Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 12  
Autor Wiadomość
Netzach
 Tytuł: Rośliny z pomysłem w tle
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 00:02 
100p
100p
Witam wszystkich, na forum jestem od paru ładnych miesięcy, ale jakoś nie spieszyło mi się do tej pory z zakładaniem wątku. Przyczyna była prosta - w porównaniu z wieloma forumowiczami mam bardzo mało zielonych.

Pomyślałem jednak, że mogę założyć wątek, w którym głównym tematem, oprócz samych roślin jako takich będą moje doświadczenia w ich uprawie. Myślę, że może te perypetie będą mogły kogoś zainspirować a i ja mam nadzieję, że wy również będziecie dzielić się swoimi pomysłami i uwagami.

Na początek chciałbym przedstawić - niestety smutną - historię mojego bananowca Musa 'Dwarf' Cavendishi. Niektórzy mieli okazję go już zobaczyć w wątku poświęconemu uprawie tej rośliny... ale zacznijmy od początku:

1. Bananowca kupiłem w zeszłym roku, gdzieś pod koniec maja. Tak wyglądał kilka dni po zakupie i przesadzeniu, czerwiec '09:
Obrazek

2. Wkrótce przyjął się i zaczął ładnie rosnąć czemu sprzyjało słoneczne lato. Co ciekawe liście dotychczas czysto zielone u mnie zaczęły się ładnie wybarwiać, sierpień 09:
Obrazek

3. Pod koniec sezonu wegetacyjnego roślinka wyglądała rewelacyjnie, z czego byłem bardzo dumny. Na zimowe miesiące dokupiłem świetlówkę o odpowiedniej barwie światła (6700K) i zamontowałem własnej roboty odbłyśnik by roślinka miała jak najwięcej światła, październik 2009:
Obrazek

4. Zima jednak nie rozpieszczała ciemnościami... Swoje zrobił też ponadtygodniowy wyjazd świąteczny do rodziców... Mimo to bananowiec jakoś się trzymał i wciąż rósł. Pozasychały tylko nieco brzegi starszych liści, zanikły ozdobne przebarwienia, a nowe liście zaczęły rosnąć bardzo ciasno - co miało jednak pewien plus jeśli chodzi o estetykę pokroju rośliny, styczeń '10:
Obrazek

5. Wiosna w tym roku się nie udała - szaro, zimno i ciemno, ponadto bananowiec musiał się zmagać z kolejnymi próbami inwazji przędziorka - dzięki regularnemu myciu i spryskiwaniu wodą jego populacja była jednak minimalna i niegroźna. Bananowiec wymagał pilnego przesadzenia. Niestety tu popełniłem błąd i dałem doniczkę tylko trochę większą od poprzedniej. Gdy wreszcie zrobiło się cieplej roślina zaczęła mocno mężnieć, nibypień zgrubiał a liście znacząco się powiększyły i nowa doniczka szybko okazała się za ciasna... czerwiec '10:
Obrazek

6. Dobrym natomiast pomysłem było postawienie bardzo ciężkiej donicy na jeżdżącej podstawce. Roślina była łatwa do przekręcania a nadmiar wody swobodnie skapywał do odseparowanej od doniczki podstawki. Gdy jednak kolejny z liści zatrzymał się i nie chciał się rozwinąć, a ziemia w doniczce szybko przesychała wskazując na przerost korzeni podjąłem decyzję o - niestety kolejnej w tym sezonie - przesadzce. Wszystko wyglądało w porządku, wyrosły dwa potężne liście (choć nie miały mimo letniego słońca przebarwień jak rok wcześniej). Jeden niestety mi "przemarzł" nieco gdy jednej nocy podczas mojej nieobecności chłodny wiatr otworzył okno i wychłodziło mi pokój do 15 stopni Celsjusza... Gdy w lipcu wyjeżdżałem na urlop do domu rodzinnego kolejny z liści znów coś nie chciał rosnąć... Roślina wyglądała tak (lipiec '10):
Obrazek

