Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

miwia pisze:Witam :)

Ja też chętnie "podepnę" się pod ten temat, bo moja 7-letnia clivia nigdy jeszcze mi nie zakwitła. Wygląda zdrowo, doniczkę ma niezbyt dużą (chyba). Wystawa płn-wsch. Fakt, że nigdy nie przechodziła żadnego spoczynku. Czy mogę ją teraz oddać na ten spoczynek do innego pokoju? A jeśli tak, to też od lutego zacząć ponowne nawożenie?
Z góry dziękuję za pomoc
Mirka
Doniczka jest prawidłowa, ziemia co prawda troszkę zasolona ale nie aż tak mocno, kliwii się teraz nie powinno podlewać(jak to jest u Ciebie?) poczytaj tutaj o kliwii a nawożenie zacznij od marca, co do kwitnienia fakt że położenie na ziemi np. połówki jabłka i zakrycie go szczelnie folią(np. przysypując ziemią po bokach) w procesie psucia się jabłka wytwarza się etylen który pobudza roślinę do kwitnienia. Jabłko zabieramy w momencie jak pod folią zobaczysz że całkowicie zbrązowiało (nie może ono dotykać do rośliny) ale prawidłowo pielęgnowana kliwia nie potrzebuje takich zabiegów z jabłkiem gdyż przechodząc odpoczynek powegetacyjny o którym jest napisane w temacie o kliwii będzie kwitła co roku pod warunkiem że po kwitnieniu nie dopuścisz do zawiązania sie nasion. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

nezka pisze: Często pomaga zwiększenie wilgotności powietrza przez regularne spryskiwanie,

Kliwii nie powinno się zraszać jest niewrażliwa na suche powietrze za to wrażliwa na choroby grzybowe oraz moczenie liści, wilgotność można zwiększyć nieznacznie ale poprzez ustawienie doniczki na podstawku z keramzytem.
Należy też dostarczyć roślinie etylenu. Trzeba wziąć w tym celu dojrzałe jabłko, położyć między liśćmi i rozpostrzeć nad tym cienką przejrzystą folię. W tak stworzonym ekosystemie zostanie pobudzone kwitnienie rośliny."
Z tym że jabłko powinno być położone raczej na ziemi i szczelnie przykryte folią gdyż kliwia etylen pobierze przez korzenie co jest bezpieczniejsze dla rośliny chociażby dlatego że zakrycie całej rośliny spowoduje zdecydowane zwiększenie wilgotności pod tą folią i może doprowadzić do rozwoju jakiejś choroby grzybowej.

:D
Awatar użytkownika
miwia
500p
500p
Posty: 680
Od: 2 gru 2007, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Jeleniej Góry

Post »

Delissa :) To nie problem, żeby tak wyglądała :). Zapewniam Cię, że nic specjalnego nie zrobiłam. Ziemię w doniczce, przez te7 lat wymieniłam tylko RAZ! A podlewam, jak mi się przypomni, czyli raz na tydzień, może dwa. Traktuję (traktowałam) ją po macoszemu, bo mi nie kwitła i nosiłam się z zamiarem jej wyrzucenia :oops: Tylko z nawozem nigdy nie stopowałam, dostawała jak wszystkie inne roślinki :)

Przemo :) Dzięki :) Mógłbyś mi zdradzić tajemnicę, jak się dopatrzyłeś, że jest zasolona? Jakie objawy na to wskazują? Bo ja w większości doniczek mam na wierzchu ziemi, taką białą, twardawą skorupkę. Czy to to? I jeszcze: jeśli teraz nie będę jej nawozić przez 2 miesiące tylko czasem podleję, to ta sól się wypłucze samoczynnie czy może lepiej ją przesadzić ?

Pozdrawiam
Mirka
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

miwia poczytaj te dwa tematy tutaj i tutaj, w okresie powegetacyjnym żadnych roślin się nie nawozi póki co zbierz tą skorupę z ziemi. :D
Delissa

Post »

Ostatecznie kliwię przeniosłam bliżej światła, zamioculcas pozostał tam gdzie był-bo nie mam gdzie indziej dla niego miejsca, tzn mam ale ze 3,5 od okna, a to za ciemno. Najwyżej w dzień słoneczny zapuszczę roletę. Ale mam pytanie dotyczące kliwii i draceny. To górne okno mniej więcej od wiosny do zrobienia się zimno jest cały czas otwarte uchylnie- dzień i noc. Tak jak na foto. Czy to tym kwiatkom nie bedzie przeszkadzało? Warto to wiedzieć zanim kliwia zadomowi sie na parapecie, bo nie ma sensu jej później znowu przestawiać.Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Delissa pisze:Ostatecznie kliwię przeniosłam bliżej światła, zamioculcas pozostał tam gdzie był-bo nie mam gdzie indziej dla niego miejsca, tzn mam ale ze 3,5 od okna, a to za ciemno. Najwyżej w dzień słoneczny zapuszczę roletę. Ale mam pytanie dotyczące kliwii i draceny. To górne okno mniej więcej od wiosny do zrobienia się zimno jest cały czas otwarte uchylnie- dzień i noc. Tak jak na foto. Czy to tym kwiatkom nie będzie przeszkadzało? Warto to wiedzieć zanim kliwia zadomowi się na parapecie, bo nie ma sensu jej później znowu przestawiać.
Jeśli zimne powietrze nie będzie tylko wiało na rośliny nie będzie im to przeszkadzało zawsze możesz w chłodniejsze dni zrobić na mikro zamiast uchylania. :D
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Moja Kliwia:

Obrazek Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Piękne te kliwie i szczerze gratuluje wszystkim, którzy doczekali się kwitnących roślin w domu. Ja niestety nie miałam cierpliwości czekać kilka lat na kwiaty i swoją kliwię oddałam.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
Madalenka1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 sty 2008, o 17:41
Lokalizacja: Wadowice

Nasiona czy nie?

Post »

Mam pytanie czy te nasiona kliwii sa juz gotowe do posadzenia czy mam jeszcze troche poczekać? Już około pół roku temu kliwia mi kwitła. A chciałabym sobie posiać nasionka sama tylko nie wiem czy to cała ta kulka czy trzeba ją rozłupać? może mi ktoś pomóc?

Obrazek

walke z wełnowcami już zaczęłam :)
Lepiej zapalić świeczkę, niż narzekać na ciemność...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Torebka nasieniowa sama podeschnie i się rozłupie jak nasiona dojrzeją, muszę Cię jednak zmartwić bo pozwalając kliwii zawiązać nasiona musisz sie liczyć z tym że może w przyszłym roku w ogóle nie zakwitnąć, wydanie kwiatostanu a potem zawiązanie nasion bardzo osłabia roślinę. :D
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

Teraz bardzo się martwię bo jden z liści robi się brązoy i schnie. Co może byc tego przyczyną ? Czytałam wcześniejsze wskazowki. Przeniosłam ją z jednego miejsca w drugie,

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Piuma
50p
50p
Posty: 77
Od: 1 lut 2007, o 21:19
Lokalizacja: kwiatowa dolinka Małopolska

Post »

Moja kliwia zrobiła mi psikusa w tym roku i zamiast kwitnąć w kwietniu, zakwitła w lutym. Czy to normalne??
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post »

To normalne,bo kliwie kwitna właśnie w lutym i czasem w sierpniu-wrześniu. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”