Towarzystwo dla storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
orange30
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1935
Od: 27 paź 2007, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Moje zdanie? Czarno to widzę. Storczyki potrzebują dostępu powietrza, przewiewu w podłożu. Im większa donica, tym więcej podłoża i gorsza cyrkulacja powietrza między korzeniami. Decyzja należy do Ciebie, ale już sama sobie zdążyłaś odpowiedzieć. Masz posadzone kilka dni/tygodni i już widzisz zmiany na niekorzyść.
"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówki do życia" - Halina
Mój spis wątków
Moje robótki
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Storczyki posadzone w podłożu dla storczyków (Substral, Hartmann), jednak jak na moje oko, to ziemia zbyt mało luźna, planuję dodać nieco keramzytu (dobrze rozumuję? :oops: ). Co do podlewania, to rzeczywiście w małych donicach nie ma wątpliwości, kiedy podlać, tu donica jest strrrrrasznie ciężka, jedyne co mogę zrobić to paluchem ocenić, czy głębiej już przeschła. Podlałam je obficie po przesadzeniu (ok 3 tygodni) i ziemia czuję, że nadal jest wilgotna. Co do dwóch chorowitków- wyciągnęłam je ze zbiorowej donicy, odseparuję je i spróbuję podleczyć. wieczorem prześlę zdjęcia storczyków.
Dzięki za zainteresowanie :)
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Pomysł mógłby się powieść o ile miałabyś b. grubą korę. Ja mam posadzone Phal. w wazonie szklanym i się to sprawdza, a przecież korzenie w ogóle nie mają dopływu powietrza- dlatego użyłam kory grubej z dużą ilością keramzytu na dnie i skały wulkanicznej (podłoże z OS extra- dostępne w LeroyMerlin). Podlewam je co miesiąc.
Myślę, że niepotrzebnie od razu podlałaś rośliny, przecież jedna z zasad brzmi, że powinno się odczekać ok. 1 tyg. po przesadzeniu. Do tego na początku musiałabyś wyczuć ile wody potrzeba, sprawdzając palcem nie wiesz dokładnie jaka wilgotność jest głębiej, czyli ten sposób nie jest dobry. Gdzieś spotkałam się z informacją, że Phal. podlewa się 100ml na tydzień (to taki przepis dla laików- "setka w weekend"), może na tym się oprzesz?

Nie wiem co jeszcze Ci podpowiedzieć, może jak wyjmiesz je i od nowa posadzisz, tym razem do luźniejszej mieszanki to dodaj większych kawałków styropianu i wspomnianego wcześniej keramzytu. Podłoże z substr. jest dość drobne, więc najlepiej powybieraj z niego grubsze kawałki i (jeśli masz możliwość) dokup to, o którym wspomniałam wcześniej.

Powodzenia!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Przepraszam za ciszę, byłam na urlopie, bez dostępu do cywilizacji :) Załączam natychmiast póki siedzę przy kompie zdjęcia storczyków- całości w donicy oraz tych schorowanych wyjętych już z podłoża.

