Cylindry do pomidorów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Szkoda,że ja w tym roku nie miałam moich pomidorów w cylindrach. Po tych obfitych deszczach poziom wody był prawie równy z poziomem ziemi, więc moje pomidorki długo stały w wodzie, a gdyby były w cylindrach, byłyby wyżej i szybciej by rosły.
Waleria
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Zamiast myśleć o cylindrach (już powyżej pisałem ),rolnicy uprawiają marchew na redlinach ,a ziemniaki nie ma mowy żeby nie miały redlin,chodzi o napowietrzenie ziemi ,tak jak pisałem robię głębokie dróżki i sprawa załatwiona , nawet wygodniej pielić i korzenie mając powietrze głębiej się korzenią.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

No tak , też tak robie , bo tak jest najłatwiej i chyba najprościej :wink: .. Troche pogłębiona ścieżka z ziemią wyłożoną na boki - powstaje ładny wał , na to kłade czarną folie . Ziemia sie nagrzewa szybko (podstawa ..) , a chwasty nie rosną ... Nic prostrzego nie wymyśle ;:14 . ALE ! Uprawa w cylindrach ( bardzo modna w latach 80' ub. wieku ) miała zupełnie inne podstawy i odniesienia ! Uprawa pomidorów była b. dochodowa , a uprawa wczesna to już zupelnie ;:3 ... I wszystko bylo podporządkowane wczesności . Stąd właśnie pomysl z cylindrami , rozsadę w cylindrach można było dość dlugo trzymać w mnożarce (na malej powierzchni ) , nieraz z kwitnącym 3 gronem , a dopiero potem rozstawiać na miejsce docelowe . W sumie lekko licząc ogrodnik byl 2 tyg. do przodu , i o to chodziło :wink: . Ale to czasy zamierzchłe , teraz jest teraz i inne są realia .. Inna cena opału i robocizny , inna skala produkcji ... Ale na potrzeby działkowe - system cylindrowy może być też i teraz ciekawą alternatywą :wit
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

A czy pogłębione ścieżki nie przyśpieszają wysychania grządki?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Powiem odwrotnie : podniesione grządki przyspieszają osuszanie , po zalaniu lub podtopieniu ( częsta sprawa w tym roku ..) . A od podlewania są węze T-tape , po dwa na grządke . Nie ma problemu :wink:
Adam214
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 gru 2010, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Redliny do ziemniaka robi się po to aby miały ciepło .
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Slawgos, czy po tych Twoich rurach z pcv ślimak się wspindra? W tym roku miałem atak mafi ślimakowej na mojego warzywniaka,
poniosłem niestety klęskę, przeplewiły mi cały warzywniak.... :/
Może ktoś ma jakiś sprawdzony sposób na te agenty? Myślałem o tych cylindrach, ale nie wiem czy to coś pomoże....
__________
Lucas
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Lukas , u mnie skutecznie działają biegusy indyjskie.
Awatar użytkownika
neil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 kwie 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Ja wykorzystuję doniczki od hryzantem :D mąż mi powycinał dna i nawet ogórki posadziliśmy w gruncie w doniczkach bez dna i przy babusach super sprawa, więcej wchodzi i podlewać lepiej.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

lucas84 pisze:Slawgos, czy po tych Twoich rurach z pcv ślimak się wspindra? W tym roku miałem atak mafi ślimakowej na mojego warzywniaka,
poniosłem niestety klęskę, przeplewiły mi cały warzywniak....
Rura absolutnie nie jest przeszkodą dla ślimaka. W tym roku również przeżywałem inwazję ślimaków. Jedyną skuteczną metodą było sypanie jakiegoś antyślimakowego granulatu i zbieranie padnietęgo ścierwa, lub po prostu zbieranie żywych do słoika i potem wypad z działki tak, by mieć pewność, że nie wrócą :wink:
lucas84 pisze:Powiedz mi, gdzie Ty wysiewasz pomidory? czy bezposrednio w tunelu wysiewasz wiosna?
I jak z tymi rurami postepować? spolchnic ziemie i po prostu polozyc te rurki na ziemi? czy podsypac np kurzelcem albo coś innego?
Pomidory wysiewam gdzieś tak w marcu na parapetach w domu, a potem dopiero do foliaka w rury.
Ja osobiście zagłębiam te moje rury do połowy w ziemi. Małą łopatką wydłubuję trochę więcej ziemi niż poziom gruntu, "instaluję" krzaczek pomidora, podsypuję ziemią tak, by poziom ziemi w rurze był taki sam, jak na zewnątrz rury. Co się tyczy nawożenia, to ja nic nie sypię do środka, ale w zeszłym roku całą ziemię w foliaku ponawoziłem nawozem bydlęcym. Inna sprawa, że można sypnąć odrobinę nawozu, ale bardzo ostrożnie i trzeba zwrócić baczną uwagę, by nie popalić korzeni pomidora.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Podnoszę wątek, bo chyba wart jest tego :?:
Szczególnie w dobie uprawy pomidora i myślenia co mu tam pod korzonki nalać... :wink:
Awatar użytkownika
Menqa
50p
50p
Posty: 88
Od: 3 sty 2012, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Slawgos temat wart przypomnienia ;:138
już od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie, żeby wykorzystać butelki 5l odciąć dno i górą część, żeby został taki właśnie cylinder (tylko głębiej wsadzony i mniej wystający z ziemią na poziomie gruntu a nie dosypaną powyżej). Nie dla ogrzania ziemi tylko, żebym miała pewność, że jak podlewam to woda idzie do korzenia a nie na boki. A teraz można to połączyć i ziemia się nagrzeje i woda trafi tam gdzie trzeba. :lol:
zastosuję to na kilku sadzonkach
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Super pomysł! Tylko czy u mnie jest sens bawić się w cylindry? Glebę mam lekką, przy największych powodziach suchą - najwyższy punkt w okolicy. Nigdy nie było problemu z podmokniętym terenem. Turkuci brak. Może jeden lub dwa krzaczki wsadzę dla eksperymentu. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”