Winobluszcz (Parthenocissus) rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz

Post »

Twój jest imponujący ;:333 ... już kiedyś gdzieś pokazywałeś i jeśli dobrze pamiętam,
to południowa wystawa ?
Jeśli tak łatwo Ci się ukorzeniają sadzonki trójklapka, to byłoby miło, gdybyś podzielił się z nami tajnikami ;:108
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Winobluszcz

Post »

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że z rozmnożeniem pięciolistkowego nie ma(-m)
najmniejszego problemu. Myślałam, że z trójklapcem też tak łatwo pójdzie.
Niestety pomyliłam się. I teraz już wiem, dlaczego tak trudno go dostać w sklepach
ogrodniczych.

Aneczko kochana! ;:196 Próbowałyśmy, nie wyszło.
Jesteśmy bogatsze o kolejne doświadczenie.
Chociaż ...
Moja ostatnia sadzonka ciągle tak wygląda. ;:109
Więc jeszcze mam nadzieję

Obrazek

Jako ciekawostkę, pokażę Wam, jak trudno sadzonce trójklapowca wypuścić korzenie.
Po kilku miesiącach, zamiast korzeni, miała coś takiego

Obrazek

Wiem jedno - za rozmnażanie trójklapowca już się nie biorę.
Pozdrawiam serdecznie
elsi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4841
Od: 17 sty 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winobluszcz

Post »

Ja kupowałam trójklapowca, zamówiłam w szkółce, sadzonka kosztowała (rok temu) 18 zł.
Znajoma ze szkółki tłumaczyła, że szczepi się trójklapowca na podkładce z pięcioklapowca,
bo na własnym korzeniu źle się rozmnaża.
Patrząc na wasze doświadczenia jestem skłonna się z tym zgodzić.
Powiem, że z miejsca poniżej szczepienia wybijał pięcioklapowiec i trzeba go pilnować.
Ideałem byłoby doczekać jednak sadzonki z trójklapowca.
Może to trochę zależy od gleby, od klimatu??
W jakich warunkach rośnie u Ciebie Jurku? Jak rozmnażałeś? W jakim terminie? Czy okrywasz korzenie na zimę?
Pozdrawiam. Elżbieta
Ogród Elżbiety
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winobluszcz

Post »

Amlos, Jurek - piękne trójklapowce.

Tutaj m.in. nie polecają sadzić winobluszcza trójklapowego od strony południowej (przypalanie liści), polecają sadzić na stanowiskach raczej osłoniętych (zimowe wiatry), a także radzą sadzić w Polsce zachodniej, południowo-zachodniej i środkowej. Jak myślicie, lekka przesada? Co wynika z waszych doświadczeń/obserwacji?

Zastanawiam się nad winobluszczem trójklapowym u siebie. Tylko byłby to trejaż na elewacji domu od strony południowej (wybitna patelnia), stanowisko osłonięte jedynie od północy - domem, no i we wschodniej Polsce... Czyli ww. warunków nie spełniam.

Dodam, że powierzchnia na której miałbym rosnąć byłaby duża no i od reprezentacyjnej strony, więc "niefajnie" byłoby, gdyby latem miał dużo przypalonych liści, a co drugiej zimy wymarzał i startował od nowa. Przyznacie, marna byłaby z tego ozdoba, a i swojej funkcji "chłodzącej" elewację w upalne dni raczej by spełniał.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz

Post »

U mnie nigdy nie przymarzł (południowa Wielkopolska), nawet najmniejszych śladów uszkodzeń mrozowych.
Latem też nic mu nie było, choć częściowo rośnie na południowej ścianie, częściowo na zachodniej, a wiele pędów płoży się po dachu pokrytym papą, która mocno się nagrzewa.
Najniższe temperatury w ostatnich latach to -23°C, rzadko kiedy dochodzą do -20°C.