Napiszcie proszę, co Wam przychodzi do głowy :)- co do sugestii odnośnie keramzytu itp to już wiem, jedynie waham się teraz, co z tymi chorowitkami zrobić. Wyleczyć i włożyć z powrotem-tak byłoby najlepiej. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czekam na Wasze uwagi i rady, Z góry dziękuję!! :)
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Ja mam pytanie - z czego jest ta donica do storczyków :?: Według mnie jest za wysoka i podłoże za bardzo zbite - słabo przesycha stąd kłopoty ze storczykami. Czy ta donica ma dziurki pod spodem :?:
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Jak rosną w ziemi, to nic dziwnego, że gniją... Phalaenopsis potrzebuje w miarę grubej, przewiewnej kory, żeby zapewnić korzeniom dostep powietrza i żeby nie zatrzymywało wody.
Awatar użytkownika
Madzik_J-Ch
200p
200p
Posty: 310
Od: 12 lip 2010, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Witaj
Sama donica niczego sobie - nowoczesna, storczyki w niej wyglądają dostojnie i elegancko.
Tylko jest jeden zasadniczy problem - albo ładna prezentacja albo zdrowe rośliny :roll:
Podłoże wygląda nieciekawie, trochę jakby przegniłe i albo to zwykła ziemia do kwiatów. Nie wydaje mi się, aby przy takiej jego ilości i przy takiej głębokości donicy dosypanie keramzytu a nawet całkowita jego wymiana zdały egzamin. Ono może i z czasem w końcu wyschnie, ale z pewnością będzie to na tyle długo trwać, ze korzenie będą miały styczność z wilgocią za długo.
Z czasem ich korzenie mocno się rozrosną, bo będą miały gdzie, dlatego m.in. storczyki lubią ciasnotę i rzadko się je przesadza, aby "szły" w pędy a nie produkowały korzenie. Kiedy będą się rozrastać będą się ze sobą mocno plątać, co uniemożliwi ich późniejsze rozłączenie bez uszkodzenia systemu korzeniowego. A jeśli któryś z nich zacznie gnić lub chorować będzie przy okazji zarażał inne, a nie będzie go można szybko odseparować bez ingerencji w "spokój" innych, a czasem i tak może być za późno bo np choroba zostanie w podłożu.
Z tego co zauważyłam donica ma taką specjalną wkładkę. Czy nie da się tak jej ustawić (czyli troszkę wyżej wewnątrz donicy) aby można było ustawić na niej osobne doniczki? Mogłabyś wówczas każdego storczyka wsadzić w osobną doniczkę przezroczystą i poustawiać wewnątrz jeden obok drugiego, nawet ciasno, ale każdy w swojej - donica tworzyłaby wtedy taką dużą, zbiorową osłonkę. Może te wkładkę nawet czymś podeprzeć, no nie wiem, to już bardziej technicznie trzeba pomyśleć, coś pod nią podstawić, aby nie opadała). Takie rozwiązanie daje Ci pole manewru w momencie choroby któregoś ze storczyków - masz możliwość obserwacji ich korzeni, jak któryś chory to go fru z donicy gdzieś do izolatki. Poza tym możesz dzięki temu swobodnie wymieniać storczyki w donicy (i np umieszczać w niej zawsze tylko kwitnące). W momencie podlewania też nie będzie problemu - woda będzie mogła ściekać na dno przez tę wkładkę (zależy jak będziesz podlewać - jeśli przez moczenie osobno poszczególnych doniczek np w wiaderku itp. potem nie będziesz musiała trzymać ich, aby gdzieś wyciekł nadmiar wody, tylko ustawisz tak jak zwykle, a woda odpłynie na dół; jeśli bezpośrednio do każdej doniczki ze storczykiem, czyli jak zwykłe kwiatki, nadmiar zleje się na dół). Doniczka z tego co wyczytałam ma zawór, dzięki któremu można odlać nadmiar wody z dna donicy - jeśli wody będzie za dużo, wylejesz część, a część możesz zostawić i będzie parować dla podniesienia wilgotności.
Tak mój trochę długi wywód, mam nadzieję, że zrozumiały :wink: To tylko taka moja mała podpowiedź jak wykorzystać donicę i dogodzić Phalaenopsis'om, bo przecież ich dobra kondycja i zdrowie są tu sprawą nadrzędną. Ja mam małą słabość do storczyków bidulek i czasem też wymyślałam dla nich takie rzeczy, że wszyscy dookoła mnie prawie stukali się po głowach ;:14

Pozwoliłam sobie nawet zrobić dla Ciebie rysunek poglądowy, bo wiem, że jak ja czasem zaczynam coś tłumaczyć to nie wiadomo o co chodzi :wink: No może ta wkładka nie będzie aż tak wysoko wewnątrz donicy, ale tak jakoś mi wyszły nie bardzo proporcje :;230 Tylko się nie śmiejcie :oops:
Obrazek
Pozdrawiam:) Madzia
Moje zielone linki. Zapraszam
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą ze spojrzeń ludzkich oczu (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Już już odpowiadam:)
1) donica wykonana jest z tworzywa, wypełniająca ją ziemia to podłoże dla storczyków (hartmann i substral). Jak na moje oko to zbyt zwarte-chociażby porównując do tych, zakupowanych w kwiaciarniach.
2) Madzik, wielkie dzięki za fatygę i czytanie o tej donicy! Ona w istocie ma odpływ wody (koreczek jest wykręcany w dnie, aby umożliwic nadmiarowi wody ucieczkę)- stosuje sie to jednak w przypadku, gdy donica stoi na zewnatrz. Donica posiada jakies 10cm od dna podkładkę z perforacją, taki dziurawy spod, na ktory sypie się podłoze i w to sadzi rośliny.W praktyce wyglada to tak, ze grubosc warty podloza to jakies 35cm-40cm, wiec 3 razy wiecej niz wysokosc donicy!