7. Po powrocie z wakacji okazało się jednak, że z roślinką jest gorzej. Nowy liść nie rozwinął się i zaczął żółknąć, w środku znalazłem kolonię przędziorka... jedynym pozytywem było pojawienie się pierwszej w jego historii zaszczepki. Obawiając się, że z zaschniętego liścia na szczycie i tak już nie wybije nic nowego postanowiłem w takim układzie ściąć cały pióropusz i wzorem bananowców ogrodowych oczekiwać odbudowy rozety bezpośrednio z nibypnia. Po ścięciu okazało się, że środek był zdrowy, środkowe pierścienie nawet zaczęły wzrost. Koniec lipca '10:
Obrazek

8. Wkrótce jednak cały nibypień zgnił i roślina mateczna przepadła... ścięcie pióropusza było jednak błędem :( Wyrósł za to kolejny "dzidziuś". Jak się okazało to ten drugi potomek zaczął się rozwijać, a pierwsza szczepka padła. Teraz wygląda to tak:
Obrazek

Mam nadzieję, że będą z niego "ludzie" a raczej bananki :)

No, to koniec tego fotostory. Mam nadzieję, że nikt nie usnął :P
W kolejnym odcinku przedstawię mój pomysł na paprotkowe akwarium. Na zachętę fotograficzna 'zajawka':
Obrazek

Pozdrawiam!

Nikitka
 Tytuł: Re: Rośliny z pomysłem w tle
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 10:23 
200p
200p

1 szt.
Witaj Netzach :wit
Bardzo ciekawy pomysł na wątek ;:138 taki pouczający. Trzeba przyznać, że Twój banan był imponujących rozmiarów, szkoda że musiał stracić życie. Niech jego maleństwo szybko Ci rośnie :tan
I oczywiście czekam na dalsze Twoje fotorelacje ;:108

Zobacz profil Wyślij e-mail      

stach93
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 10:48 
200p
200p

1 szt.
Witaj :wit
MI również podoba się ten wątek.
Twój banan był naprawdę piękny ale dzidzia na pewno też urośnie i będzie równie okazała ;:108
Ja sam niedawno kupiłem bananowca rośnie ładnie ale ostatnio uszkodziłem mu troszkę pnia ;:223 i jakoś się zatrzymał ale nie usycha mam nadzieję że weźmie się w garść i zacznie znowu rosnąć ;:108

elcia1974
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 11:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj! :wit
Bardzo ciekawy pomysł na wątek.
Będę do ciebie zaglądac, bo już zainteresowało mnie paprotkowe akwarium. ;:108
pa,pa

Netzach
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 23:22 
100p
100p
Dziękuję wszystkim za odwiedziny i miłe słowa. Dziś prezentuję obiecane paprotkowe akwarium.

Akwarium o nietypowym kształcie (wysokie, wąskie i długie) zgarnąłem za darmo z pracy, gdzie zmieniano akurat wystrój parapetu i usunięto właśnie to naczynie w którym był piach z kamieniami. Samo akwarium o tyle nadaje się dla roślin, że posiada naturalny odpływ w postaci nieszczelnych złączy :) Nieszczelność jednak wywołała moje obawy co do wytrzymałości spoin na nacisk masy ziemi. W pracy akwarium było bowiem tylko wypełnione do połowy. Na początku myślałem że może i ja wsadzę do środka storczyki lub jakieś małe roślinki tak by były w szkle, jednak po pierwszych przymiarkach wyszło, że akwarium jest zdecydowanie za wąskie i ograniczałoby rozwój roślin.

Aby jednak nie przeciążyć szklanych ścian na dno dałem dużo lekkiego keramzytu, potem ozdobne warstwy z białego grysu i kolorowego żwirku, a dopiero samą górę uzupełniłem ziemią.
Obrazek

Ponieważ na akwarium nie mam miejsca przy oknie (nie posiadam parapetów :( ), a poza tym za firanką nie prezentowałoby się za dobrze musiałem wybrać rośliny cieniolubne i jednocześnie o podobnych wymaganiach - będą w końcu rosły razem. Padło na paprocie, oto one (mam nadzieję, że zidentyfikowałem je prawidłowo, jeśli nie to niech ktoś mnie poprawi):
Obrazek

W najgorszym stanie w chwili zakupu była orliczka - mała, zalana i z pokaleczonymi listkami. Ale szkoda było nie wziąć, bo to oryginalna paprotka, a akurat ostatni okaz się ostał.

