Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
darek63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 maja 2006, o 17:55
Lokalizacja: centralna PL

Post »

Dziękuję tym, który wypowiedzieli się w temacie jak również obok niego :lol:
A wracając do mojego problemu: intuicja podpowiada mi, że mam bardzo piaszczysty grunt, może doszło do stepowienia gleby, a dodatkowo kanalizacja w ulicy obniżyła też poziom wód gruntowych. W tej chwili 30% trawnika to puste szare place z szarym popiołem (to moja ziemia). Wydaje mi się, że ta gleba ma niskie właściwości sorbcyjne i kumulujące wilgoć. Roboty się nie boję, trawnika do "naprawy" mam ok. 150 m2, a z czasów dzieciństwa kiedy człek bawił się łopatką wiederkiem i babki stawiał coś jeszcze zostało. Mam na myśli sentyment do zabawy łopatą, taczką no i babek lub babeczek jak kto woli :lol:
Planuje więc zebrać z 30 cm ziemi, dać może gliny, a może mieszankę gliny z ziemią z 5-10 cm i na to czarnoziemu 10 cm, potem siatkę od kretów (znalazłem po 0,80 zł/m2) i znowu 10 cm "czarnoziemu". Ale czy nie zrobi mi się wówczas czarna pękająca skorupa ? Bo myślę sobie jeszcze, że być może nie ma podsiąku kapilarnego już w niższych warstwach podłoża, bo jak kopałem rok tenu w trakcie upałów to ziemia była przeschnięta na 20-25 cm. A robotę mogę zrobić teraz lub w sierpniu, a z brzydkim trawnikiem też można trochę pożyć.
Aha, na trawniku nic nie rośnie (świadomy wybór) i nie ma on cienia i w lecie jest mocno męczony przez słońce.
Nie zmienia to faktu, ze czekam na porady jak zwiększyć sorbcyjność gleby i zapewnić dobry podsiąk kapilarny z niższych warstw.
darek63
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Jeszcze jedno pytanie dotyczące trawnika. Zlałam Randapem perzowisko, zżółkł, aż miło. Czy między oraniem a zglebogryzowaniewm powinnam usunąć martwe ( mam nadzieję...) kłącza? Mam nadzieję sama poradzić sobie z trawnikiem...
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Na szczęście nie mam takich problemów ale miałam inny. Zepsuła mi sie kosiarka i po trzech tygodniach odebrałam ją z naprawy. Co to było za koszenie. :? :? Trawa i zielsko po tych deszczach siegało miejscami pod kolana. Ale mam juz to za sobą.
Być wolnym to móc nie kłamać
(Albert Camus)
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Cóż, mąż się jeszcze umie posłużyć kosą :lol: . Dwa tygodnie temu wprowadził się obok nas nowy sąsiad i prosił o pomoc w wykoszeniu "trawnika" po poprzednich lokatorach. Kosiarką się nie dało, trzeba było przeprosić się z kosą. Mam nadzieję, że sąsiad nie spali nam siana pod oknami...
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Ja jeszcze jedno pytanko. Ile powinno upłynąć czasu od zlania Randapem do siewu trawy? Sąsiad twierdzi, że co najmniej 7 tygodni, uważa, że Randap spali nasiona. Mnie wydaje się to bzdurą, przecież preparat ulega biodegradacji. Znalazłam, że po 3 tygodniach, gdy chwasty całkowicie padną można się brać do siania. Kto ma rację? I jaki jest ostateczny termin siewu jesiennego, by trawa wykiełkowała i wzmocniła się przed zimą? Ratujcie...
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Roundup

Post »

Ja bym wierzył ulotce, czyli wystarczą trzy tygodnie. Najlepiej zakładać trawnik od połowy kwietnia do maja oraz od sierpnia do początku września. Więc chyba trochę za późno na to po zastosowaniu Roundup'u i odczekaniu trzech tygodni w obecnym czasie.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Aska pisze:Ja jeszcze jedno pytanko. Ile powinno upłynąć czasu od zlania Randapem do siewu trawy?...
Raundap nie działa na rośliny, które wykiełkują po oprysku. Przeczytaj temat: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=raundap
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Dzięki, dla mnie wyczerpująco. Pośmiałam się przy ręcznym usuwaniu perzu. Na 10 arach to syzyfowa praca, co się da robię maszynowo. Może za 10 lat będę miała przyzwoity ogród...
Awatar użytkownika
Miranda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 12 paź 2006, o 09:49
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Odnośnie trawnika, bo nie będę na nowo zakładać tematu. Z jednej strony działki trawa ok, a z drugiej, gdzie są 3 jabłonki trawa jakaś sucha, jak grabiłam liscie to grabiami zamiast po trawie to drapałam ziemię. Wysuszony na amen. Może zbyt niskie koszenie? Nie wiem, myślałam, czy nie sypnąć jakimiś "witaminami"? Tylko kiedy można prochami sypać? Mogę teraz, czy dopiero na wiosnę?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wiosną podsyp nawozu. Teraz już za późno. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
martas

Post »

Teraz można wysypać nawóz jesienny - przygotuje trawnik na zimę.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jest taki nawóz Florovit jesienny do trawników,który zawiera minimalną dawkę azotu i dość dużą potasu i żelaza.
Wzmacnia trawę,uodparnia na choroby,pomaga w przezimowaniu i daje lepszy start trawie bardzo wczesną wiosną.
3 kg /najmniejsze/ opakowanie kosztuje 16,50 zł.
Można wysiewać jeszcze w listopadzie. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja bym poczekał jednak do wiosny jak pisałem wyżej.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”