Ludisia discolor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Tak wygląda moja ludisia. Obrazek Obrazek

Z doniczki wychodzi następny pęd. Jest posadzona w gotowym substracie do storczyków. Stoi w kuchni na poł-zachodnim oknie.Mam wiadro z wodą (destylowaną z nawozem) i kiedy doniczka staje się lekka, a wiec podłoże przeschnie, zanurzam (tak do połowy) doniczkę i zostawiam żeby obciekła. I tyle.
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Kupiłam Ludwisię zupełnie przypadkiem/ nie wiedziałam,że to storczyk/ dwa tygodnie temu. Nie zmieniałam jej tego niby torfu, tylko codziennie rano zraszam od góry, gdy podłoże jest przeschnięte. Teraz rozkwita, wczoraj zauważyłam, że wypuszcza z boku jakby małe listki.
Czy wymienić ten torf na substrat do storczyków? W uprawie storczyków też jestem zielona. Od sierpnia mam jednego falenopsisa i jakoś jeszcze żyje.

Obrazek
Zdjęcie trochę za duże wkleiłam, następnym razem kliknę mniejsze.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

ja bym nie przesadzał..skoro rosła w takim to pewnie będzie jej dobrze.
a na razie miejsca w doniczce ma dużo.Moja w niewielkiej doniczce ma już sześć pędów.Rośnie wprawdzie w podłożu do storczyków i jest "podlewana" raz w tygodniu.
Jak już pisałem wcześniej pięknie rośnie i już widzę następny pęd.
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Ja podobnie, jak gucia kupiłam ludisie przez przypadek, z niewiedzy... inaczej chyba bym się nie zdecydowała... sama nazwa "storczyk" mnie -amatorkę- przeraża ;) Ale skorzystam z Waszych porad i może jej nie uśmiercę... Po pierwsze przestawiam ją w mniej słoneczne miejsce i zabieram z sąsiedztwa kaloryfera. Podlewam jak dotąd, choc ciekawi mnie pomysł Józefa, ale boję się, że przesadzę z tym zanurzaniem doniczki w wodzie....... Nie przesadzam, niech sobie rośnie w tym, w czym jest teraz. Jak na razie jest jej chyba dobrze, bo pojawiły sie pierwsze białe pączki i zaczyna kwitnąć.
Jak długo będzie miała kwiaty? Czy po kwitnieniu będzie trzeba usunąć ten pęd? Czy może stać sobie na komodzie, z dala od okna, ale w oświetlonym miejscu? Czy cos jeszcze powinnam wiedzieć ;)? Odpowiedzcie laikowi, a obiecam, że już nigdy storczyka bez wiedzy nie zakupię ;) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

mamateo pisze:Ja podobnie, jak gucia kupiłam ludisie przez przypadek, z niewiedzy... inaczej chyba bym się nie zdecydowała... sama nazwa "storczyk" mnie -amatorkę- przeraża ;)
mnie też do niedawna storczyki wydawały się zbyt trudne..to już pisałem w innych postach.W ciągu roku jednak moja kolekcja urosła do ponad trzydziestu szt i jak na razie straciłem może trzy..a kolekcja wciąż się rozrasta bo nie dość że z każdej wystawy coś się przywiezie to jeszcze dostaję z zaprzyjaźnionej kwiaciarni te które przekwitną i nie nadają się do sprzedaży..ostatnio znów dostałem ..falenopsisa i oncidium..
niestety nie potrafię Ci doradzić jak powinnaś postępować ze swoją Ludisią.Ja tylko mogę powiedzieć jak ja to robię ..moja stoi na zachodnim oknie ,na parapecie pod którym jest kaloryfer.W lecie w słoneczne dni zacieniałem ale teraz nawet w pogodne dni nie robię tego.Jak na razie nie kwitnie choć tak prawdę powieziawszy wcale mi na tym nie zależy jako że same rozety są bardzo dekoracyjne.
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Takiej kolekcji, jak Twoja to tylko pogratulowac!!!

Piszesz, że ludisia stoi u Ciebie nad kaloryferem? W zwykłej podstawce, a nie na jakiś kamykach w wodzie?? Nie jest jej tam za ciepło? Ja swoja zabrałam znad kaloryfera, ale przede wszystkim ze względu na okno od strony wschodu/południowego wschodu- nie potrafię określić, bo bałam się, że jest tam za dużo słońca, choć ostre na nią nie pada... Dotąd nic jej się tam nie działo, bo jak pisałam, zaczęła kwitnąć.

