Rośliny na taras,do gazonów,donic,skrzyń i innych pojemników

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Nie sadziłabym tam większych krzewów i pnączy, które przerosną z czasem silnie pojemnik i już pozostanie tylko dostawianie czegoś kwitnącego w donicach, bo krzewy szybko wypompują wodę nic nie będzie chciało rosnąć :roll:
"Przerabiałam to", ponieważ mam coś podobnego ( ale z granitu) od północnej strony i pięknie rośnie tam runianka japońska, karłowy bukszpan (Suffruticosa) i funkia.Wcześniej , do czasu jak rozrosła się runianka był też ciemiernik wschodni.To bardzo wdzięczne miejsce na ciemierniki, kwiaty ogląda się często nawet tylko przechodząc, albo zerkając z okna gdy pogoda wczesna wiosną nie zachęca jeszcze do zapuszczania się wgłąb ogrodu. Są wiosną ozdobą do maja, nawet po przekwitnieniu, a latem i jesienią liście.Latem stawiam tam jeszcze niewielką doniczkę z niecierpkami.
U mnie obok rośnie i wysiewa się jeszcze w szparach między płytami chodnika i tarasu kokorycz żółta.Kwitnie całe lato, jeszcze o tej porze, jest niezmordowana :)
Można zamiast funkii posadzić trawę zimozieloną (np.turzycę Ice Dance), albo jakąś żurawkę( np 3 razem by efekt był lepszy).Zamiast runianki dobrze wygląda też niski i mało ekspansywny bluszcz np. odm Parsley Crested.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

A z iglaków poza cisami tsuga. Jest całkiem sporo wolno rosnących odmian, nawet kolorowych....
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

A może całą 'wannę" wypełnić trawą, co to wiosną i latem rośnie, jest świeża i kwitnąca, a jesienią i zimą szumi suchymi miotłami, żeby z wiosną znowu rozrastać się do woli... Taką do metra wysokości, jakąś mozgę trzcinowatą na przykład...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
E@K66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2402
Od: 7 gru 2008, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie,Przemyśl

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Zgadzam się z Nalewką trawy będą śliczne,może jakiś miskant niewysoki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Jednak trzeba wziąć jednak pod uwagę, że miskanty wiosną późno wybijają i dość długo nie są ozdobne :? W tak eksponowanym miejscu powinno oprócz niego być jednak posadzone coś co będzie ozdobą gdy trawa będzie miała swój 'gorszy czas'.
Jeśli coś z traw to wcześnie wiosną wybijających np.Milium effusum o jasnych liściach.Lubi miejsca nieco zacienione.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Ja doradzałabym kompozycję"ozdobną" przez cały rok. :wink:
Niektóre z polecanych krzewów powinno sie delikatnie przyciąć wiosną dla zachowania ładnego pokroju ale to drobiazg...
Nie polecam czegoś wysokiego by nie zakryć widoku z okna...
Zawsze można między nie wstawić donice z kwitnącymi roślinami sezonowymi nap. wiosna prymule czy azalie a jesienią np.chrytzantemy...
Rabata zyska na zmiennym wyglądzie... :wink:

Proponuje więc:

1.Thuja occidentalis 'Teddy' - Żywotnik zachodni - zieloniutki,wymaga przycięcia czubka bo inaczej może się rozłazić
2.Juniperus horizontalis 'Prince of Wales' -Jałowiec płożący -złocisto zielony płożacy lub
3,Juniperus horizontalis 'Wiltonii' - niebieski,którego pędy mogę przewieszac sie przez murek
4. Tsuga canadensis'Jeddeloh' - Choina kanadyjska,bardzo wolno rosnie i ma sliczny pokrój
5. Dużą kępę ciemierników - kwitnący już od listopada ciemiernik biały (Helleborus Niger) do lutego i kwitnący wiosną ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis)
6. Kepy trzmielin Fortunea 'Emerald Gaiety' zielono białą i 'Emerald'n Gold' -złocisyto zółta- swietnie spisuja się strzyzone w niziutkie kule
7.Koniecznie berberysy Thunberga bordowolistny - 'Bagatelle' i złocisty 'Bonanza Gold",który rosnąc w całkowitym cieniu moga przybrać nieco inne kolory

A jeśli trawy to raczej tylko Turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda ) i kostrzewa popielata (Festuca glauca)

To niewymagające krzewy,świetnie się spiszą jako wizytówka :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Dygdy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 maja 2010, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skała k/Krakowa

Re: Czy coś doradzicie?

Post »

Podoba mi się wizja KARO: kolumnowy, niewysoki iglak z prawej strony (jeśli to cieniste miejsce, to fajnie rozjaśniłoby je coś o złocistym wybarwieniu). Z lewej strony jałowiec płożący przewieszający się malowniczo przez narożnik, dobrze wyglądałby do pary z bluszczem Goldenheart. W środku czerwone i żółte nieduże berberysy podsadzone trzmieliną.

Na lato można tam jeszcze dorzucić plamy lawendy. Albo powtykać tu i ówdzie cebule czerwonych tulipanów. Super wyglądają, jak tak potem zakwitają trochę w nieładzie.

Tak czy inaczej - bardzo fajna ta donica :D
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Jeśli to strona północna i ma być zimozielone . To tylko cisy. Można je dowolnie formować .Ja zrobiłaby prostopadłościan z cisów wypełniający całą donice wysoki na ok 40 cm. Ładna forma przez cały rok, wymaga tylko dokładnego równego strzyżenia. Dodatkowo na schodach i przy wejściu postawiłabym kwadratowe donice w kolorze ciemny brąz (okna ,drzwi, )obsadzone cisem przyciętym tak samo jak w dużej donicy. Donice mogłyby być różnej wysokości . Ustawienie donic też musiałoby być przemyślane.
pozdrawiam Elżbieta
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Dla mnie za formalne. Smutne. I pracochłonne.
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Dopiero teraz zauważyłam obudowę balkonu. Do jego stylu pasuje bukszpan przycięty w kule. W dużej donicy nasadziłabym dużo kulek różnej wielkości, a w drewnianych donicach kulki pojedyncze.
pozdrawiam Elżbieta :)
szukaj w googlach bukszpanowych wariacji
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Jeśli bukszpan to 'Aurea' lub inny zółtolistny. Nie będzie idealnie żółty od strony północnej, ale na pewno dość jasny, co pięknie będzie wyglądało na ciemnym tle. Miejsce jest zaciszne?
A którym rejonie Polski ( Polski w ogóle? :wink: ) mieszkasz?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Trudno doradzic nie znając upodobań właścicieli :roll:
Moja propozycja

Obrazek

Użyte rośliny :
Po prawej cis kolumnowy, dalej dwie zielone poduchy świerka pospolitego Nidiformis, stożek może byc z formowanego bukszpanu. Na obrzeżu donicy kilka sztuk niebieskiej trawy Kostrzewy sinej. Do wypełnienia użyłam trzmieliny fortune'a Emereld Gold, która można dowolnie kształtowac wedsle potrzeb i upodobań.
Dla rozweselenia kompozycji można posadzic kilka kul czosnku olbrzymiego.
Wszystkie rośliny poradzą sobie na stanowisku cienistym.
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy coś doradzicie? (donica przy domu, od północy)

Post »

Fajny program, fajna zabawa
http://gardenpuzzle.pl/
możesz sobie poukładać rośliny w/g własnych upodobań. Spróbuj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”