Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
D-M
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1151
Od: 16 lis 2009, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Te thuje nigdy nie były przesadzane..one w kwietniu były tej wielkości kupione..
tylko pytam czy pomoże jakaś odżywka przeciwko brązowieniu igieł? czy coś innego?
Bo z tego co wiem to szmaragdy nie brązowieją na jesien-zimę..
A czy jest możliwe żeby nadmiar wody mógł zaszkodzic? ponieważ działka jest z spadem i przy częstych deszczach (a wrzesień był deszczowy w tych okolicach.).. tam często zalega woda, która się z czasem wchłania...
Ostoja spokoju...
Pozdrawiam Daria
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Czy te tuje, które brązowieją rosną przed płotem, czy wewnątrz?
Bo jeśli przed ogrodzeniem, to być może to sprawka psów, które na Twoich tujach pozostawiają,że tak powiem ślady sygnalowe :wink:
Skumulowany nadmiar azotu powoduje takie objawy.
Awatar użytkownika
D-M
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1151
Od: 16 lis 2009, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Tuje rosną w wewnątrz działki..naszły mnie myśli czy któryś z sąsiadów mi ich nie załatwił.. :? kto wie..
Ostoja spokoju...
Pozdrawiam Daria
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Nie pamiętam czy środek przeciw brązowieniu można jeszcze używać ale jeśli tak to profilaktycznie możesz go użyć.
A może te gałązki są obłamane i stąd usychają ?
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Obrazek
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

To chyba sprawka pogody, zbyt mokrej w tym roku, podejrzewam że to po prostu grzyb. Mam w doniczkach kilkadziesiąt różnych tuj, które również pod koniec sierpnia mocno zbrązowiały, teraz jest ciemno ale jutro zrobię zdjęcie i Ci pokażę czy wyglądają podobnie. Myślę że można profilaktycznie prysnąć jakimś środkiem grzybobójczym, może nam ktoś podpowie jakim.
Cieszę się że zobaczyłem ten Twój wątek, bo sam miałem o to brązowienie zapytać. Wydaje mi się że za bardzo nie ma się co martwić, na wiosnę Twoje szmaragdy pięknie odbiją, ale oczywiście trzeba obserwować. Mówię tak optymistycznie, ponieważ nigdy żadna tuja mi się nie zmarnowała a mam ich mnóstwo w żywopłotach i nie tylko :D

Pozdrawiam Tomek :wit
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Wiesz u mnie też wszystkie tuje brązowieją od środka na jesień i tak robią od lat przynajmniej 20, ale skoro autor stwierdza, że jego nie brązowieją to znaczy jest jakiś problem.
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Zrobiłem kilka zdjęć moich zbrązowień:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz widzisz, że Twoje zbrązowiałe szmaragdy to nieodosobniony przypadek. Miałem już z czymś takim do czynienia, więc się mniej martwię, ale rozumie Twoje obawy. Ja uważam że to nadmiar wilgoci, tuje lubią wilgoć ale w korzeniu, mówi się o nich że lubią stać w słońcu z nogami w wodzie.
Głowa do góry, na wiosnę brązowe gałązki oblecą i szmaragdy pięknie odbiją, zastosuj wtedy nawóz który zawiera składniki przeciwko brązowieniu, tyle mogę doradzić :D
Udaję że nie przeczytałem Twojej wypowiedzi o ewentualnej złośliwości sąsiadów, starajmy się z sąsiadami żyć jak najlepiej, "dobry sąsiad cenniejszy niż broń pod łóżkiem" :D

Pozdrawiam Tomek :wit
Awatar użytkownika
D-M
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1151
Od: 16 lis 2009, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Hej :wit
wpadłam dziś na działkę tak przelotem pogoda nie bardzo dopisała..na szybciutko porobiłam fotki..
Piofigiel teraz widzę, że u Ciebie faktycznie też szmaragdy zbrązowiały..i teraz jakby mniej się martwię :wink: czyli faktycznie ten nadmiar wody może byc przyczyną..
a co do sąsiada hmm dziś mnie trochę zaskoczyło, że jego obcięte maliny miałam na swojej działce..no cóż sąsiadów się wokół nie wybiera a szkoda :roll: :wink:
dobra tutaj fotki moich szmaragdów..wydaje mi się, że brązowień jest więcej niż w zeszłym tygodniu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostoja spokoju...
Pozdrawiam Daria
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Może jeszcze ktoś nam coś podpowie, czy ewentualnie w tym roku możemy pomóc naszym roślinom :D

Pozdrawiam Tomek :wit
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

Żywotnik nie jest jakąś uniwersalną rośliną, ma swoje wymagania i jak gleba nieodpowiednia, to będzie niedomagał niestety.Kiedy zalega woda w korzeniach( choćby tylko okresowo) to żadne opryski, ani wynalazki przeciw brązowieniu igieł nie pomogą.Trzeba przyjąć fakt, że dane miejsce im nie odpowiada.
moniab_1
50p
50p
Posty: 59
Od: 15 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: wro

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

witam
na moich szmaragdach zauważyłam czarne końcówki pędów. Czy to normalny objaw ( jakieś nasiona) czy może jakaś choroba. Ktoś może wie ?
Obrazek Obrazek


pozdrawiam
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Thuja szmaragd problem

Post »

trudno chęć rozmnażania nazywać chorobą
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”