Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
passat45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 mar 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Witam serdecznie Wszystkich na forum,jestem nowym użytkownikiem forum i mam pytanie,czy można rozsypać węgiel brunatny na rabatach kwiatowych,chodzi dokładnie o rabaty z żurawkami Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Moim zdaniem jak najbardziej.Oprócz tego że wzbogacisz ziemię w składniki pokarmowe to poprawisz także jej strukturę.Żurawki lubią próchniczną ,żyzną glebę więc powinny dobrze zareagowac na takie nawożenie.Pozdrawiam Andrzej.
passat45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 mar 2010, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Dzięki za odpowiedż,też tak sądziłem, bo węgiel brunatny to przecież drzewo,poza tym ziemia będzie trzymała więcej wilgoci,a żurawki to lubią.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Żurawki lubią wilgoć pod warunkiem że gleba jest przepuszczalna.Na wilgotnej z natury, ale gliniastej marnieją, szczególnie po zimie.Można wyściółkować węglem pod warunkiem, że ogólnie glebę masz przepuszczalną.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

selli7 pisze: .Można wyściółkować węglem pod warunkiem, że ogólnie glebę masz przepuszczalną.
Z tym zdaniem się nie zgodzę.Węgiel brunatny nadaje się do stosowania zarówno na glebach ciężkich jak i lekkich piaszczystych.Jeżeli glebę ma zlewną, nieprzeprzepuszczalną to tym bardziej powinien czymś ją rozluźnić i poprawić jej strukturę.Węgiel brunatny oprócz tego że zawiera całą paletę składników mineralnych to przede wszystkim jest nawozem organicznym i do tego celu jak najbardziej się nadaje.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Oczywiście, ale Passat45 ma zamiar węgiel rozsypać (a więc wyściółkować) wokół roślin, a nie użyć go jako domieszki do ziemi przy sadzeniu żurawek.To jednak zasadnicza różnica.
Na gliniastych i mało przewiewnych glebach powinno się unikać cięższych ściółek (żwir, węgiel,) gdyż leżąc dłuższy czas swoim ciężarem powodują zbytnie zbijanie się takich gleb pod ściółką , 'przyduszanie' korzeni i w efekcie ich zamieranie.Ma to wpływ na małe rośliny, a żurawki akurat mają dość wrażliwy system korzeniowy na brak powietrza.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Odkopuję, bo to jedyny wątek dot. węgla brunatnego, jaki znalazłam.

Nie chodzi mi o ściółkowanie, tylko o poprawę własności gleby kl. IVb - piaszczystej, z dużą skłonnością do zakwaszania się i wypłukiwania składników pokarmowych. Ogólnie nieco lichej.

Czy ma ktoś dostęp do badań składu miału węgla brunatnego pod kątem zawartości metali ciężkich?
Poziom zasiarczenia jest standardowo podawany. Niestety, Bełchatów nie bada metali ciężkich, dzwoniłam i pytałam. A szkoda, bo jest tyle materiałów w sieci o dobroczynnym wpływie miału węgla brunatnego na gleby, szczególnie lekkie. ...a badań szczegółowych brak.

Myślę o dawce 25 ton na ogród warzywny i sad o pow. 3000 m kwadratowych. Myślę o małej produkcji rolnej z czasem i certyfikacie eko. Nie chciałabym zatem strzelić sobie samobója.

Ktoś, coś...?
Help!
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Małgorzato, zerknij tutaj, może dopomoże SKŁAD CHEMICZNY POPIOŁÓW
Z WĘGLA BRUNATNEGO I KAMIENNEGO W ASPEKCIE ICH ROLNICZEGO ZAGOSPODAROWANIA
http://webcache.googleusercontent.com/s ... irefox-b-d

Może z tego coś przydatnego wyciśniesz w kontekście wpływu nawożenia na pochłanianie przez rośliny metali:

"Immobilizacja cynku i kadmu w glebach w wyniku stosowania substratów odpadowych"
https://webcache.googleusercontent.com/ ... irefox-b-d

"Ocena możliwości wykorzystania węgla brunatnego jako efektywnego źródła materii organicznej
w gruntach przekształconych antropogenicznie"
https://webcache.googleusercontent.com/ ... irefox-b-d
Jakoś z 10 late temu jeden z pracowników SGGW chciał wprowadzić na rynek nawóz z węgla brunatnego, więc może robił takie badania, ale nazwiska nie przypomnę sobie za nic.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Nawozy i preparaty powstałe z węgla brunatnego są na rynku. Są tylko diabelnie drogie przy zastosowaniu na większy areał. Taki Rosahumus, zawierający kwasy humusowe, huminowe, leonardyty, czy jak to tam zwał, jest wytwarzany z węgla brunatnego. Stosowałam na RODos, jednak bez próby kontrolnej ciężko jest ocenić wyniki. Poza tym na RODos mam zupełnie inną glebę (gliniastą i zasadową).

Ja chcę zastosować surowy miał z węgla brunatnego, do płytkiego przemieszania z glebą w celu poprawy właściwości sorpcyjnych gleby piaszczystej gleby. Nie uśmiecha mi się sypanie nawozów w piach, jak w dziurawe sito.

Dzięki za podlinkowane materiały. ;:196
W większości je znam, ale innym z pewnością się przydadzą.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Szkoda, że nie mogłam pomóc bardziej. Fakt, bez zwiększenia części próchnicznych wszystko jak w sito. Dobrze było by też dodać cząsteczki pylaste. W kompleksach sorbcyjnych pełnią ważną rolę przy zatrzymywaniu związków przed szybka ucieczką w głąb.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Węgiel brunatny na rabatach kwiatowych

Post »

Niestety, bez określenia poziomu metali ciężkich cała zabawa i koszty z tym związane mogą pójść "psu na budę". Dodatkowym utrudnieniem jest to, że każde złoże zapewne ma inny skład.
Adamów w likwidacji, Sieniawka i Bogatynia za daleko, Konin też. Zostaje Bełchatów... A i tak sam transport to ponad 150 km w jedną stronę. Szkoda. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”