Henryk - moje kaktusy i sukulenty

Zablokowany
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Henryk - moje kaktusy i sukulenty

Post »

To pytanie zadaję od lat sobie i znajomym.

Ja osobiście hoduję katusy i sukulenty od ponad 30 lat. Należę do PTMK (Polskie Towarzystwo Miłośników Kaktusów) O. Lublin. Dla mnie jest to nie tylko hobby - z biegiem lat stało się pasją dzięki której poznałem mnóstwo ciekawych ludzi i zwiedziłem kawał kraju naszego i ościennych.
To naprawdę ciekawe zajęcie. Uprawa roślin z dalekich krajów gdzie panują zupełnie inne warunki klimatyczne jest dużym wyzwaniem. Nie każdy potrafi podołać, fakt. Natomiast każdy może próbować. A kiedy już sie uda, kiedy nasz ulubieniec wyhodowany od malucha czy też (jeszcze lepiej) z mikroskopijnego nasionka zakwitnie :arrow: wtedy nasz trud jest nagrodzony a radość naprawdę wielka. Wiem bo wielokrotnie to przeżywałem i mimo to za każdym razem podobnie reaguję na ten mini-cud. :D

Trafiłem tutaj przypadkiem, niedawno. Jednak w ramach propagowania hobby NIE MOGŁEM ominąć okazji aby tym tekstem czy tymi fotkami które są pod nim próbować zachęcić kogoś kto może jeszcze nie miał do czynienia z kaktusem czy sukulentem. Jeśli chociaż jeden człowiek się zainteresuje tym tematem to już warto było mi się tutaj "produkować". ;:106

Jeszcze tylko krótko o sobie.
Swoje rośliny (a jest ich naprawdę sporo) hoduję na oszklonej części balkonu. Stoi tam regał 4ro poziomowy, mniejszy regalik i wisi dodatkowo mnóstwo półek i półeczek.
Moi faworyci kaktusowi to rodzaje Parodia, Gymnocalycium, Weingartia, Sulcorebutia, Echinocereus i Turbinicarpus. Z sukkulentów przede wszystkim Haworthia, też hoja i Lithops. Zupełnie nowe zainteresowanie to hybrydy Epiphyllum (Epicactus). Tych mam tylko kilkadziesiąt i to głównie ukorzenione czy dopiero ukorzeniające się pędy. Niestety trudności w pozyskaniu hybryd Epiphyllum są wciąż duża, również wysokie ceny na giełdach odstraszają potencjalnych hodowców i miłośników. Dlatego pewnie jest nas tak niewielu którzy je hodują.
Dla mnie osobiście największą przeszkodą są duże rozmiary do jakich dorastają. Dysponując tylko niewielką szklarenką balkonową zapchaną do granic możliwości kaktusami zmuszony jestem latam epi hodować na odkrytym balkonie. Zimą... Zimą są kłopoty.

Reasumując ? cieszę się, że tutaj jestem.
Jeśli zdołam to chętnie służę pomocą każdemu zainteresowanemu w tematach na których się znam.

To tyle na mój ?pierwszy raz?. :oops:

Pozdrawiam wszystkich
hen_s
Kilka fotek z mojej kolekcji. Nawet na balkonie rośliny potrafią ładnie wyglądać!
Na początek kilka fotek rodzaju Parodia

Parodia albo-fuscata B81
Obrazek

Parodia glischrocarpa HERZOG 101
Obrazek

Parodia herzogii ISI89-27 ex HERZOG
Obrazek

Parodia malyana fa. rubriflora
Obrazek

Parodia rigida
Obrazek

Parodia punae
Obrazek

Parodia tredicimcostata v. aurea 'riograndensis'
Parodia tredicimcostata v. aurea 'riograndensis'
Obrazek

Parodia winbergii MN137
Obrazek
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Parodie, jedne z moich ulubionych kaktusów, naprawdę pięknie kwitną, szczególnie podoba mi się Parodia rigida i Parodia winbergii MN137.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Parodie, jedne z moich ulubionych kaktusów, naprawdę pięknie kwitną
Inne też ładne. :D
Wszystkich nie zamieszczę bo nie każdy lubi aż tak ten właśnie rodzaj. Niewątpliwie ładny i niewątpliwie nidoceniany. Dlaczego - też nie wiem... :|
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Kaktus na 5 i 8 zdjęciu C U D O W N E ;:138 ;:138 ;:138

