Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rododendron - usychające gałęzie z liśćmi

Post »

Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają reszta jest porządku, co może być przyczyną
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Kero, może pokazałabyś / pokazałbyś jakieś zdjęcia, jak się to objawia...

No i napisz coś więcej, gdzie rosną te różaneczniki, od kiedy, w jakich warunkach (gleba / słońce / wiatr), czy były podlewane / nawożone / opryskiwane itd.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Niestety nie mogę pokazać zdjęcia, ponieważ chore gałęzie od razu usuwam.Krzak ma ok. 10 lat przez pierwsze 6-7lat rododendron był super zdrowy dopiero w ostatnich latach zaczął chorować.Dziwne jest to, że chorują tylko dwie trzy gałązki reszta jest zdrowa w tej chwili wszystko jest w porządku objawy są raczej na przełomie wiosny i lata tak jest od dwóch lat i obawiam się, że na drugi rok się powtórzy.Posadzilem go w ziemi kwaśnej i obsypałem go ziemia z lasu oczywiście kwaśna.Rośnie za domem od strony wschodniej.Między dziesiąta a jedenasta ma trochę cienia przed nią rosną dwie choinki dość daleko. Ale blisko rośnie jałowiec ok. 1m.podlewam nie za często, ale obficie latem, gdy jest upał trochę częściej , na wiosnę podsypuje nawóz dla rododendronów w lipcu powtarzam.Jeżeli chodzi o opryski to miedzian lub sumilex
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Jednak coś znalazłem
Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Na pewno nie jest nadłamana?
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Nie jest nadłamana.Czasami tak jak pisałem jest takich gałązek 2-3
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

a ja przypuszczam, że krzew jest atakowany przez jakiś grzyb. Tylko czy grzyb jest od korzenie czy atakuje łodygi i liście? Przypuszczam, że jednak od korzenia.
Czy tam nie jest za mokro? pod krzewem widać mech..miejsce posadzenia wygląda na "niedopowietrzone".
Na wiosnę (nawet przed kwitnieniem) ja proponowałabym przesadzenie do nowej ziemi i najlepiej w nowe miejsce.

Najlepiej by było gdybyś stanowisko przygotował już teraz z przygotowanej przez siebie mieszanki - ok. 1/2 kwaśny torf z niewielką ilością rodzimej ziemi + 1/2 część organiczna (igły sosnowe, darń sosnowa, drobna kora, liście dębowe, kompost - im bogatszy skład tym lepiej, obornik (krowi lub koński - może być świeży) + siarka mielona (tak z pół szklanki). Wszystko wymieszać i wsypać do dołka, w który na wiosnę wsadzisz krzew. Można przysypać igliwiem lub korą, żeby wyszła niewielka pryzma

Wiosną przed posadzeniem w nowe miejsce warto sprawdzić czy w korzeniach nie ma opuchlaków, wyciąć dokładnie wszystkie podejrzane gałęzie (z ok. 5/10 cm zdrowego też), opryskać Discus 500 WG. A kiedy temperatura będzie pow. 12C warto podlać krzew Topsin M 70 WP - roztworem 0,1% - nie więcej! ok. 5l pod krzew

nie wiem jak poprzednio wycinałeś gałęzie, ale ja wycięłabym całą (tam gdzie czerwona kreska)
Obrazek
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Za mokro to raczej nie jest a mech jest na całym trawniku. Czy była by możliwość wykopać rododendron wymienić ziemie na kupną i posadzić w to samo miejsce? No i jak wykopać korzenie będą trochę uszkodzone i czy usunąć ziemię z korzeni.nie wiem, o co chodzi z tą czerwona kreską, ale usuwam całą gałązkę.
Pozdrawiam Arek :wit
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

O sadzeniu czy przesadzaniu różaneczników poczytaj tu:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 08&start=0
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Kilka dni temu wybrałem się do sklepu ogrodniczego przy okazji przedstawiłem problem z różanecznikiem. Okazało się ze jest to fytoftoroza rodzaj grzyba.Kupilem środek Alliette 80 wg rozrobiłem go w 8 l wody i podlałem częściowo po liściach resztę pod krzak. Zobaczymy, jaki będzie efekt na drugi rok. Pozdrawiam Arek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

jeśli to Phytophthora to po co sprzedał ci Aliette? gdyby powiedział - wykopać, spalić, kupić nowy (niewiele dokładając do ceny Aliette) to ok

powiem szczerze, że nie odważyłabym się powiedzieć jaki to grzyb, zwłaszcza, że krzew choruje od dwóch/trzech lat..a dlaczego nie np Botryosphaeria?
gdyby miał Phytophthora to podczas tegorocznej pogody prawdopodobnie by padł - wg mnie oczywiście
kera
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 29 paź 2010, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

Moniko sam już nie wiem, co o tym myśleć zrobiłem tak jak mi poradził zobaczymy, jaki będzie efekt.A co ty byś zrobiła z tym rododendronem, bo trochę mi go szkoda ma już dobre 10 lat
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Niektóre gałęzie z liśćmi rododendronów usychają

Post »

przeczytaj o objawach phytophthora http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6707&hilit
to co możesz zrobić teraz sam to sprawdzić (i mam nadzieję wykluczyć) czy to phytophthora - zdrap korę u nasady pnia, tu filmik jak wygląda chorobowe miejsce http://www.youtube.com/watch?v=jvweEa-bUvk
chociaż ja odłożyłabym do wiosny :? zobaczysz cały korzeń przy okazji,
i podtrzymuję moje rady wyżej w post
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”