Sosna z nasion, uprawa siewek,zimowanie Pinia (Pinus Pinea)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kriss22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 9 cze 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega

Sosna błotna-wszystko o tej roślinie

Post »

Zapraszam do pisania na temat tego drzewa, a mianowicie wysiew nasion, stratyfikacja, warunki glebowe.
Zakładam ten wątek ponieważ nie ma go jeszcze na forum. :uszy ;:162 :wink:
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Sosna błotna-wszystko o tej roślinie

Post »

Tak sobie myślę po obejrzeniu na wikipedii hasła sosna błotna, że chyba hodowla tego drzewka wygląda tak samo jak innych sosen.
Zebrać szyszki jesienią. Trzymać w suchym ciepły miejscu aż pękną i wysypią nasiona. Zebrać nasiona do papierowej torebki i odstawić w suche chłodne miejsce (np. garaż). Wiosną kupić podłoże do iglaków i rozsiać nasiona. Czekać jak wzejdą.
To sposób dla sosny pospolitej, więc może być pomocny lub nie :)

O stratyfikacji w sieci jest mnóstwo materiałów.
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Sosna błotna-wszystko o tej roślinie

Post »

Kiedyś próbowałem wysiewu tej sosny - niestety pomimo postępowania zgodnego ze wskazówkami sprzedawcy nasiona zgniły.
Później kupiłem dwuletnią sadzonkę. Przezimowała ładnie w garażu (-12C). Wiosną wkopałem do gruntu - niestety ostatnio padła (wygląda na porażenie jakimś grzybem). Więcej o tej sośnie jest w wątku "Sosny-baza" (lub jakoś podobnie, nie chce mi się teraz szukać). Sosna ta pojawia się sporadycznie na allegro. Ceny sadzonek są dosyć wysokie więc chyba nie jest tak łatwo wychować ją z nasionek.
pozdrawiam
tomek
heliofitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7921
Od: 2 cze 2010, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasiona sosny pospolitej

Post »

ha ha ha...i pomyśleć, że ja mam problem z rozsiewającymi się sosnami :D gdybym im pozwoliła, rosłyby na środku pokoju (mieszkam pod lasem) staram się wyrywać młode siewki na bieżąco, ponieważ potem jest faktycznie problem z ich usunięciem. Pozdrawiam i życzę sukcesów :wit
Pozdrawiam Iwona
Domowe Ogród
Spis treści
tom-llc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 paź 2010, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy\ Żywiec

Kiełkowanie limb

Post »

Witam!
Mam małą ale istotną sprawę:

Zdobyłem szyszkę limby, wyjąłem nasiona (orzeszki :?: ) i bardzo zależy mi na zkiełkowaniu ich.
Czy ma ktoś jakieś porady :?:
Orzeszki limbowe nie są popularnymi nasionami (jak np: zwykła sosna :P ) i nie mogę znaleźć praktycznych informacji na temat wysiewu tego cennego drzewa.

Byłbym bardzo wdzięczny za każdą :D odpowiedź.

PS: szyszka była zerwana z drzewa początkiem sierpnia i mogła być niedojrzała, ale nasiona kosówki które też zbierałem kiedyś przez wakacje wykiełkowały.
graved
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 13 mar 2007, o 08:40
Lokalizacja: 60 km od Warszawy

Re: Kiełkowanie limb

Post »

Witam
Nasiona najlepiej stratyfikować w chłodnym miejscu (+5 stopni). Należy je wymieszać z piaskiem lub mieszaniną torfu z piaskiem i trzymac tak przez 6 -9 miesięcy.
Można też je skaryfikować (uszkadzć okrywę) a następnie stratyfikować przez 3 miesiące.
Być może dobrym sposobem było by wysiac teraz do gruntu lub doniczek, na wiosnę powinny wykiełkować
tom-llc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 paź 2010, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy\ Żywiec

Re: Kiełkowanie limb

Post »

Dziękuje za porady.
Część nasion zagrzebałem w doniczce prawie miesiąc temu i nic.
Ale kiedyś może wyjdą. nie wiedziałem tylko że aż tak długo.
Mam jeszcze kilkadziesiąt sztuk to mogę próbować na różne sposoby.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Kiełkowanie limb

Post »

Wysiewałem nasiona limby syberyjskiej Z dawnego Sojuza. Wzeszły ładnie po 2 latach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiełkowanie limb

Post »

I prawidłowo, jak na niestratyfikowane.
Stratyfikacja ok. 8 m-cy, jak napisał graved, z takim wyliczeniem, aby początkiem V posiać. Zresztą, kiedyś za późnio dostałem i siałem 15. VII, też zdążyły...
Aha, pod koniec stratyfikacji trzeba pilnować, bo potrafią nagle szybko i niespodziewanie skiełkować. Wtedy siejemy natychmiast.
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sosna z nasion

Post »

Będąc na wakacjach nad morzem pozbierałam trochę szyszek m. in. sosny i postanowiłam wysiać jej nasionka :) Siewki mają ok 2 tygodni. Nie wiem jak je dalej pielęgnować ... czytalam że takie siewki moga z dnia na dzień zmarnieć z niewyjaśnionych przyczyn a nie chciałabym żeby tak bylo ... :roll: Wie ktoś jak je dalej pielęgnować ? Powinny stać na słońcu czy w cieniu ?



Obrazek

Obrazek
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna z nasion

Post »

powinny stać w pół cieniu aż podrosną
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sosna z nasion

Post »

niestety większość zwiędła ... przypuszczalnie powodem była zgorzel siewek :( są jakieś sposoby aby ocalić te pozostałe ?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Sosna z nasion

Post »

Trzeba stosować preparat przeciwko zgorzelowi siewek do kupienia w ogrodniczym np. :)

Ja natomiast podepne się pod temat i zapytam o to do jakiej ziemi trzeba wysadzać takie włąśnie siewki ? Sosny to pewnie jakiś substrat + piasek a świerki? wystarczy sam torf np. 3,5-4,5 ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”