Rzeczywiście rozwiążę to w ten sposób, że wyciągnę wszystkie te moje Phalki, posadzę je do przezroczystych doniczek lub plastikowych pojemników z wywierconymi dziurami (już to praktykuję i sprawdza się), bo jednak wyciaganie 12 sztuk doniczek storczyków, by je podlac, to zajecie dla cierpliwych. Przy okazji-obi/castorama takie przezroczyste donice 12-tki posiada?
Co do podlewania to praktykuję podlewanie przez kąpiel-zamaczam w wiaderku, czy po prostu zalewam w doniczce na jakiś czas Wydaje mi się, że tak jest korzystniej dla roślin- na spokojnie sobie wciągną ile chcą, a reszta ląduje w kanalizacji :)
W wolny weekend się za to zabiorę, na pewno będzie im lepiej :)

Jeszcze jedno pytanie: jaki sposób na ziemiórki jest najlepszy? Bo widziałm, że coś tam mi latało przy podłożu. Czy w takim razie tą ziemię mam wyrzucic, czy tez moge ja potraktowac chemia na robale i wykorzystac powtórnie dodajac keramzyto-styropiano-spulchniaczy?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

Podłoże z substrala jest według mnie niedobre dla Phalaenopsis, te, co miałam, były drobne i spleśniałe. Dobre jest to w przeźroczystych workach z LM, z białymi kamykami.
Ale takie kompozycje, jak robisz, są dobre tylko jakiś czas, bo rośliny raczej bardzo długo tak nie pociągną. Można ewentualnie co jakiś czas wymieniać rośliny, np. dawać do donicy te, co akurat kwitną, a niekwitnące dać na parapet, żeby żadne nie były tam zbyt długo.
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

No nic szkoda w takim razie, że to co ładne nie zawsze roślinom służy. Zasugerowałam się zdjęciem na stronie producenta, gdzie właśnie wszystkie są posadzone w kupie (tzn. podłożu dla storczyków ;) ). Przeczucie jednak miałam dobre, że to nie jest dla nich najlepsze miejsce.. No nic, przesadzę je do pojedynczych doniczek i tak może mi się uda stworzyć im dogodne warunki rozwoju.
hurr
50p
50p
Posty: 72
Od: 26 maja 2009, o 23:22

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

A czy te pojedyncze doniczki nie zmieszczą się do wielkiej donicy, która posłuży za osłonkę?

EDIT
przepraszam, nie doczytałam, faktycznie, te 12 to chyba za dużo do wyciągania... Ale z drugiej strony tak czy siak musisz je przenieść, żeby podlać, prawda?
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

tak tak, one rzeczywiście zmieszczą się tam bez problemu. Mankamentem tej donicy jest to, że nie ma możliwości podlewania przez kąpiel, jedynie tradycyjna metoda lania wody na podłoże, więc kicha.Część donic tej firmy posiada wkłady wyciągane i tak też liczyłam, że tu będzie, a tu lipa.. Co do wyciągania i wkładania 12 doniczek to pewnie, że się da, tyle że żeby je jakoś bez większych kombinacji ułożyć ładnie, żeby były prosto bo doniczka lubi się przechylić tp, to już jest troszkę gorzej :wink:
No ale nic, to już ja się będę z tym gimnastykować, chciałaś babo to masz :wink:
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zbiorowa donica do storczyków-zda egzamin?

Post »

agrawes pisze:No nic szkoda w takim razie, że to co ładne nie zawsze roślinom służy. Zasugerowałam się zdjęciem na stronie producenta, gdzie właśnie wszystkie są posadzone w kupie (tzn. podłożu dla storczyków ;) ). Przeczucie jednak miałam dobre, że to nie jest dla nich najlepsze miejsce.. No nic, przesadzę je do pojedynczych doniczek i tak może mi się uda stworzyć im dogodne warunki rozwoju.
Czasami dla ozdoby sadzą tak storczyki, ale dla roślin to nie jest za dobre. przez jakiś czas ładnie wyglądają, ale potem zaczynają się problemy, bo do kazdej rośliny nalezy podchodzić indywidualnie, każda ma nieco inne potrzeby... Jak są wszystkie wsadzone w jedno naczynie, to ciężko je podlewać, łatwiej o przelanie... Lepsze byłoby wstawianie storczyków do donicy każdego osobno, tzn. każdy ma swoją doniczkę z podłożem i tylko stoją koło siebie, a co jakiś czas je zmieniać, np. wstawiać do donicy tylko te, co akurat kwitną, ale i tak dla storczyków najlepsze jest normalne stanowisko na parapecie, bez udziwnień.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”