Akwarium stoi u mnie już dwa miesiące i mogę powiedzieć, że najlepiej przyjęły się dawalia i łosie rogi, które rosną bardzo ładnie. Nowe listki wypuszcza też orliczka, natomiast asplenium niestety coś grymasi i nieco zbrązowiały mu niektóre końcówki. Najgorzej znosi te warunki ciemnotka, która podobno miała być najmniej problemowa i nie potrzebuje tyle wody - jak się okazało były to chyba złe informacje bo pozasychały jej nowe pędy i teraz podlewam ją już równo z innymi okazami. Teraz całość wygląda tak:
Obrazek

Na koniec dwa słowa o otoczeniu paproci. Ponieważ rosną one w salonie, w którym nie mam możliwości aż tak dbać o wilgotność powietrza jak w moim pokoju, za akwarium ustawiona jest podłużna podstawka z wodą. Natomiast braki światła uzupełnia od tygodnia specjalna świetlówka umieszczona w... oprawie do lamp sufitowych :) Bo właśnie taką znalazłem z najlepszym odbłyśnikiem i po przystępnej cenie (19,98 PLN).
Obrazek

To tyle na dzisiaj... Następnym razem rzucę dwa słowa na temat mojego storczyka i jego nietypowej "doniczki". Jak się okazuje, kwiatki można uprawiać nawet w elementach wyposażenia kuchni ;)

Pozdrawiam

renata_22
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 23:48 
200p
200p

0 szt.
Nie no to akwarium jest po prostu genialne... wygląda zjawiskowo :shock: strasznie mi sie podoba i te kamyki tak ułożone warstwowo...świetny pomysł... co do ciemnotki to mam identycznie doświadczenie, miała niby być najprostsza w uprawie i mało wymagająca a prawdą jest że jako jedny sprawia mi kłopoty właśnie przez to zasychanie pędów - trzeba bardzo pilnować podlewania... Co do banana to ciekawa historia - niestety bez happy endu ale dobrze że chociaż "dziecko" zostało... Z drugiej strony to impnujące rozmiary osiąga ten kwiatek i to dość szybko... ciekawa jestem kolejnych pomysłów :wink:

Madzik_J-Ch
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 23:53 
200p
200p

0 szt.
Witaj
Ciekawie tu u Ciebie :) Banan mimo wszystko wziął się za siebie i pewnie będzie cieszył oko :)
Akwarium z paprociami wygląda interesująco, taka żywa, egzotyczna dekoracja. Rzeczywiście jest wąskie, ważne, aby korzenie nie rozsadziły ścianek.
Czekam na storczyka :)
A co do ilości roślinek i słuszności zakładania wątku - wcale nie masz ich mało jak widać na zdjęciach. Ważne, że się nimi interesujesz i masz coś na ich temat to powiedzenia i dzielisz się tym z innymi ;:63

wanda7
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 08:44 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
No przyznam, że wzbudziłeś nasze zainteresowanie. Będzie co czytać, jak tak dalej pójdzie. Oby wszystkie historie kończyły sie happyendem :wit

elcia1974
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 09:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Miałam dobre przeczucia co do tego akwarium. :wink:
Świetny pomysł i wykonanie. Wyszła Ci wspaniała dekoracja kwiatowa do salonu.
Ja niestety nie pokuszę się o wykonanie czegoś podobnego, bo mimo
wszelkich starań z mojej strony paprocie mnie nie lubią. :cry:
Ale noszę się z planem wykonania czegoś w tym stylu (mniejszego) dla kaktusów. :D
Jeszcze raz wielka brawa za kreatywnośc i pomysłowośc. ;:138

Netzach
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 10:41 
100p
100p
Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Co do paprotek to test generalny przejdą dopiero zimą. Ale mam nadzieję, że wszystko będzie ok.

Krystyna.F
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 17:14 
ZBANOWANY

0 szt.
Super zadbane roślinki, ciekawie wykonane kompozycje kwiatowe i super opis ich wykonania. Wątek pełen profesjonalizmu. Brawo. :D ;:63 ;:63 ;:63

x-M-8
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 17:23 
---

0 szt.
Bardzo mi się spodobało paprotkowe akwarium.Z robione z pomysłem.Ciekawy jestem jak przezimują...a na banana uważaj bo przędziory go uwielbiają.

