Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Amanda pisze:Czy ktos jest mi wstanie pomoc ? Mam problem z nasionami daktylowca. Dostala sie do nich plesn mimo ze ziemie ususzylam i jest prawie ze na sloncu. Z kolei palma kokosowa mi prawie zgnila.
Mam wysiane nasiona palm daktylowych jak wyrosną wyślę Ci sadzonkę na mój koszt za to że po moich radach nasiona daktylowca u Ciebie zgniły. :D :D :D
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Hej, mam problem z draceną (draecena marginata). Gdy ją kupowałam liście miała skierowane ku górze,a po pewnym czasie liscie opusciły się i tylko wierzchołek wzrostu nadal pnie się do góry. Ogólnie jest zdrowym, dorodnym okazem. A jednak straciła cały swój urok. Bardzo mi zależy aby go odzyskała, ale nie potrafię jej pomóc. Może ktoś wie jak tego dokonać? Proszę o poradę i pozdrawiam zwłaszcza eksperta od dracen Przemo. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Witaj Leo najprawdopodobniej liście które się opuściły już się nie podniosą to całkowicie normalne po zmianie klimatu w jakim rosła Twoja dracena a w jakim rośnie teraz, napisz jakie ma teraz warunki - gdzie stoi, jaka jest temp. otoczenia rośliny, jak często podlewasz i jaką wodą, czy zraszasz, czy i kiedy była przesadzana, w jakiej rośnie ziemi i doniczce? Jeśli możesz zrób zdjęcie i pokaż mi swoją dracenę( może ma przerośniętą bryłę korzeniową) wiele czynników może wpływać na to że opuściła większość liści. Jak możesz pisz w tym temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3937 a tu masz linka z informacjami o wymaganiach dracen http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=5007
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Wielkie dzięki za zainteresowanie. Już zapoznałam się z informacjami na temat dracen z linku, który od Ciebie Przemo otrzymałam. Zrobię oczywiście zdjęcie i póżniej pokażę moją roślinę. Nie wiem jednak (z racji że jestem mało zorientowanym użytkownikiem forów internetowych) w którym linku mam pisać dalej, bo jest ich kilka. Czy to jest obojętne?
:shock:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Foliówkę należy zdjąć jak pierwszy listek będzie miał około 4-8 cm wysokości, najlepiej na południowe okno i podlewaj jak ziemia lekko przeschnie, jeśli nie masz pod parapetem kaloryfera co pięć dni spokojnie myślę starczy jeśli jest, ziemia może szybciej przesychać i będziesz musiał częściej podlewać - link do info o palmie poczytaj Tutaj kliknij, tej zimy miej go w temp. ok 18-25 stopni to młoda siewka i nie powinna być w niższej temp. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Patryk pisze:Wielkie dzięki:)
Pewnie jeszcze Ci zawrócę głowę:)
P.S. pozostałe (4) nasionka nie wykiełkowały... :(
Nie wszystkie kiełkują w tym samym czasie miałem palmy kanaryjskie które kiełkowały po miesiącu czasem dwóch ale były i takie, które kiełkowały dopiero po sześciu miesiącach. :D :D :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Patryk pisze:Dzisiaj z pięciu zasianych nasionek mam już trzy młode palmy!:)
Czekam na pozostałe:)
Przemo, dzięki za porady, sprawdzają się w 100% :D
Gratulacje cieszę się że wykiełkowały Ci palemki teraz tylko o nie prawidłowo dbaj a będą ślicznie rosły. A co do moich porad niestety nie zawsze się sprawdzają, cudotwórcą nie jestem ale staram się wszystkim pomóc jak umiem i podpowiada mi wiedza i doświadczenie. :D :D :D
Jojo_79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2008, o 09:38

Phoenix Canariensis Usycha Pomocy

Post »

Witam. Proszę o pomoc.
Zakupiłem palmę phoenix canariensis 18.12.2007
Palma ma 2,5 m wysokości.
Została przywieziona z Holandii więc nie wiem dokładnie w jakich warunkach była tam przechowywana.
Od jakiegoś 05.01.2008 palma zaczęła usychać.
Liście opadły i rozwarstwiają się.
Palma stoi w słonecznej części domu od strony południowo-wschodniej.
Podlewana jest raczej rzadko.
Nie dawałem żadnych nawozów ani odżywek.
Proszę o rade i pomoc co mam robić i czy da sie ja jeszcze uratować?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zmniejszyłem i postawiłem do pionu zdjęcia. Przemo
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Myślę że można jej pomóc ale niestety będzie troszkę roboty przy niej, po pierwsze należy zdjąć ten drut który oplata liście(nie może go być), wszystkie liście które są już uschnięte(nawet jeśli łodyga liściowa jest zielona jeszcze) należy ściąć przy kłodzinie pionowymi cięciami od wewnątrz łodygi liściowej tnąc w dół tak by skos po cięciu ułożony był do twarzy (patrząc na kłodzinę) kolejny zabieg to jak najszybsze przesadzenie palmy w prawidłową doniczkę o średnicy większej od 8 do nawet 20 cm od tego kubła w jakim teraz jest palma w prawidłową ziemię dla palm(najprawdopodobniej nie rosła w nim a została wpakowana w Holandii w celu sprzedania) prawidłowa doniczka wygląda tak jak na fotce
Obrazek

Jak wykonasz te zabiegi daj zdjęcia (podczas przesadzania zrób zdjęcia bryły korzeniowej i postaraj się jej nie rozwalić) będziemy działać dalej.
Jojo_79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2008, o 09:38

Post »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Przyznam jednak iż nie sądziłem że znalezienie donicy sprawi mi tyle zachodu.
Ponieważ napisałeś że ma być większa o 8-20 cm czyli w moim przypadku jej średnica powinna wynosić 50-60 cm
I tu moje pytanie: czy to musi być donica w kształcie stożka i z jakiego materiału najlepiej (tworzywo czy ceramika)?
Z góry dzięki za odpowiedz
Pozdrawiam serdecznie
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jojo_79 pisze:Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Przyznam jednak iż nie sądziłem że znalezienie donicy sprawi mi tyle zachodu.
Ponieważ napisałeś że ma być większa o 8-20 cm czyli w moim przypadku jej średnica powinna wynosić 50-60 cm
I tu moje pytanie: czy to musi być donica w kształcie stożka i z jakiego materiału najlepiej (tworzywo czy ceramika)?
Z góry dzięki za odpowiedz
Pozdrawiam serdecznie
Niestety ale donica musi być zwężająca się ku dołowi taka jak pokazałem na zdjęciu i powiem Ci że są takie donice w sprzedaży a osobiście polecam z tworzywa sztucznego. :D
Jojo_79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sty 2008, o 09:38

Palma po operacji :)

Post »

Witam. Wykonałem wszystkie zabiegi zgodnie z instrukcjami.
Poniżej zamieszczam foto.
Po usunięciu liści uschniętych został tylko jeden zdrowy:((
Po przesadzeniu palmy nie podlewałem jeszcze.
Prosze o info w jaki sposob teraz zadbac o tą moją palemkę??
Jak ją podlać.
W oczekiwaniu na odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Piotr J Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”