Róża pienna- sztamowa

ODPOWIEDZ
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zdziczała róża

Post »

Pytacie co znaczy "zdziczala" - roza podobno byla pienna, nie przycinana jakies 8 lat, wiec wyglada nijako. Nie wiem jak kwitnie, bo dopiero ja znalazlam przy opuszczonym budynku. Wyglada jak normalny "krzaczor" rozy. Nie widac na niej zadnego szczepienia, a wypuscila ped z ziemi, wiec pomyslalam ze jak ja odkopie i będę ciela, to moze cos z niej bedzie :). Nigdy nie mialam roz, ale chce poeksperymentowac, a do tego potrzebuje jakiejs wiedzy od ekspertow.
Pozdrawiam,Ola
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: zdziczała róża

Post »

Dlaczego chcesz ją odkopać? Chcesz ją przenieś w inne miejsce?
Czy ten krzaczor jest od ziemi, czy na pniu (na wysokości około jednego metra)?
Tutaj bardzo przydałoby się zdjęcie tej róży.

Dodam że róża pienna jest złożona z trzech różnych róż, z trzech różnych gatunków róż. Korzeń tej róży jest zazwyczaj od dzikiej róży o nazwie "canina". Pieniek tej róży jest najczęściej z róży rugosa, a na górze masz szczepioną różę, nazywamy ją szlachetną, różę której kwiaty chcesz mieć. Na połaczeniu róży szlachetnej z pienkiem masz małą bulwę od której odchodzą łodygi róży szlachetnej. Nazywamy ją bulwą okulizacji, tam gdzie ta róża była zaszczepiona (okulizowana).
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Piszę tutaj żeby nie zakładać nowego wątku. Moja róża pienna zmarzła - zimą była okryta i przeżyła, ale wiosną przyszedł niespodziewany przymrozek no i po róży. Z pnia wypuściła nowe pędy (praktycznie na całej długości ale nie powyżej szczepienia, te szlachetne są zmarznięte) Czy ma sens spróbować z tych nowych pędów wyprowadzić na nowo różę pienną tzn zostawić parę pędów na szczycie, resztę wyciąć i w ten sposób uzyskać pienną różę. Wiem, że to nie będzie już ta którą kupiłam ale może coś ciekawego by z niej jeszcze urosło? A może nie ma sensu się bawić?
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Czesc,

Marku, pisalam ze roza pienna, a teraz sie zorientowalam ze to nie pienna tylko pnaca ;:223
Bo jak cos jest pienne to ma sie piac. Taki ze mnie ogrodnik :)
Wiec wracajac do tematu - czy z takiej pnacej "zdziczalej" da sie cos zrobic.
Zdjecia nie zrobie (na razie) bo leje jak z cebra.
Ola
Pozdrawiam,Ola
Karolina1975
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 maja 2010, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Kontakt:

Re: Róża pienna - co zrobić?

Post »

Mnie także jakieś 3 lata temu przemarzły róże pienne, wykopałam i wyrzuciłam, chociaż moja znajoma zostawiła taką dziczkę, o której piszesz (ścięła przemarzniętą koronę, a róża zaczęła wypuszczać listki z pnia) i rośnie u niej dalej. Ma maleńkie kwiaty, jest drobniutka - zupełnie niepodobna do poprzedniej (także na pewno była sczepiona na innej odmianie), ale mimo wszystko prezentuje się wdzięcznie i dosyć ozdobnie na ogrodzie. Dlatego może warto zostawić i taka róże, choć korona przemarzła. Pozdrawiam
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Róża pienna - co zrobić?

Post »

Na pniach róż piennych po przemarznięciu korony mozna latem zaszczepić kolejną różę.
Zapraszam do wątku na ten temat: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=41&t=22638
gosiaczek0502
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 mar 2008, o 17:59

Re: Róża pienna - co zrobić?

Post »

Moje trzy pienne róże też przemarzły. Miałam je naprawdę solidnie zabezpieczone i mimo wszystko nie wypuściły ani jednego listka. Pień, na którym zostały róże zaszczepione zaczął wypuszczać nowe listki i do tych właśnie listków obcięłam róże. Z tego co widzę po listach, to każda róża jest inna (mimo że kupiona od tego samego hodowcy). Zobaczymy co z tego wyrośnie :-)
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Witam ponownie forumowiczów :)
ja dalej będę wiercić dziurę w brzuchu o tą nieszczęsną różę pnącą (już się poprawiłam). Zrobiłam fotki jak kwitnie, pisałam że jest zdziczała, bo jakieś 10 lat nikt o nią nie dbał, więc wygląda jak dzika. Zastanawiam się czy gdybym ją ścięła tuż nad korzeniem, wykopała i wsadziła do ogrodu, to co z niej będzie ?????
Pachnie niesamowicie :D Rośnie sobie tam taka samotna i opuszczona, to myślę, że w ogrodzie (gdzie gleba nie za ciekawa) też będzie jej dobrze, tylko nie bardzo byłabym szczęśliwa gdyby z niej później wyrosła zwykła dzika róża. Poradźcie

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Ola
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Jeżeli jest to tak stara róża jak piszesz, to przesadzenie może być kłopotliwe.

Czy ona przypadkiem nie wytwarza odrostów tzn. czy nie wyrastają w pewnej odległości od głównego krzewu pędy?
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Cześć, odrastają owszem, ale myślałam, że to całkiem dzikie odrosty. Radzisz wykopać taki odrost??
Ola
Pozdrawiam,Ola
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Spróbować nie zaszkodzi :wink:
Ta róża ma takie szarawe liście, prawda?
Strzelam teraz, ale może popatrz na odmianę rosa alba Semiplena.

Jeżeli to jest to, albo nawet coś pokrewnego, to bez problemu dorobisz się nowych z tych odrostów.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zdziczała róża pienna

Post »

Nie, nie ma szarawych liści, może na zdjęciu tak wyszły, ma normalnie zielone, poskręcane, bo jest zaatakowana przez mszycę.
Ale masz rację, spróbuję najpierw odkopać odrost i zobaczę co z tego wyjdzie, a jak nie to wyszarpię ją z korzeniami, tam i tak jest skazana na nicość.
Ola
Pozdrawiam,Ola
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

A moja pierwszą zimę przetrwała,teraz dokupię żółtą i bordową chyba Lincoln.Idą do gruntu i tam zostaną.Moja siostra miała w garażu,podlewała,w specjalnej ziemi plus drenaż.Wszystko wedle zaleceń sprzedającego i padła więc tylko do gruntu!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”