Zakwaszanie gleby

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
zosia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 cze 2006, o 21:25
Lokalizacja: kraków

Zakwaszanie gleby

Post »

Witam Wszystkich
Chciałam zapytać w jaki sposób zakwasić ziemię pod borówką amerykańską ?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Ja ziemię pod rododendronami, magnolią i wrzosami zakwaszam H3PO4 - 1 ml na 10 litrów wody co 10 dni do końca sezonu. Albo możesz poprawić pH szczepionką mikoryzową.
pozdrawiam-
broniusz
Broniusz
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Szczepionka mikoryzowa powoduje zwiększenie tolerancji roślin na niewłaściwe pH, ale nie powoduje zakwaszenia gleby.
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

No tak, ale jakby na to nie patrzeć reakcja rośliny jest podobna - zaczyna pobierać składniki odżywcze z gleby czego wvcześniej nie była w stanie robić z powodu zbyt wysokiego pH.
Broniusz
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

broniusz pisze:Ja ziemię pod rododendronami, magnolią i wrzosami zakwaszam H3PO4 - 1 ml na 10 litrów wody co 10 dni do końca sezonu. Albo możesz poprawić pH szczepionką mikoryzową.
pozdrawiam-
broniusz
A te 10 litrów na jaką powierzchnię ziemi? I gdzie kupujesz kwas fosforowy?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Ja daję jedną konewkę na jeden rododendron. A kwas... No można go kupić w sklepach z chemią, ale trzeba prowadzić działalność, bo inaczej nie sprzedadzą, chociaz nie jest drogi - ok.10zł za litr (a jak się daje po 1 ml to starcza na dłuuuuugo :D ). Ja działalności nie prowadzę, ale za to mam teścia chemika 8)
Aha! Dobrze jest wcześniej podlać ziemię.
Broniusz
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A czy można lać po roślinach czy trzeba uważać ,aby na rośliny nie polać?
Nie mam oczywiście na myśli różanecznikow - tu łatwo podlać samą ziemię ,ale dajmy na to wrzosy?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

No właśnie ja do tej pory lałem po wrzosach i nic się nie działo, ale ostatnio zauważyłem, że kilka wrzosów innego gatunku, które mam posadzone w innym miejscu coś mi zmarniały, choć wcześniej rozrosły się pięknie... :( No i przestałem po nich lać, żeby zobaczyć czy to coś pomoże. Oczywiście przyczyna może być inna (reszcie wrzosów nic nie jest). A poza tym, gdy wrzosy już są duże i ładnie zagęszczone, to raczej trudno będzie nie podlewać NA roślinę.

PS. Gratuluję nowej gustownej srebrnej plakietki ;:333
Broniusz
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Zakwaszanie gleby

Post »

Jeżeli jest problem z kupieniem kwasu fosforowego, to może lepiej zastosować gorzką sól czyli siarczan magnezu. Zakwasza glebę a dodatkowo dostarcza roślinom magnezu, którego nigdy dość. Ponadto można go dostać bez problemu w sklepach ogrodniczych. Można go rozrobić z wodą i nawozić roślinę dolistnie, można też rozsypać pod rośliną i już mamy sprawę załatwioną. :lol:
Lila.
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

A czy to przypadkiem nie zasala gleby :?: :?: Bo zasolona gleba to dla rododendronów nie najlepiej... :? Do zakwaszania można kupić też siarczan amonu albo potasu ale one właśnie dają duże zasolenie i to od razu widać po roślinie - pofałdowane liście, słabe przyrosty itd.... :( To jest dobra metoda, ale tylko jeżeli mamy ziemię o pH niższym 5,5 - jeżeli jest wyższe to nie zakwasza tylko zasala... Więc tak naprawdę to do zakwaszania się nie nadaje, bo zazwyczaj chcemy obniżyć pH jeśli mamy ziemię obojętną lub zasadową.
Broniusz
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Zakwaszanie gleby

Post »

Oj, ale mnie zaskoczyłeś. Nie jestem chemikiem, ale jest to związek rozpuszczalny w wodzie i dysocjuje na jony magnezu i reszty kwasu siarkowego. Resza kwasowa z wodą tworzy kwas, który oczywiście zakwasza glebę - to pewne. Natomiast jony magnzu chyba są dobrze przyswajane przez roślinę, skoro zlecane jest nawożenie dolistne, które daje szybkie, ale krótkotrwałe efekty.
Mam nadzieję, że "fachowcy" w tej dziedzinie nie będą mi mieli za złe takie wyjaśnienie. ;:333
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A nie lepiej torf kwaśny + ziemia z lasu? I od czasu do czasu posypanie rozdrobnioną korą wierzchniej warstwy. Po co od razu chemia. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”