Pomidory z nasion od Kozuli

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

kozula pisze: Na zdjęciu owoce nr 37 , które ludzie dawno zjedli , ale zapomnieć o nich nie mogą .
To prawda, to było w ub. roku i do dziś pamiętam smak tego pomidora. Specjalnie nie zwracałam uwagi na smak , pomidor to pomidor i tyle. Wywalałam tylko galaretkę z nasionkami, no bo jak takie nasionko dostanie się pod protezę to łomatko!! Ale ta malinówka mnie zaskoczyła!
Będę dłubać też nr 36 i 37, ale pomidory muszę sama zerwać, oznaczyć karteczkami każdy do oddzielnej reklamóweczki, przytargać do domu, te ostatnio zrywane są wymieszane i wszystkie do jednego wora.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

No to wszystko jasne :D Gieniu odloz dla mnie prosze pare nasionek 37.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

OK Rybko, masz jak w banku! Dziś przyniosłam zaróżowione z działki 36 i 37. Leżą na oznaczonych talerzykach i mają dojrzeć.
Ten nr 37 jest bardziej karbowany - te karby są większe od tych co są na zdjęciu Kozuli, ale krzaków "37" mam kilka więc będę polować na pięknego, jeśli tylko trafię na ładniejszego to będzie jako rozpłodowiec, oby tylko nasionka były!
Z nr 36 przyniosłam dwa różne owoce z różnych krzaczków, jeden też jest lekko karbowany ale spłaszczony a drugi okrąglutki bez żadnych żłobień !!!! Niestety mój aparat przeszedł na rentę (na emeryturę to chyba za wcześnie) a właściwie to podłączenie kabelka do kompa mi w aparacie padło. Co z tego, że zrobię fotkę, kiedy nie mogę jej wgrać.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Dzięki Gieniu ;:196
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
monapuola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 22 lip 2010, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dzialeczka wielkosci chusteczki

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Czy mozecie doradzic, jak zbierac wlasne nasiona z pomidorow? Poprosze o kurs krok po kroku. Chcialabym wiedziec, czy ze wszystkich odmian mozna zbierac nasiona, kiedy nalezy zbierac, jak dojrzaly ma byc pomidor, jak suszyc i przechowac. ;:180
Mam nadzieje, ze to odpowiedni watek - chcialam zapytac fachowcow od pomidorow!
kontra
200p
200p
Posty: 410
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

U mnie śmiesznie, bo posadziłam kilka 17 i wszystkie są "normalne" a jeden, który wylądował w doniczce - megagroniasty. Ciekawa jestem jakie będą różnice w smaku i wyglądzie. 31 jest atakowany przez zarazę, mimo, że inne sie bronią dzielnie, i z tych w warzywniku 31 nic chyba nie będzie, z doniczkowym lepiej. Zachwycona jestem mini romą, dużo bardziej niż romą (ta troche choruje) - zrobiłabym fotki, ale owoce znikają zanim zdażę pomyślec o aparacie :wink: . Zdrowa, rośnie, wiąże i w doniczce i w gruncie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Monapuola jest wątek o pozyskiwaniu nasion;
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... n#p1003052
Jest z tym trochę zabawy, więc można łatwiej jeśli chcesz tylko kilka nasionek; wydłub, przeczyść na sitku z galaretki i przyklej na podpisaną kartkę, wysusz i schowaj do koperty. Ten sposób z kilkudniową fermentacją jest o tyle lepszy, że po przefermentowaniu, już przy płukaniu i zlewaniu wypływają na wierzch wszystkie śmieci i te niedobre, uszkodzone i niedorobione nasionka , na dno opadają te zdrowe i prawidłowo wykształcone.
W ub. roku bawiłam się w fermentację i nasionka były ładne i jednakowej wielkości. W tym roku przyklejałam na papierze jak leci i widzę, że trzeba każde nasionko obejrzeć, są niektóre prawie czarne, niektóre o wiele mniejsze i te niedorobione wyrzucę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Echh zauważyłem jeden zapalony nr 37 i okazało się że jest porażony przy szypułce szarą pleśnią..
A już się na niego napaliłem po Waszych opisach, trzeba dalej czekać :roll:
Pozdrawiam, Maciek.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Obiło mi się o uszy, że z nasionami przenoszą się choroby. Mam jeden krzak pomidora, który bardzo mi odpowiada (Pani na bazarku, od której kupiłam nazwała go Kastor). Niestety, moje pomidory mają alternariozę i nie mogę się jej wyzbyć mimo stosowanych oprysków. Wydaje się bezsensem zebranie nasion i hodowanie chorych pomidorów? ;:223
Pozdrawiam serdecznie,
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Ano właśnie, sama jestem ciekawa jakie choroby mogą przenosić nasiona? Bo chyba nie wszystkie, stawiam na jakieś wirusowe. Kozulo wyjaśnij nam , prosimy!
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2111
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Gieniu , nie zbieramy nasion z pomidorów porażonych przez choroby wirusowe i bakteryjne . Wirusów na zdjęciach u forumowiczów raczej nie było widać , za to bakteriozy mogą się pojawiać . Owoce porażone zarazą i alternariozą można przeznaczyć na nasiona jeśli zdrowych nie ma , szara pleśń nie przeszkadza wcale jeśli owoc jest wyrośnięty i zaczyna się zapalać . W aptekach jest łatwo dostępny środek do dezynfekcji nasion ( nadmanganian potasu ) , więc jeśli będą jakieś wątpliwe nasiona można je przed wysiewem odkazić .

Obrazek

Na zdjęciu zebra z malinowym tłem i żółtymi paskami ( w pełni dojrzała ) . Ta była bardzo pomiodrowo aromatyczna i nie za kwaśna , trochę dużo galaretki . Nasiona były , chociaż nie w takiej ilości jak u innych zebrowatych .

Pozdrawiam , kozula .
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

Dziękujemy Kozulo za odpowiedź. :P
Pozdrawiam serdecznie,
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona pomidorów od kozuli

Post »

No to OK, dzięki Kozulo.
Pozdrawiam! Gienia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”