Szeflera zrzuca liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
daria01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lis 2007, o 09:10

Opadające liście z szeflery - prosze o pomoc

Post »

Na liściach szeflery pojawiają się brązowe plamy w środku liścia i taki liść opada. Proszę o informację, jaki środek można zastosować, aby zatrzymać opadanie liści.

Pod tym linkiem zamieściałam zdjecia chorych liści:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d64 ... 2f893.html
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie ma za mokro czasami? :D
Awatar użytkownika
Bozena S
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 paź 2007, o 12:20
Lokalizacja: Legnica

Post »

Szeflera nie lubi zimna i przeciągów. Podlewaj ją wtedy, gdy przeschnie podłoże w górnej warstwie.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Szeflera tak reaguje na nadmiar wody :( W okresie jesienno-zimowym należy ją podlewać bardzo, bardzo skąpo.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
daria01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lis 2007, o 09:10

Post »

Dziękuję serdecznie za pomoc. Podlewam ja raz w tygodnie i nie zbyt dużo, wydawało mi się, że z podlewaniem jest w porządku.
daria01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lis 2007, o 09:10

Post »

Przestałam podlewać i mimo tego liscie opadają. Może powodem opadania jest wirus, albo grzyb? Nadal proszę o pomoc.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Masz możliwość pokazania całej rośliny?, opisz też w jakich do tej pory rosła warunkach(temp., nawożenie, przesadzanie, podlewanie, jakie okno, nawożenie) Z reguły szeflera jeśli ma za mokro albo została np. zawiana zimnym powietrzem przy otwartym oknie tak właśnie mogła zareagować dlatego potrzebne są informacje od Ciebie a najlepiej jeszcze do tego zdjęcie. :D :D :D
Awatar użytkownika
olvana
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 30 sie 2007, o 19:44

Post »

pobrywaj listki na których są plamy i spryskaj środkiem grzybobójczym . Nakłuj ziemię wkoło roślinki bo może gniją korzonki i uwarzaj na zmiany temperatury i nie za dużo teraz z podlewaniem .
Stopka poprawiona do zgodnej z Regulaminem.
Awatar użytkownika
alice80
50p
50p
Posty: 63
Od: 17 lis 2007, o 22:02
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Z moją Szeflerą też mam problemy odkąd ją kupiłam. Zrzucała liście, potem łodyga zmieniła zabarwienie (zgniła) i niewiele po niej zostało. Zdążyłam uciąć zdrową część i czekam co dalej. Próbuję ją ukorzenić. Przyczyną oczywiście był nadmiar wody. Obawiam się, że kupiłam już "zalaną" bo ja nie podlewałam jej zbytnio. Trzeba uważnie kupować.. tylko ja jeszcze nie potrafię dobrze rozpoznać czy wybrany kwiatek z wystawy jest dobry czy już coś z nim nie tak. Jeśli masz ochotę zobacz sobie jak wyglądała moja Szeflera a jak wygląda teraz.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... sc&start=0
daria01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lis 2007, o 09:10

Post »

Przemo pisze:Masz możliwość pokazania całej rośliny?, opisz też w jakich do tej pory rosła warunkach(temp., nawożenie, przesadzanie, podlewanie, jakie okno, nawożenie) Z reguły szeflera jeśli ma za mokro albo została np. zawiana zimnym powietrzem przy otwartym oknie tak właśnie mogła zareagować dlatego potrzebne są informacje od Ciebie a najlepiej jeszcze do tego zdjęcie. :D :D :D
Obrazek

Witam Panie Przemku,
Szeflerę mam od ok. miesiąca, liście opadały od czasu przyniesienia jej do domu. Nie nawoziłam jej dotychczas, podlewam umiarkowanie. Stoi obok drzwi balkonowych i w pobliżu okna, drzwi otwieram jedynie na ok 5 minut dziennie. Okno nie jest otwierane.
Odchylone aktualne zdjęcie kwiatka poniżej.


Zapomniałam dodać smile, temperatura ok. 24 st., nie przesadzałam jej.
daria01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lis 2007, o 09:10

Post »

alice80 pisze:Z moją Szeflerą też mam problemy odkąd ją kupiłam. Zrzucała liście, potem łodyga zmieniła zabarwienie (zgniła) i niewiele po niej zostało. Zdążyłam uciąć zdrową część i czekam co dalej. Próbuję ją ukorzenić. Przyczyną oczywiście był nadmiar wody. Obawiam się, że kupiłam już "zalaną" bo ja nie podlewałam jej zbytnio. Trzeba uważnie kupować.. tylko ja jeszcze nie potrafię dobrze rozpoznać czy wybrany kwiatek z wystawy jest dobry czy już coś z nim nie tak. Jeśli masz ochotę zobacz sobie jak wyglądała moja Szeflera a jak wygląda teraz.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... sc&start=0
Alice, jestem skłonna zgodzić się z Tobą, że kupiłam chory kwiatek. Pozdrawiam serdecznie. D.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wszystko jasne roślina ma bardzo wyjałowioną ziemię najprawdopodobniej przerośniętą bryłę korzeniową ponadto nie znosi przeciągów a jak Ty otwierasz drzwi balkonowe i z temp. pokojowej zawieje ją zimnym powietrzem z dworu to na pewno jej to obecnego stanu zdrowia nie poprawi, Wyjmij ją z tej doniczki zobacz czy korzenie nie przerosły ziemi w doniczce jeśli tak daj w nową doniczkę i nową ziemię (donica o 6 cm większa w średnicy od obecnej) oszczędnie z podlewaniem byś jej nie zalała po przesadzeniu, nawożenie zacznij dopiero od marca i zabierz ją z tych drzwi balkonowych, plamy na liściach to efekt naziębienia rośliny zimnym powietrzem a dodatkowo aklimatyzacja w nowych warunkach, szeflerę można również ciąć ale to w ostateczności. :D :D :D
daria01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 lis 2007, o 09:10

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc. Dzisiaj ją przesadzę do nowej ziemi i przeniosę w inne miejsce. Pozdrawiam serdecznie. D.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”