Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Minął prawie tydzień... Czy dalej jej tak liście żółkną i opadają ? Każdy z moich przedmówców może (przynajmniej) się nie mylić.
Syngonium nie lubi słońca - zdecydowanie. To, że komuś tak rośnie i to dobrze, na dłuższą metę może okazać się zabójcze dla rośliny. Ja myślę, że to po prostu przelanie i to zimną i nieodstaną wodą (być może kranówą). Wprawdzie zroślicha lubi wilgoć w podłożu, ale może to być wina ziemi. Po prostu w dolnej części doniczki zatrzymuje wodę i korzenie podgniwują.
Natomiast jeżeli te objawy ustąpiły i nie gubi już liści to powinno być wszystko OK.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Wioleta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1853
Od: 20 lis 2007, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie, ok.Lubaczowa

Post »

Zacznę od tego, że rzadko nawożę kwiatki. Liście znów żółkną i mają te plamki, ale zawsze są to liście pierwsze od dołu. Przelana chyba raczej też nie jest, a podlewam kwiatki tylko odstaną wodą. W doniczce na spodzie jest keramzyt. Nie wiem co jeszcze mogę napisac.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Początki chlorozy i mało wody, nawożenie co 7-10 dni, podlewanie tak by ziemia nie przesychała na popiół (powinna być stale lekko wilgotna ale nie mokra) i zabierz ją z tak intensywnego światła, powinna stać w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio na południowym parapecie - już lepiej miałaby tak z metr od południowego okna lub na północnym parapecie przy samym oknie. :wink:
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

Witam,

ostatnio zaistniał problem ze zroślichą (nie wiem jaki to kultywar, blaszka liściowa wybarwiona jest na różowo). Mianowicie każdy nowo wypuszczony liść nie rozwija się. W efekcie roślina składa się z zielonych ruloników na łodyżkch... a zdeformowane listki po jakimś czasie żółkną :( Rośnie w pobliżu okna wychodzącego na sobie/ESE (żaluzje, brak firanki). Bardzo proszę o jakieś porady.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
wielki32
100p
100p
Posty: 134
Od: 15 sie 2010, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

A nie masz jakich gości w glebie?
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

Żadnego małego paskudztwa. Ani w glebie, ani na liściach.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

W glebie nie, ale na liściach może być przędziorek prawie niewidoczny nawet pod lupą - tak podejrzewam, bo podobne objawy miała moja..... po kąpieli, oprysku Magusem i dwa dni w worku dla pewności - objawy ustąpiły. Może też mieć np. za gorąco ;:24
Pozdrawiam Krystyna
x -C - m

Re: Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

A to białe coś na liściach to było na wszystkich częściach rośliny? I czy dało się do zetrzeć palcem-jaką miało konsystencję? Bo na moje oko i po zdjęcia obejrzeniu sądzę że to mógł być mączniak.-objawy bardzo podobne.
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

Przędziorek na pewno nie - już miałam z nim kiedyś do czynienia. Żadnych pajęczynek nie zauważyłam. Biały nalot to po prostu kurz :) Przez lambę błyskową ma taki kolor. Doniczka jest dosyć duża, u siebie w pokoju mam czysty gatunek, zauważyłam, że małe doniczki mu nie przeszkadzają, chociaż system korzeniowy rozrasta się w zastraszającym tempie. Zasolenie także nie, gdyż moja siostra nie nawozi swoich roślin. Wysoka temperatura może być obecnie problemem, ponieważ zepsuła się gałka od kaloryfera i w pokoju jest bardzo gorąco. Z drugiej strony problemy zaczęły się na długo przed sezonem grzewczym. Całkiem prawdopodobne, że zaszkodziła jej twarda woda, kranówka w mojej dzielnicy jest bardzo twarda.
Dziwne jest to, że moja siostra u siebie ma jeszcze 3 inne zroślichy - czysty gatunek i dwa kultywary. Wszystkie rosną normalnie. Może po prostu ta odmiana jest bardziej wrażliwa.
Spróbuję roślinę wziąć do swojego pokoju i podlewać tak jak inne rośliny - wodą przegotowaną i przecedzoną przez watę. Na wiosnę przesadzę do nowej doniczki, może bardziej przewiewnej.
Dziękuję za porady :)
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

KoRn-ik pisze: Na wiosnę przesadzę do nowej doniczki, może bardziej przewiewnej.
Dziękuję za porady :)
Ja działając intuicyjnie przesadziłabym ja od razu. :)
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z Syngonium - nierozwinięte młode liście

Post »

W takim stanie jest już od jakiegoś czasu, wolę żeby przeczekała te parę tygodni. Dałam ją do chłodniejszego pomieszczenia, więc na razie ,,spoczywa" w pokoju. Boję się, że przy najkrótszym dniu nie da sobie rady z dodatkowo uszkodzonymi korzeniami.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
pawelbn89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sty 2008, o 12:16
Lokalizacja: Lublin

Syngonium Emerald Gem

Post »

Witam.
Mam problem syngonium emerald gem. Dostałem od rodziny sadzonkę i u mnie w domu roślina wytwarza tylko białe liście i przez to wolniej rośnie, a z czasem te liście odpadają :( Co mogę zrobić, żeby pojawiały się liście z kolorem zielonym. Używam nawozu do roślin kwitnących, roślina stoi na wschodnim parapecie.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Syngonium Emerald Gem

Post »

Odmiana ma tendencje do białych liści. Może zmiana warunków, ogrzewanie powoduje opadanie liści. Ciężko zdiagnozować. Zrób zdjęcie :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”