Leszczyna turecka (Corylus colurna)

Drzewa owocowe
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Nie mam doświadczenia z wegetatywnym rozmnażaniem leszczyny tureckiej... Jednak drzewka można zakupić, np. w Toruniu - w sierpniu kupiłem duży egzemplarz, ok. 2,5m. Było kilka drzewek i tylko jedno owocujące. Tak! Pierwszy raz się z tym spotkałem, aby takiej wielkości leszczyna turecka owocowała - i będzie kwitła, bo ma kotki! W Kołobrzegu obsadzili leszczyną turecką jedną z promenad - kilkanaście drzewek nawet większych niż moje, choć podobnym wieku i żadne nie miało orzechów/kotków! Cóż, trafiłem na wyjątkowy egzemplarz, ale zobaczę jak się to dalej potoczy.... Aha, najładniejsza i największa leszczyna turecka jaką widziałem też rośnie w Kołobrzegu, w pobliżu latarni....

No i w temacie - u Szmita zakupiłem niedostępną w zasadzie w Polsce leszczynę turecką 'Te-Terra Red' - nie rośnie tak wysoko, jest szczepiona, ma już kotki, choć jest młoda/mała (ok. 60cm). Może to być jakaś alternatywa, tym bardziej że jest o wiele bardziej ozdobna: czerwone są liście, kotki i okrywy orzechów.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Tak wcześnie owocujący okaz był rozmnożony przez kopczykowanie, tak podejrzewam.
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Myślę, że to uprawa pojemnikowa skróciła okres młodociany drzewa. Odkłady i kopczykowanie to dobry sposób rozmnażania odmian uprawnych, a w przypadku dużego drzewa jakim jest leszczyna t. byłoby to trudne. Leszczyna t. jest dobrą podkładką pod odmiany szlachetne (nie daje odrostów). Można by odwrócić sytuację i na pospolitej naszczepić turecką. Niestety nie wiem jaki pokrój drzewa (krzewu?) się uzyska. Dodam, że szczepienie w gruncie jest zawodne ze względu na niską temperaturę. Dobrze jest robić to na wysadzonej do doniczki i podpędzonej podkładce w okresie luty-marzec. Oczywiście zrastanie następuje w cieplarnianych warunkach.
run_away
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2009, o 10:25
Kontakt:

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Wiem, że można kupić leszczynę turecką jednak z racji tego, że mam dostęp do dorosłego drzewa to głównie interesuje mnie ukorzenianie pędów. No nic wygląda na to, że będę musiał zaeksperymentować :) Niemniej jednak jakby ktoś wiedział o tym coś więcej to czekam na jakieś rady :) Dzięki ;)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Szkoda czasu. Podano Ci sposoby rozmnażania, a Ty swoje...
run_away
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2009, o 10:25
Kontakt:

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Chodzi mi bardziej o doświadczenie.. o eksperyment, a nie o najłatwiejsze uzyskanie leszczyny tureckiej Panie MirekL ...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Jakby to możliwe było,to uważasz że szkółkarze bawili by się w szczepienie czy odklady...Panie run_away
Ależ sadzonkuj... Twój biznes.
run_away
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2009, o 10:25
Kontakt:

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Proszę mi wierzyć, że nie mam pojęcia czy w szkółkarstwie stosują szczepienie czy też odkłady względem leszczyny tureckiej. Właśnie z tego powodu napisałem na tym forum. No i się dowiedziałem. Wolałbym usłyszeć w taki sposób - "niestety nie ma takiej możliwości, w szkółkarstwie nie stosuje się raczej szczepienia itd", no ale nie zawsze się ma co się chce.

bosz...
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Sądzę, że ukorzenianie sadzonek zielnych (może nawet zdrewniałych) leszczyny jest możliwe. Nie praktykuje się tego ze względu na małą skuteczność. Prawdopodobnie osoba bez wiedzy i doświadczenia miałaby problem z doborem syntetycznych stymulatorów wzrostu i zapewnieniem odpowiednich warunków potrzebnych do ukorzeniania.
sewer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 lis 2010, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna turecka - ukorzenianie pędów

Post »

Dwa lata temu 10 jednorocznych zrazów leszczyny nie wiem jakiej z ukorzeniaczem do zdrewniaqłych pędów
wsadziłem na działce. Listki wypuściły wszystkie .Latem z powodu przesuszenia 7 uschło
3 przyjęte rosną ładnie.
Należy sadzić w miejsgu zacienionym i podłoże wilgotne.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Leszczyna purpurowa - szkodliwość liści dla roślin wokół?

Post »

Witajcie. Jak jest z zimnowaniem tej purpurowej leszczyny?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Leszczyna purpurowa - szkodliwość liści dla roślin wokół?

Post »

Mam trzy sztuki, zimy przetrzymują jak każda inna leszczyna. W pierwszym roku po posadzeniu, jedna sadzonka trochę przemarzła, ale wiosną odbiła i świetnie daje sobie radę. Co do szkodliwości liści, to nie zauważyłem. To nie orzech włoski.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna purpurowa - szkodliwość liści dla roślin wokół?

Post »

Nie ma żadnej szkodliwości, liście nie sklejają się ze sobą dlatego kompost bardzo szybko jest przerobiony, jest pulchny. Co innego liście z gruszy, które ślimaczeją, sklejają się ze sobą i ogółem trudno kompostują.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”