Dąbrówka Ajuga - dyskusje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

Ajuga reptans 'Edi':
Bardzo mnie intryguje, starsze liście przebarwiają się na złoto i pomarańczowo, zresztą praktycznie każdy liść jest w innym odcieniu. Do tego liście mają ładny owalny kształt :)
saklawi
50p
50p
Posty: 86
Od: 1 maja 2010, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

Która roślina: dąbrówka, bodziszek czy barwinek Waszym zdaniem lepiej i szybciej zadarnia ziemie? Mógłbym prosić o wypisanie zalet i wad tych roślin?

Pozdrawiam, Rafał
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

W moim odczuciu najlepsze są dąbrówki. Barwinek potrafi przemarzać w mroźne zimy i mało dekoracyjnie wtedy wygląda, choć nieprzycinany rozrasta się bardzo szybko. Dąbrówka tworzy zwarty dywan który skutecznie zdusza chwasty (w barwinku chwasty wyrastają). Bodziszka nie mam, więc nie będę się co do niego wypowiadać.

Czy ktoś wie może jaką odmianę dąbrówki mam? Na wiosnę, aż do kwitnienia liście są ciemno-fioletowo-bordowe. Dodam, że to były dwie dąbrówki posadzone dwa lata temu:
Obrazek

Obrazek
saklawi
50p
50p
Posty: 86
Od: 1 maja 2010, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

A jak z ekspansywnością? Czy rozrastają się rozłogami blisko rośliny matecznej czy daleko się rozchodzą? Czy jak rozrosną się zbyt intensywnie to wystarczy "wywalić" nadwyżki i jest spokój?

Aha... W jakiej odległości sadzić na początek żeby ładnie się rozrastały? Krzewom nie zaszkodzą?

Pozdrawiam, Rafał
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

Krzewom nic nie będzie, ja sadziłam w odległości 70 cm... Ale wszystko zależy od odmiany :wink:
Rozrasta się w dość zwarty sposób, tak jak widać na moim zdjęciu ;)
saklawi
50p
50p
Posty: 86
Od: 1 maja 2010, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

Ja bym chciał posadzić zaraz obok krzewu, bo stare bukszpany od dołu (z boku) trochę gołe, z chęcią chciałbym to zamaskować... Myślę, że by pasowało :wink: Tylko, że są różne odmiany, pewnie jedne bardziej, drugie mniej ekspansywne...

Pozdrawiam, Rafał
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

Jeśli mogę wtrącić - dąbrówka jest fantastyczną roślina do zadarniania. W zasadzie nie znam fajniejszej. Bo i zarasta ładnie i gęsto, i ładne listki ma co wiosnę nowe, i kwitnie ładnie, i w dodatku mało wymagająca. I - co najważniejsze - w razie czego można ją łatwo i definitywnie wyrwać, gdy np. zacznie przeszkadzać, czy zmieniają nam się plany. Nie odrasta, daje się pięknie usuwać.
Sama mam dwie odmiany - taką najprostszą z bordowymi listkami i Burgundy Glow. Burgundy rośnie zdecydowanie wolniej. Obie są śliczne.
Macie cudne odmiany :shock: Multikolor rzuca na kolana, szukam od dłuższego czasu i nigdzie nie mogę kupić :(
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

No tak, ale nikt nie odpowiedział Galadierze- Twoja odmiana to po prostu Atropurpurea.
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Dąbrówka (Ajuga) - dyskusje

Post »

'Dixie Chip' wygląda świetnie, 'Chocolate Chip' też, 'Toffee Chip' ledwo zipie może jedna rozetka przeżyła, ale też nie jestem pewna :(
Dąbrówka 'Sparkler' raczej nie przeżyła, posadzona w trzech miejscach, no i ostania rozetka 'Arctic Fox' odeszła. Chyba sobie te dwie ostanie podaruję, nie mam pomysłu na ich uprawę.
Pozdrawiam, Kaśka
Anatol
100p
100p
Posty: 183
Od: 25 sty 2010, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dąbrówka (Ajuga) - dyskusje

Post »

Mi 'Sparkler' też padła :( Jakaś ona chorowita
W ogóle większość nowszych wynalazków słabo rośnie i zim nie przetrzymuje :roll:
Pozdrawiam, Kamil
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dąbrówka (Ajuga) - dyskusje

Post »

Na mojej glinie dużo ładniej zadarnia dąbrówka niż barwinek. I, przynajmniej dla mnie kwiaty dąbrówki są prześliczne w swojej ilości. Lubię siedzieć blisko i patrzeć :wink:
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dąbrówka (Ajuga) - gatunki i odmiany

Post »

Galadriela taka dąbrówka, posadzona w słońcu przybiera bardzo ciemny, brązowy kolor i zachowuje go do końca.
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dąbrówka (Ajuga) - dyskusje

Post »

U mnie Artic Fox też zupełnie się nie sprawdziła a najlepiej sprawdza się Catlin's Giant i Chocolate Chip
Dobierając stanowisko dla dąbrówki trzeba zapewnić im wilgoć. W suchych łapie mączniaka i ogólnie źle rośnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”