To bardzo ciekawe pnącze, ale potrzebuje dużo miejsca.
Zajrzyj tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... y#p1711303
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winobluszcz

Post »

Andres74, dziękuję za odpowiedź i link; Twój winobluszcz trójklapowy na załączonym zdjęciu imponujący.
aloes7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 wrz 2009, o 11:02

Re: Winobluszcz

Post »

mam problem sadzonki winobluszcza pobrane jesienią, puszczają pędy, trzymam je w piwnicy i chyba jest im tam za ciepło (ale nie mam innego miejsca), czy związku z tym urywać te pędy, ale chyba wtedy wybiją nowe i jeszcze bardziej osłabi roślinkę, czy zostawić niech sobie rosną a na wiosnę i oberwie i puszczą nowe? dodam że korzonki są już bardzo ładnie wykształcone.
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Winobluszcz

Post »

U mnie Parthenocissus tricuspidata rośnie od 8 lat. W tej chwili porasta cztery ściany. Jest niesamowicie ekspansywny.
Rozmnażam winobluszcza trójklapowego z sadzonek. Z niezłym skutkiem. Ukorzeniam w piachu.
W ogóle większość różnego rodzaju sadzonek ukorzeniam w piasku. Jak dla mnie piasek= 100% skuteczności. ;:108
Co roku mój winobluszcz wytwarza tysiące nasion. W zimie granatowe jagody są zjadane przez ptaki. Po spożyciu przez ptaka, nasiono zmierza w wiadomym kierunku. ;:7
Po zimie-pod drzewami i krzewami miałam łany rosnących małych trójklapków.
Obdzieliłam nimi, zresztą, forumowiczów. :wink:
Uwielbiam to pnącze przyciąga wzrok i wytwarza klimat tajemniczości. :roll:

Obrazek

Obrazek
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz

Post »

Wisienka pisze:...

Jako ciekawostkę, pokażę Wam, jak trudno sadzonce trójklapowca wypuścić korzenie.
Po kilku miesiącach, zamiast korzeni, miała coś takiego

Obrazek

Wiem jedno - za rozmnażanie trójklapowca już się nie biorę.
Wybacz mi Wisienko, spóźniony refleks , dopiero teraz zauważyłam ;:24 . Ciekawostka bardzo pouczająca ...
Moje nieudane, też pewnie miały taki guz - nie zajrzałam :oops: .
Wprawdzie mówi się, że dobrymi chęciami jest wybrukowane piekło, to w tym przypadku te dobre chęci czegoś nas nauczyły.
A mianowicie, że wypuszczający liście i wyraźnie rosnący kawałek pędu, nie zawsze musi oznaczać przyjęcie się i zakorzenienie
rośliny
:idea:

Mimo to, mam jeszcze cień nadziei (malutki!), że ostatnia sadzonka wiosną zacznie rosnąć ... oby!
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winobluszcz

Post »

evluk, przepięknie prezentuje się Twój trójklapowiec ;:63
dysponujesz może zdjęciem jesiennego przebarwienia liści? to dopiero byłby widok.

czy u Ciebie winobluszcz rośnie na południowej wystawie, gdzie przez większą część dnia operuje silne słońce? jeśli tak, to jakie są Twoje obserwacje dot. np. słabszego wzrostu lub przypalania listków? w niektórych źródłach (patrz mój post trochę wyżej) podają, żeby lepiej nie sadzić go od południa). Teoria jednak teorią, a praktyka często mówi co innego.
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Winobluszcz

Post »

Mój winobluszcz rośnie na wschodniej i południowej wystawie. Jest to jedna sadzonka.
Na południowej stronie bardzo silnie operuje słońce, liście jednak nie są przypalone przez słońce, być może ze względu na to, że u mnie na przeciwległym brzegu działki rosną drzewa, które mają kilkadziesiąt lat i znacznie cieniują mój ogród :roll:
U znajomej winobluszcz trójklapowy obrósł już cały dom. Drzew nie ma, a liście na południowej stronie domu nie są przez słońce przypalone. :)
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winobluszcz

Post »

evluk, dziękuję za odpowiedź; w takim razie i u mnie od południa winobluszcz powinien sobie poradzić, nawet bez ocienienia przez inne rośliny.
Aż wierzyć się nie chce, że to jedna sadzonka; 8 lat to przecież nie jest znowu tak długi okres. Imponujący efekt.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz

Post »

aloes7 pisze:mam problem sadzonki winobluszcza pobrane jesienią, puszczają pędy, trzymam je w piwnicy i chyba jest im tam za ciepło (ale nie mam innego miejsca),
Lodówki, balkonu też nie masz? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”