MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Co do ciepła to ostatnio pogody nie było więc i pszczółek też nie było widać. Ale wczoraj zauważyłem pierwszą zamurowaną rurkę :)
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Swagman pisze:dobre oświetlenie zarówno rurek jak i glinianych ścianek jest bardzo ważne- owady lubią mieć ciepło :wink:
To już wiem czemu jedna murarka przeprowadziła się z domku którego wylot był na północy wschód do domku którego wyloty są na południe chodzi o słonko ;:3
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

No tak, nie wziąłem tego pod uwagę przy zawieszaniu, bardziej byłem skupiony na osłonie gniazd przed opadami.. ;:224
Zrobię jeszcze małe przemeblowanie póki czas. Ściankę w takim razie też musze przestawić, ale to już na następny sezon.
A pszczółki dalej budują, mam już zaklejone 5 rurek i wlatują do kolejnych. No i w końcu zamieszkały drugą stronę gniazda :)
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
bartecb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 cze 2010, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witam Szanownych Forumowiczów.
Z uwagą śledzę ten wątek z racji tego że w centrum Krakowa w moim mikroskopijnym ogródku założyły gniazdko pscółki (w ilosci szt6)
Zamierzam dziś zbudować im domek z pnia topoli i odrobiny gliny( przedstawię dokumentację fotograficzną na forum).
Ja wiem termin dość późny na taką operację ale tak wyszło. Natomiast mam spory problem i tu zapytowywuję koleżanki i kolegów co zrobić z tym fantem.. Pscółki wykopały sobie dziurki w dole który jest docelowo przeznaczony na taras :( notabene zamierzam ukończyć go w lipcu,
Czy jest szansa na skuteczne przeniesienie pszczół lub ich kokonów w bezpieczne miejsce? w najbliższym terminie, czy niestety będę musiał popełnić zbrodnię :(
i pytanie techniczne czy Pieńiek musi być przewiercony na wylot czy po prostu nawiercenie dziur załatwi sprawę...
Pozdrawiam
Zainteresowań brak. Mam tylko kilka pasji...
Awatar użytkownika
bartecb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 cze 2010, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

zgodnie z obietnicą zamieszczam fotki domku dla pszczółek
http://img638.imageshack.us/i/dsc02832l.jpg
http://img820.imageshack.us/img820/6858/dsc0283v.jpg
pozdrawiam
Za wszelkie problemy z wyświetlaniem zdjęć przepraszam jestem laikiem ale się uczę :lol:
Zainteresowań brak. Mam tylko kilka pasji...
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

a czego te większe dziury zatkałeś :?: -trzeba tam tez zrobić dziury ok 1cm średnicy,co do tych gniazd pszczółek w tym dole to niestety czeka je eksterminacja- sprawa jest bardzo prosta- teraz nie ma kokonów do przeniesienia :idea: samych pszczół nie przeniesiesz bo niby jak- poza tym jest bardzo prawdopodobne że te twoje pszczoły nalezą do któregoś z gatunków mieszkających w ziemi a jeżeli tak to one tego twojego domku i tak nie zasiedlą- trzeba im zrobić podobne miejsce do tego w którym mieszkają obecnie w bardziej słonecznym miejscu jak to gdzie mają gniazda teraz to może się same przesiedlą :?
Awatar użytkownika
bartecb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 cze 2010, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

To tylko fotografia fałszuje obraz. Niektóre dziury nawiercałem na głębokość ok 1 cm frezem do drzewa... ot takie balkoniki ;) wszystkie są wiercone wiertłem od fi 7 do 10 mm. Hmm a moze by tak wykopać delikutaśnie bryłę ziemi i przenieść gotowca w bezpieczne miejsce? spróbować warto. To tylko odrobina wysiłku :roll:
Zainteresowań brak. Mam tylko kilka pasji...
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Taką rzecz można oczywiście zrobić ale może Ci się to wszystko rozsypać o ile ziemia nie jest zwięzła,poza tym taka bryła będzie trochę ważyć -trzeba wydłubać bryłę o grubości ok 25cm- ja jak zrobiłem ściankę 1m wysokości,45cm szeroka i ok30cm w głąb to się szczerze zdziwiłem masą tego ustrojstwa :) ogólnie rzecz biorąc coś jakby 2 wiadra betonu :idea: :? dlatego tez trzeba takie ścianki zawsze tworzyć w miejscu docelowym bo może się okazać ze czegoś takiego nie damy razy ruszyć z miejsca. Ja planuję jeszcze w tym roku zrobić sobie ściankę gliniana taką z 1,5m wysoką i ze 2 m szeroką-sprawa jest prosta- więcej gatunków pszczółek w czymś takim mieszka i fajniej się obserwuje :idea: :)
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Powiedzcie proszę , do kiedy można wieszać te rurki i czy można je jeszcze przewiesić. Miałam pod altaną , gdzie słońce było po południu i wydawało mi sie , że nie ma zainteresowania , jak zdjęłam to jedna - tylko jedna :roll: jest zaklejona i przewiesiłam ją z drugiej strony altanki, gdzie od rana jest słońce. Zrobiłam też kilka nowych z lubczyku , bo gdzieś tam ktos pisał , ale nie wiem czy dobrze zrobiłam.
pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Moich murarek już nie ma....
Rurki zasklepione, oczywiście nie wszystkie ale nie widzę by jakieś tam jeszcze krążyły.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie też już murarek nie ma :( , ale jest zaklejonych 18 rurek ;:138
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

u mnie przed wczoraj 2 ostatnie jeszcze widziałem ale to juz naprawdę końcówka -teraz przychodzi czas gatunków letnich :idea: :)
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie nadal działają i to tylko 2 samiczki a zasiedliły w sumie 8 rurek :)
Jak dobrze pójdzie za rok hodowla się ładnie rozwinie.
Udało mi się jedną przyłapać na zaklejaniu rurki, tak się prezentuje:
Obrazek Obrazek Obrazek

To chyba jaki inny gatunek murarki, nie ma rudego koloru...
Pozdrawiam, Maciek.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”