Choina kanadyjska (Tsuga canadensis)

Drzewa ozdobne
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Choina kanadyjska

Post »

i jak, udało się z tymi sadzonkami coś?
Awatar użytkownika
marcyjanna
200p
200p
Posty: 422
Od: 23 cze 2009, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dzis dopiero zauważyłam, że biedulce usychają końce. JAk ją ratować? To raczej nie susza, bo od 3-ch tygodni pada i ziemia jest mokra.
Przędziorków nie widzę, ale może niedokładnie patrzyłam. Na co mogą chorować choiny? Pomocy! proszę.

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam
Małgorzata
Ot... chwastowisko marcyjanny.
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Choina Kanadyjska

Post »

Witam :D
Przesadzał ktoś Choinę Kanadyjską :?: jaki ma system korzeniowy? Muszę dużą bryłę obkopać?
Należy do łatwo lub trudno przesadzalnych :?: Roślina ma już ok 180 cm.
Bardzo proszę o krótką wskazówkę :D

Nabijaczom forumowych punktów pewnym swoich wątpliwych racji z góry dziękuję ;:223
tarnovitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 maja 2008, o 21:43
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Choina Kanadyjska

Post »

Witam sąsiada.
Przesadziłem choine kanadyjską w tym roku, późną wiosną, w końcu maja lub początku czerwca. Trafiła na w pełni nasłonecznione miejsce.Trochę pocierpiała, przestała rosnąć, ale się przyjęła, teraz ma już nowe przyrosty. Miała ok. 1 m wysokości. Korzenie trafiły do prawie czystego kompostu i była regularnie podlewana po przesadzeniu. Bryła korzeniowa była dość gęsta i mocno rozrośnięta, chyba podobna do świerka. Ale to może jeszcze ktoś potwierdzi? Myślę, że teraz nie powinno już być problemu z przyjęciem się, jest już chłodniej.
pozdrawiam

tarnovitz
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Choina Kanadyjska

Post »

Dzięki kolego! a jaką średnicę bryły wykopałeś?i czy głęboki? :?:
tarnovitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 maja 2008, o 21:43
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Choina Kanadyjska

Post »

Średnica bryły około 60-70cm, ale to jest małe drzewko. Myślę, że trzeba podwadzić ziemię np. widłami, aby się przekonać, jak daleko sięgają korzenie. Głębokość nie była duża, jakieś 30cm, na 1 szpadel.
pozdrawiam

tarnovitz
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Choina Kanadyjska

Post »

Jeszcze raz dzięki ;:138 :!:
Ja obkopię większą bryłę, no bo wysokość większa no i głębiej. Będę wyrywał ją jak będzie obkopana koparką bo ręcznie to za dużo. Oczywiście obwiązaną tkaniną.Dobrze, że Twoja nie miała głębokich korzeni, to moja chyba też nie. Bo wąskim szpadlem jakiego używam za głęboko nie dojdę. Na tą robotę zdecydowałem się niedawno bo ta choina jest za blisko altany i włazi do niej. Altana też ją zacienia. A zwolniło mi się stanowisko po zamarłej wiśni którą już wykopałem i został tam taki brzydki otwarty na sąsiadów teren. Zobacz zresztą sam. Obrazek
Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choina Kanadyjska

Post »

Choina ma sporo drobnych korzeni, dobrze bryłę trzyma. A jaka ona duża będzie to zależy od gleby- na glinie oczywiście mniejsza. Trzeba zacząć kopać szerzej i stopniowo zmniejszać bryłę.
A to że altanka ją zacienia to akurat dobrze. Choina lubi półcień i za plażą nie przepada. Ale i tam urośnie, jak wilgoć w glebie będzie.
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Choina Kanadyjska

Post »

Mirek :!:
Gleba jest gliniasto kamienista. Wilgoć zależy od roku, ale ja na pewno ją będę podlewał aż do połowy przyszłego roku by być pewnym że już jest przyjęta. Na tą robotę zdecydowałem się bo widziałem u niedalekiego sąsiada około 6m rozłożystą, taką samą choinę :shock: i to rosnącą samotnie w pełnym słońcu :idea: a gleba ta sama :lol: Co do sposobu obkopywania to dzięki, masz rację :!:
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choina Kanadyjska

Post »

WITAM
Choina ma wyjatkowo płytki system korzeniowy zatem jest dosyc łatwa w przesadzeniu ale uwaga nie nalezy po takim zabiegu ubijac nogami bryły korzeniowej ,własnie ten rozległy płytki system łatwo w ten sposób uszkodzic.
a co do stanowiska podobno lubia cien półcien a dobrze podlewana doskonale niesie kazde stanowisko
w tym roku moje choiny miały doskonałe przyrosty nic nie zółknie sa posadzone jako zywopłot w dosyc zacisznym miejscu .
Darz Bór
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Choina Kanadyjska

Post »

A nie mogłeś to wcześniej napisać?jak zacząłem obkopywać to przestraszyłem się bo bardzo szeroko miała korzenie i zasypałem z powrotem. Nie wiedziałem że korzeń tak płytki. Myślałem że będę musiał koparkę brać i dałem spokój. Kupiłem potem choinę o wys 2,30 :!: :!: :roll: ale wąską bardzo nie tak jak ta na fotce. Wiosną przytnę ją o 90 cm, czyli dwa piętra, niech się rozgałęzi na boki. I jak ten sprzedający ją wykopywał, a miał ziemię gliniastą i bardzo mięką, to widziałem jak łytki ma korzeń :oops: No trudno ta będzie dalej sobie rosła a ja będę ją przycinał :!:
pozdrawiam :D
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choina kanadyjska-ktoś wysiewał?

Post »

Witam.Dziś na mojej około 10 letniej ( u mnie rośnie już 6 rok) choince kanadyjskiej zauważyłem 3 młode szyszeczki ;:oj

na jesień planuję zebrać te nasiona...ale na wszelki wypadek pod spodem postawię wiadro , gdybym jakoś przegapił kiedy nasiona będą się wysypywać to wtedy wpadną sobie do wiadra...

Czy ktoś może siał nasiona takiej choinki??
Może ktoś wie jak trzeba postępować z nasionami i jak je wysiać?
Wszelkie porady mile widziane ;:172

p.s. jest kilka odmian choinki kanadyjskiej...ale mojej najbliżej chyba do "pendula")
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Choinka kanadyjska-ktoś wysiewał?

Post »

A. Baertels pisze że trzeba siać jesienią albo stratyfikować 2-4 miesiące w temp. 4 st. i zaprawić przed wysianiem.
Aha, i jeśli szyszki pojawiły się pierwszy raz to nasiona mogą nie być wykształcone, różnie z tym bywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”