Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia) problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Madziejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 paź 2007, o 08:24

Post »

Będę podlewać wg Twoich rad :) Co do temperatury, w tym okresie (zima) w domu mam raczej zimno, jak dla mnie, bardzo zimno i w tej kwestii nic nie mogę zrobić. Nie mam centralnego ogrzewania tylko gazowe. Mam między 18 a 20 stopni, częściej bliżej 18. W lecie sytuacja zmienia się diametralnie i jest bardzo gorąco :( Nie mam w domu żadnego nawilżacza, choć zastanawiam się nad jakimś głównie ze względu na problemy z gardłem :/ Nie wiedziałam, że palmę trzeba codziennie spryskiwać :? Cóż, postaram się. Czy warto uciąć brzydkie, przesuszone liście??
Za jakiś czas zrobię nowe zdjęcia, mam nadzieję, że wygląd palmy poprawi się :)



Jakie inne kwiaty wymagają zraszania ??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Madziejka pisze:Będę podlewać wg Twoich rad :) Co do temperatury, w tym okresie (zima) w domu mam raczej zimno, jak dla mnie, bardzo zimno i w tej kwestii nic nie mogę zrobić. Nie mam centralnego ogrzewania tylko gazowe. Mam między 18 a 20 stopni, częściej bliżej 18.
Więc warunki do odpoczynku powiedzmy że na pół dobre.
W lecie sytuacja zmienia się diametralnie i jest bardzo gorąco :( Nie mam w domu żadnego nawilżacza, choć zastanawiam się nad jakimś głównie ze względu na problemy z gardłem :/ Nie wiedziałam, że palmę trzeba codziennie spryskiwać :? Cóż, postaram się.
Możesz koło palmy postawić z dwa wazony np. szklane wypełnione wodą by sobie parowała a na podstawek nasypać keramzytu, co do spryskiwania jeśli masz temp. 18 stopni myślę że wystarczy co trzeci dzień ją spryskać jeśli będziesz miała ustawione jakieś wazony czy wiadereczka z woda koło doniczki.
Czy warto uciąć brzydkie, przesuszone liście??
Ja takich nie widzę? gdzie są na palmie?
Za jakiś czas zrobię nowe zdjęcia, mam nadzieję, że wygląd palmy poprawi się :)
Czekam z niecierpliwością.


Jakie inne kwiaty wymagają zraszania ??
Np. draceny, diffenbachie, bananowce, paprocie, hoje, bluszcze, filodendrony ale to wszystko zależne jest od ogrzewania, temp. panującej w pokoju z roślinami oraz wilgotności powietrza zapewnionej w inny sposób. :D :D :D
Awatar użytkownika
ravravav
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 gru 2007, o 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Post »

siemka.
Sorry, że pytam o to w tym temacie, ale wydaje mi się, że ta roślinka to właśnie coś w rodzaju palemki.
Mógłby mnie ktoś oświecić i powiedzieć co to za roślina (zdjęcie niżej) :?:

Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

ravravav pisze:siemka.
Sorry, że pytam o to w tym temacie, ale wydaje mi się, że ta roślinka to właśnie coś w rodzaju palemki.
Mógłby mnie ktoś oświecić i powiedzieć co to za roślina (zdjęcie niżej) :?:

Obrazek Obrazek Obrazek
Zdjęcia i pytanie mogą być w tym temacie choć mamy tu też taki gdzie można zadawać pytania związane z palmami. Co do Twojej palmy to areca, ma nieprawidłową doniczkę, za mokro i objawy zasolenia ziemi - tutaj poczytaj. :D :D :D
Awatar użytkownika
ravravav
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 gru 2007, o 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Post »

dzięki za przekierowanie :wink:
Awatar użytkownika
EwaMałgorzata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 gru 2007, o 20:20
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Witam serdecznie i od razu proszę o radę.
Ja także posiadam taką samą palmę jak Madziejka, ale niestety w dużo gorszym stanie. Rośnie ona w donicy o średnicy 22,5 cm. Czy mam kupić jej jeszcze szerszą doniczkę?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