A co jak masz inne zdjęcia kaktusowych kwiatów to nie pokażesz :?: :?: :?:
BOŻENA
Awatar użytkownika
bartii9512
500p
500p
Posty: 858
Od: 30 mar 2010, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Piękne te parodie, aż ślinka leci, szczególnie mi się podoba Parodia malyana fa. rubriflora. I mam pytanie jedno czy swoje rośliny też zimujesz na oszklonym balkonie? Jeśli tak to jak go ogrzewasz?
Moje kaktusy | Pozdrawiam, Bartosz.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Parodia malyana f. rubriflora :shock: Któreś z nich tworzą odrosty? Jeszcze nie widziałem u nikogo takiego zagęszczenia parodii w jednym poście :D
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Rzeczywiście twoje Parodie wyśmienite. Mi najbardziej podoba się Parodia winbergii MN137. ;:63
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Piękne. :D Aż nie wiem co napisać. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Witam serdecznie Pana Henryka u nas na forum :).
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

witajcie moi mili - tym razem na moim wątku ;:109

Parodie ładne - jakie są każdy widzi (lub może zobaczyć) :wink:
Parodia malyana f. rubriflora Któreś z nich tworzą odrosty?
Niestety parodie generalnie nie dają odrostów. Rozmnaża się je z nasion. Za to są bardzo długowieczne - potrafią i 40-50 lat przeżyć.
Te najładniejsze i najrzadsze zupełnie nie odrostkują - i dlatego są najrzadsze. :|
Mi najbardziej podoba się Parodia winbergii MN137
P. winbergii mało znana. To forma P. formosa, z nieco innym kwiatem i dużą ilością kwiatów na roślinie. Ponoć może ich być kilkadziesiąt - nie wiem bo moja roślina ma dopiero kilka lat.
mam pytanie jedno czy swoje rośliny też zimujesz na oszklonym balkonie? Jeśli tak to jak go ogrzewasz?
Tak, zimują "jak stoją" na oszklonym balkonie. Mam tam przeciągnięty (legalnie!) grzejnik CO, w duże mrozy dogrzewam termowentylatorem. Tzn. będę dogrzewał tej zimy po przykrych doświadczeniach z poprzedniej kiedy to mi wymarzły wszystkie duże gymnokalicja stojące na dolnej półce.
Szyba (pojedyncza, w metalowej ramie) na zimę dodatkowo zabezpieczona jest grubą folią bąbelkową i (też 1 rok) od dołu płytami styropianu.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

hen_s pisze:
Parodia malyana f. rubriflora Któreś z nich tworzą odrosty?
Niestety parodie generalnie nie dają odrostów. Rozmnaża się je z nasion. Za to są bardzo długowieczne - potrafią i 40-50 lat przeżyć.
Te najładniejsze i najrzadsze zupełnie nie odrostkują - i dlatego są najrzadsze. :|
Tak tez podejrzewałem, choć moja P. aureispina ma 3 odrosty :wink:, które na wiosnę będe szczepić. Na SuccSeed widziałem sporą ofertę nasion parodii. Pewnie się skuszę w niedalekiej przyszłości, chyba, że masz w swoich zasobach jakieś nasiona, (siewki? 8-) ).
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

Na SuccSeed widziałem sporą ofertę nasion parodii. Pewnie się skuszę w niedalekiej przyszłości, chyba, że masz w swoich zasobach jakieś nasiona, (siewki? ).
Morże to co jest przy P. aureispina to tzw. samosiejki? Tzn upadły nasionka i z czasem wyrosły małe roślinki? P. aureispina jest samopylna :!: Mogło tak się zdarzyć.

SuccSeed dobra oferta, dobre nasiona chociaż drogie. Sam stamtąd mam dużą część kolekcji bo wysiewałem przeszło 25 lat. Teraz już dwa lata nie wysiewam z różnych przyczyn, najważniejsza to fakt iż nie mam gdzie stawiać nowych roślin. :|
Pamiętaj jednak, że te z kręgu P. microsperma (drobnonasienne, nieduże, z dużymi kwiatami) słyną z mikroskopijnych nasionek. Nawet mnie trudno było z porcji 20 nasion pyłku otrzymać jakieś rośliny tym bardziej, że mają tendencję do zarastania glonem do wieku ok. 2 lat. Potem jest OK.
Wiem, żeś już to "przerabiał" bo patrzyłem u Ciebie ale przypomnieć mogę. Bo nie wiem jakie sukcesy w wysiewie tych parodii miałeś.

Jak piszę nic już nie wysiewam, ostatnie parodie siałem może 5 lat temu, potem głównie gymnokalicje. Ostatnie siewki "poszły" mi w tym roku. Sorry...
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mało nas! Nie do pieczenia chleba a do hodowli kaktusów i su

Post »

hen_s pisze: Parodia malyana fa. rubriflora
Obrazek
niesamowity kolor kwiatów :D
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”