Cebula szalotka, perłowa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

No właśnie o to chodzi ,że też sobie wyobrażalem szalotke jako słodkawą i łagodną cebule . Co prawda spożycie jednej małej cebulki niczego nie przesądza , tym bardziej że jak mówie , rok u nas byl zimny i deszczowy , a to nie wpływa na "łagodność" . Zaznaczam ,że cebulka miała 1/3 powierzchni pokrytej zielonym rumieńcem , a nie spotkalem jeszcze łagodnej cebuli z taką cechą , jaka by nie była odmiana ... Podkreślam , że ta zielonkawość właśnie to nie tyle cecha odmiany , a bardziej oznaka warunkow uprawy , pogody i nawożenia ... Może Pelasia sie wypowie jak z tym smakiem jest , w tym konkretnym przypadku . Wg. mnie nie da sie tej cebuli zjeść tak jak jabłko . Aha , może to też ważne : wczoraj przy krojeniu ta szalotka doprowadzila mnie do małego płaczu , bez żadnych innych powodow :wink: , poza tymi naturalnymi . A zresztą ! U mnie będzie jej lepiej , i będzie słodka 8-)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Cebula szalotka (Allium ascalonicum L.) nie zawsze ma cebule o łagodnym smaku. Np. odmiana Bonilla F1 (Bejo Zaden) o żółtym kolorze łuski ma łagodny smak ale trzy inne odmiany też z tej firmy: Conservor F1, Matador F1 oraz Ambition F1 to odmiany o ostrym lub dość ostrym smaku. Odmiany heterozyjne przeważnie tworzą pojedyńcze cebulki. Odmianę Bonilla F1 można było kiedyś kupić paczkowaną przez PNOS Ożarów, odmianę Toto rozprowadza PlantiCo.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Poleciałam dzisiaj na koniec miasta do Polo-Markietu, ale na próżno. U nas szalotki jeszcze nie ma.
Ekspedientki nie umaiały mi nic konkretnego powiedzieć.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Ja lubię cebulę :oops: jem ja często(oczywiście gdy nie ide do pracy :lol: )
Kupiona przeze mnie szalotka na pewno jest delikatniejsza, bardziej krucha i na pewno słodsza od normalnej cebuli.
Fakt,myślałam,że będzie mniej piekąca,ale nie można mieć wszystkiego...prawda? :tan
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

W ubiegłym roku kupiłam w supermarkecie 3 rodzaje szalotki. Część zjadłam, a po kilka przeznaczyłam do posadzenia. Była tam między innymi ta długa - bananowa. Niestety, żadna z nich nawet nie wykiełkowała. Siedziały w ziemi i siedziały i żadnego kiełka. Dziwne. W końcu zgniły.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

W marketach jest masa towarów z importu . Detalicznie już były opisywane historie np. z chińskimi czosnkami , co to kiełkować nie chciały ... Ta szalotka o której pisze jest miejscowa , i jak mówie już w niektorych siatkach jest i mały szczypior , i małe kiełki . Nie dopuszczam więc myśli , aby po wysadzeniu wiosną do gruntu nie ruszyły do wzrostu :wink:
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Ja wcale nie mówię, że Twoja taka będzie :) Mam nadzieję, że nie, bo chcę się wybrać do Polomarketu we Wrocławiu i też jej poszukać. Może jest ktoś z Wrocławia, z okolic Budziszyńskiej? I mógłby rzucić okiem czy te szalotki tam są? Bo ode mnie to prawdziwa wyprawa :(
Te szalotki o których pisałam były hiszpańskie.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Poszłam dzisiaj jeszcze raz do Polo. Właśnie wystawiano skrzynki z szalotką. To się nazywa mieć szczęście! Kupiłam 2 opakowania, bo ta dymka jest duża, więc jest mniej sztuk niż przy normalnej. Wydaje mi się, że jest trochę niedosuszona, ale powiesiłam przy ciepławym grzejniku i spokojnie doczeka wiosny. Mam teraz 2 gatunki - tę i "bananową".
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
fizol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 sty 2011, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Mam kilka kilogramów cebuli kartoflanki. Od wielu lat uprawiam ją tak jak zwyczajną cebulę, nie ma z nią żadnych problemów. Co do smaku - na pewno nie jest to szalotka - jest równie ostra co zwyczajna. Chętnie wymienię się na inne gatunki cebul rzadko spotykanych
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Szalotka ani kartoflanka to nie są jakieś bardzo rzadko występujące gatunki cebuli :wink: , na pewno jest ich mniej ,ale jak sie dobrze poszuka to zawsze sie znajdzie ... A w razie gdybyś nie znalazł , to daj cynk , chętnie Ci wyślę . Dziś uzupełniłem stan posiadania o kilka paczek szalotki 8-)
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Wymienić nie mam na co (obecnie posiadam kilka sztuk szalotki toto, o ile się przechowała i nasionka (również toto) :roll: ), ale jeśli ktoś by chciał odsprzedać szalotkę bądź kartoflankę czy perłową, to chętnie odkupię.
pozdrawiam Ewa
fizol
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 sty 2011, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Frant, zgadzam się z Tobą, że szalotka i kartoflanka to żadna rewelacja - jeśli się dobrze poszuka to można znaleźć. Jedną kupujemy w supermarkecie drugą na rynku. Sam poszukuję przede wszystkim cebuli piętrowej a perłową również nie pogardziłbym. Mieszkam w takim zad..., że jedyny sposób na uzyskanie ciekawych odmian to internet
Ewikk77 o sprzedaży nie ma mowy. Mogę przesłać pakiet za free [tzn. po cenie przesyłki]. Przepraszam, żona podpowiada, że żeby dobrze rodziło kosztować musi. Ustalam więc cenę na 1gr
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Fizol, ja też poszukuję cebuli piętrowej, niestety bezskutecznie. Potrzebuję takich dawniej uprawianych roślin (to moje marzenie, żeby zgromadzić ich kolekcję). Jeśli byś miał też i dla mnie troszkę kartoflanki to byłabym wdzięczna, pokryję wszystkie koszty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”