EwaMałgorzata pisze:Witam serdecznie i od razu proszę o radę.
Ja także posiadam taką samą palmę jak Madziejka, ale niestety w dużo gorszym stanie. Rośnie ona w donicy o średnicy 22,5 cm. Czy mam kupić jej jeszcze szerszą doniczkę?
Nie potrafię tak odpowiedzieć musiałbym widzieć palmę i wiedzieć kiedy i czy w ogóle była przesadzana wtedy mogę stwierdzić czy należy ją przesadzić. :D
Awatar użytkownika
EwaMałgorzata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 gru 2007, o 20:20
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Palma wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek
Przesadzana była wiosną do ziemi uniwersalnej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

EwaMałgorzata pisze:Palma wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek
Przesadzana była wiosną do ziemi uniwersalnej.
Czy ta czarna doniczka zaznaczona na fotce strzałką jest typowa dla palm? Jeżeli nie należało by palmę przesadzić w doniczkę palmową taką jak pokazałem na ostatnich dwóch zdjęciach(zwężającą się ku dołowi o średnicy 30 cm - to starsza i zaniedbana palma), na dno doniczki keramzyt lub żwir dla lepszego drenażu, te uschnięte końcówki liści poprzycinaj tak jak zaznaczyłem zostawiając 3 mm suchej tkanki przy żywej na liściach. Te pousychane pozostałości po liściach również trzeba usunąć pionowym cięciem od góry i od wewnątrz przy kłodzinie w dół. Odstaw ją od kaloryfera jeżeli stoi gdzieś w pobliżu niego, na podstawek nasyp keramzytu w celu zwiększenia wilgotności palmie, jeżeli w pokoju gdzie jest palma jest powyżej 22 stopni ciepła codziennie rano należy ją zraszać, podlewanie raz na tydzień jak przeschnie wierzchnia warstwa ziemi na głębokość ok 4-5 cm (metoda sprawdzania palcem). Dla wzmocnienia rośliny możesz jej w bryłę korzeniową włożyć nakłute jajko kurze poczytaj i zobacz to tutaj i tutaj


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeżeli są jakieś niejasności zapraszam na skype. :D :D :D
Awatar użytkownika
EwaMałgorzata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 gru 2007, o 20:20
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Dziękuję za info. Jutro pędzę po doniczki i ziemię. Korzystając z okazji spytam o coś jeszcze. Mam też inną palmę.
ObrazekObrazek
Jest to młoda roślina wyhodowana przeze mnie z nasionka. Wiem, że ma złą doniczkę i w związku z tym chciałam zapytać jaką średnicę doniczki powinna mieć. Ta, w której rośnie teraz ma 12 cm.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

EwaMałgorzata pisze:Dziękuję za info. Jutro pędzę po doniczki i ziemię. Korzystając z okazji spytam o coś jeszcze. Mam też inną palmę.
ObrazekObrazek
Jest to młoda roślina wyhodowana przeze mnie z nasionka. Wiem, że ma złą doniczkę i w związku z tym chciałam zapytać jaką średnicę doniczki powinna mieć. Ta, w której rośnie teraz ma 12 cm.

Wygląda na sadzonkę phoenix canariensis ale na 100% potwierdzę jak wybije pierwszy liść właściwy możesz ją przesadzić w doniczkę o średnicy 14 - 15 cm z uwagi na to iż to sadzonka i jeszcze nie ukształtowała dobrze systemu korzeniowego i głównego korzenia palowego(prawidłowa doniczka będzie odpowiednio wyższa przy średnicy 14 -15 cm.) :D
Awatar użytkownika
EwaMałgorzata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 gru 2007, o 20:20
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Dziękuję.
kleo_lim
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sty 2008, o 22:50
Lokalizacja: katowice

Post »

dzisiaj dostalam ta wlasnie [wydaje mi sie] palemke, niestety nie mam zadnego pojecia jak zajmowac sie kwiatkami.. dlatego bardzo prosze o pomoc. Przede wszystkim w okresleniu nazwy.. i co robic aby malenstwo wyroslo zdrowe i piekne? Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”