Józef, ciekawi mnie Twój sposób podlewania. Wiem, że już wspominałeś, ale konkretnie chodzi mi o czas zanurzania doniczki w wodzie... Gdzieś przeczytałam, że kilkanaście minut (typowy dla storczyków)... Boję się, żeby mojej ludisii nie utopić ;)
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Zawsze mam problem kiedy ktoś pyta, a jak często podlewać? (nie tylko storczyki)
Nawet przesunięcie o metr na tym samym parapecie diametralnie zmienia warunki... inna cyrkulacja powietrza powoduje, że taka sama doniczka z tym samym podłożem przesycha zupełnie inaczej. Moja ludisia stoi na zwykłej podstawce, żadnych kamyczków. Kiedy biorę doniczkę do ręki i czuję, że jest lekka, zanurzam ją do połowy dosłownie na chwilę.
Przechylę doniczkę, żeby woda odciekła i ..do następnego razu.
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Na chwilę, na chwilę... piszesz, aha, to już mniej więcej wiadomo ;) Kto wie, może to jakiś sposób. Na razie się z ludisią zapoznaję, stąd wszystkie moje pytania...:)
Zdecydowałam, że jednak zostanie na komodzie, bo na parapecie jest zbyt słonecznie... Poobserwuję ją kilka dni, chyba jeśli będzie nadal kwitła, to znaczy, że miejsce ok?
Joanna P.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lis 2007, o 19:48

Ludisia pielegnacja ??

Post »

Witam,

Mam bardzo ładnego kwiatka, który nazywa się Ludisia, wiem tylko, że pochodzi ze storczykowatych. Obecnie łodyga kwiatowa zwiędła i nie wiem, czy mam ją obciąć, czy pozostawić samą sobie?

Pozdrawiam
Joanna P.
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Oooo, to już musi Ci podpowiedzieć ktos bardziej doświadczony, bo ja w ludisii jestem "raczkująca" ;) Ale sama chętnie się dowiem.

Na razie moja ludisia pięknie kwitnie ;)
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Re: Ludisia pielegnacja ??

Post »

Joanna P. pisze:Witam,

Mam bardzo ładnego kwiatka, który nazywa się Ludisia, wiem tylko, że pochodzi ze storczykowatych. Obecnie łodyga kwiatowa zwiędła i nie wiem, czy mam ją obciąć, czy pozostawić samą sobie?

Pozdrawiam
Joanna P.
Moja kwitnie już poraz trzeci, łodyżki obcinam jak całkiem wyschną, ona potem wypuszcza nowe
powodzenia w uprawie Wiesia
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam-
o Ludisii pisaliśmy już w tematach ,proponuje poszukać informacji.

Kwiatostan , gdy przekwitną kwiaty---> trzeba uciąc.On już spełnił swoją rolę.

Storczyk ma wyjątkowy charakter ,w naturze potrafi płożyć sie,rozrasta się
od korzeni tworząc z czasem większą grupę roślin,w doniczce nie utrzymany może przewieszać się .Ze starszych części wypuszcza nowe rośliny,w następnym sezonie będa pewnie do kwitnienia już zdolne.

Storczyk jest atrakcyjny ze względu na ciekawą fakturę liści i nie tylko wtedy, jak kwiatnie.

Powodzenia w uprawie życzę.
pozdrawiam J :P VANKA
silka2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lis 2007, o 11:00

Post »

Witam serdecznie. Półtora roku temu dostałam w prezencie tęodmianę storczyka. Kwiat ładnie się rozrastał, główna część półożyła się poziomo , pojawiło się kilka nowych pędów. Jednakże mój 7 letni syn, postanowił pare dni temu "wyprostować kwiatka" i ułamał mi główny pęd :( . Włożyłam go do wody ( w myśl zasady, że tak postępuje się z innymi kwiatami) i tak jest do dziś, choć wiem, że to nie jest dobry pomysł, gdyż storczyki nie lubią tak dużo wody. Z ułamaną częścią się nic nie dzieje, liście są w bardzo dobrym stanie, ale co mam dalej robić. CZy jest to jeszcze do odratowania? A może powinnam ułożyć go na podłożu z kory i tylko często podlewać?Bardzo proszę o rady. Z góry dziękuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”