Netzach
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 22:09 
100p
100p
Czasem się zastanawiam co hoduję: rośliny czy przędziorki... właśnie musiałem usunąć nową ich kolonię z krotona. A tak ładnie rósł przez lato całe :( No nic teraz mam się na baczności i im nie przepuszczę. W sumie żadnej rośliny mi jeszcze nie zjadły, dziwię się że w ogóle im się chce u mnie siedzieć - przecież podobno nie lubią zbyt wilgotnych miejsc.

renata_22
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 22:14 
200p
200p

0 szt.
Masz szczęście że jeszcze nie przegrałeś z przędziorkami mi zniszyczyły bluszcze i połowę kwiatków na balkonie... są okropne... Nawet kalatei się czepiły co codziennie ją pryskałam wodą...

Netzach
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 22:47 
100p
100p
Jak tak czytam, to przędziorki były "bohaterem" niejednego zielonego dramatu :]

Wracając natomiast do zapowiadanego storczyka:
Jak wiadomo od paru już lat panuje szaleństwo storczykowe, czemu trudno się dziwić, zwłaszcza, że nie są to aż tak wymagające rośliny jak kiedyś sądzono. Mi osobiście kwiaty te się bardzo podobają, ale z drugiej strony najładniej wyglądają każdy z osobna, natomiast ich "las" to zazwyczaj zgraja niezgrabnych roślin, z których akurat niektóre kwitną a inne nie. Inna sprawa, że zawsze od roślin kwitnących preferowałem te ozdobne z liści - nimi się można cieszyć cały czas jednako. Za storczykami przemawia jednak z pewnością fakt ich wielomiesięcznego kwitnienia. Gdy więc zdecydowałem się zakupić orchideę postanowiłem wybrać jakiś oryginalny okaz - niekoniecznie najbardziej efektowny. Mój wybór padł na mieszańca międzyrodzajowego o subtelnej urodzie - Miltassię. Z tego co rozszyfrowałem w internecie już po zakupie jest to Peggy Ruth Carpenter 'The Morning Joy'. Dłuższej nazwy nie mogli wymysleć?

Storczyk kwitł tak u mnie jeszcze przez miesiąc po zakupie:

Obrazek

Po przekwitnięciu postanowiłem go przesadzić, zwłaszcza że szybko rozrastają się jego nowe odnogi. Chciałem tym razem obyć się bez osłonki, bo to średnio wygodne. Czytałem też, że dobrze storczyki rosną w zwisających koszach. Jednak wtedy bardzo trzeba uważać aby nie przesechł. To jednak metody dobre do orchidarium. Postanowiłem więc dać go po prostu do doniczki z dużą ilością dziur. Najpierw myślałem o tym by wsadzić go do zwykłej, plastikowej doniczki, którą podziuawię po bokach - ale efekt estetyczny byłby żaden (osłonki już nie chciałem). Potem zacząłem się rozglądać za jakimś innym naczyniem, które przypadkiem spełniłoby moje oczekiwania. I wreszcie któregoś dnia w dziale kuchennym hipermarketu znalazłem idealną doniczkę :) :

Obrazek

Już domyśliliscie się co to jest? No tak, to oczywiście pojemnik na sztućce :) Stylowy, z idealnymi dziurkami i ma nawet specjalną podstawkę w której zbiera się nadmiar wody po podlaniu i można usunąć! Na dodatek sporo tańszy od większości specjalistycznych doniczek, bo kosztował bodajże 7 zł :) Nie wiem czy niedługo nie sprawiłbym sobie kolejnego storczyka do takiego pojemniczka.

Jak już jestem przy temacie storczyków, to na koniec dwa zdjątka z wakacji. Dokładniej to z balkonu mojej mamy, gdzie miały sesje ulubienice mojej mamy czyli dwa felki które nie chcą jej przestać kwitnąć w zasadzie od dwóch lat i wciąż wypuszczają nowe pędy:
Obrazek

Obrazek

To tyle na dziś. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających ;)

Krystyna.F
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 22:54 
ZBANOWANY

0 szt.
:;230 :;230 :;230 Nie wiem co bardziej pochwalić: pomysłowość czy Storczyki? Jedno i drugie godne uznania. ;:138 ;:138

renata_22
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 23:27 
200p
200p

0 szt.
Te storczyki mamy przepiękne - tyle mają kwiatów że szok :shock:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 199 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 12  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości