuł naukowy profesora. Nauczyciel akademicki w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ. Specjalista od robaków.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Lubie gościa ale będę go pytał o te larwy które mi uszkodziły kokony murarek .
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

to co ci zeżarło kokony wabi się Cacoxenus indagator
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

A na polski to co to będzie? :D
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Już wiem to larwy muchy , kiedys był artykół o niej na onecie, na szczeście u mnie wyleciały na dwór ale kominem :)
Aby wydostać się z gniazda pszczoły samotnicy, mucha Cacoxenus indagator używa swojej głowy jak hydraulicznego taranu ? informuje ?New Scientist?.

Na wiosnę samice pszczoły murarki ogrodowej (Osmia rufa) budują gniazda ? nie są to jednak wspólne osiedla w rodzaju ula, a skromne inkubatory dla ich potomstwa.

Zwykle wykorzystują korytarze wydrążone w drewnie przez inne owady. Na dnie takiego korytarza pszczoła umieszcza nieco pyłku i nektaru oraz pojedyncze jajo, po czym zalepia wejście błotem. Na tej przegrodzie umieszcza kolejną porcję pokarmu i następne jajo, po czym powtarza tę czynność wielokrotnie, tworząc szereg oddzielonych ścianami cel.

W ciągu kilku następnych miesięcy z jaj wykluwają się larwy, które zjadają pyłek i nektar. Potem przędą kokon, przekształcają się w postać dorosłą i zapadają w sen zimowy, by na wiosnę mocnymi żuwaczkami otworzyć sobie drogę do wolności poprzez warstwę błota o grubości od 2 do 6 milimetrów.

Jednak plany potomstwa zapobiegliwej pszczoły może pokrzyżować mała mucha Cacoxenus indagator.

Korzystając z chwili nieuwagi pszczoły składa ona do ośmiu jaj w niezalepionej jeszcze błotem celi. Larwy muchy zjadają nektar i pyłek, po czym się przepoczwarzają, a pszczela larwa ginie z głodu. Trzymilimetrowe muchy rozpoczynają swoje dorosłe życie w zamurowanej celi. Zwykle (w 2/3 przypadków) uwalania je przypadkiem któraś z pszczół pozostałych przy życiu w innych celach ? ale nie zawsze.

Jak wykazał Erhard Strohm z uniwersytetu w Ratyzbonie (Niemcy), nie mając innego wyjścia, muchy wciskają głowę w szczeliny w zaschniętym błocie, po czym rozsadzają je głową. Głowa może bowiem zwiększać swoją objętość dzięki czasowemu wypełnieniu odpowiednio przystosowanej jej części hemolimfą ? owadzim odpowiednikiem krwi.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Biedne murarki! Dopiero ta wypowiedź uświadomiła mi, jaki popełniłam błąd, nie wyłuskując kokonów. Jeśli coś będę miała, to na pewno w przyszłym roku je pięknie wyłuskam, dam do podpisanego pudełeczka tekturowego - i do lodówki. Tak myślę,że jedyny sposób walki z tymi muszkami, to nie dopuścić do ich rozwoju, bo co innego da się wymyślić?
Waleria
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ale żeby nie dopuścic do ich rozwoju to musiała byś stac i pilnowac rurek , bo one wlatuja w czasie kiedy murarka leci po pyłek i nie ma jej w rurce.Zawsze jakieś paskudztwo musi człowiekowi przeszkodzic :(
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Chodzi mi o to,że jak rozwalę te rurki z kokonami, to zniszczę wszelaką swołocz i będzie tego paskudztwa mniej. Rozumiem, że nie zlikwiduje się tego całkowicie, bo to jednak przyroda, i może okazać się kiedyś,że te muszki też po coś są potrzebne.
Waleria
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

te muchy to jest pikuś ten tutaj to jest dopiero szkodnik : http://pl.wikipedia.org/wiki/Barciel_pszczo%C5%82owiec larwa wygląda tak: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... va_bl2.jpg ten to załatwia wszystkie kokony on miejsca w którym się wylągł w stronę wejścia- czasami wszystkie kokony w rurce są zeżarte :idea: :!: :evil:
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

No te larwy tez mi zeżarły wszystkie murarki w rurkach , nie wiem czy to na pewno ta muszka bo bardziej podejrzewam mrówki , ponieważ sporo ich sie kręciło koło rurek.
Tyle larw mi zostało i wydaje mi się ze jest tu jeszcze jakiś inny gatunek, ponieważ są dwa rodzaje kokonów

Obrazek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

małe brązowe kokony- samczyki,duże brązowe kokony-samiczki- kokony białe jakby z bibułki z takimi jakby woskowymi przegródkami- chyba osa Anoplius nigerrimus
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman pisze:te muchy to jest pikuś ten tutaj to jest dopiero szkodnik : http://pl.wikipedia.org/wiki/Barciel_pszczo%C5%82owiec larwa wygląda tak: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... va_bl2.jpg ten to załatwia wszystkie kokony on miejsca w którym się wylągł w stronę wejścia- czasami wszystkie kokony w rurce są zeżarte :idea: :!: :evil:
A taki ten owad piękny! I w dodatku rzadki! Może dzięki temu nie zalęgnie się u mnie? Nie wiem, czy ręka mi się podniesie,żeby takiego pięknego ;:5, ale dla brzydali nie będę miała litości.
Czytałam już parę razy ten wątek, ale chciałabym się dowiedzieć, kiedy najwcześniej można zacząć rozłupywać rurki,żeby kokony już były dojrzałe?
Waleria
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”