Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

...ja chce miec 300!!!!! hehe... bo się okazuje że brukiew... zwykła... taka ...jest produktem deficytowym ha!!!
mamba9991
1000p
1000p
Posty: 1530
Od: 13 paź 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

niedobry pisze:...ja chce miec 300!!!!! hehe... bo się okazuje że brukiew... zwykła... taka ...jest produktem deficytowym ha!!!
Właśnie!!!! W sklepie były: kasztany, kumkwat, bataty i ani jednej brukwi!!!!!!!
Nigdy nie można powiedzieć o ogrodzie - uff, gotowe. I to mnie właśnie zachwyca!!!!!!!!!!
Esteci i łakomczuchy
Esteci i łakomczuchy cz.2- aktualna
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

....i tak już pewnie zostanie do jesieni... ;:223
jani131313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lis 2012, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Witajcie ! Jestem tu "nowa", ale szukałam korpieli (nie Bułecków... :lol: ), i natrafiłam na to forum. Jest świetne, zwłaszcza, że od niedawna mam spory ogródek...
Bardzo chciałabym spróbować posadzić korpiele w moim ogródku, ale niestety nie wiem czy wyrosną na tej glebie... Mieszkam teraz na Zielonym Ursynowie...w Warszawie ;:222 ;:219 po wielu latach bytowania w Zakopcu, od urodzenia... ;:222 Na Podhalu też już zanikła uprawa korpieli, tylko ponoć na Orawie jeszcze sadzą. Proszę o jakieś namiary na ludzi, którzy jeszcze uprawiają korpiele... To pycha, tylko trzeba wiedzieć, jak je przygotowywać. I nie wolno jeść dużo a codziennie... Przeczytajcie w Wikipedii... Niemniej mają dużo witamin i minerałów więc są zdrowe, tylko nie w nadmiarze... Nawet lekarstwo, czy zioła w nadmiarze są szkodliwe... ;:108 Tylko pamiętajcie, że muszą być te żółte w środku, nie całkiem białe, bo te białe, to są pastewne... ;:174
Czekam z utęsknieniem na czyjąś odpowiedź, bo strasznie mi się chce przypomnieć smak korpieli... ;:109
Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów... Jana
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Pamiętam smak karpieli. To jeden ze smaków mojego dzieciństwa. Pamiętam, że babcia karmiła tym zwierzaki, ale zawsze też daliśmy plastry na gorącą blachę pieca i tak przypieczone smakowały mi. Co poniektórzy mogą się śmiać ale dałbym sporo aby móc to powtórzyć.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Ja co roku sieję kilkanaście sztuk brukwi, żeby potem zupkę ugotować. W tym roku już 2 razy była, na kaczuszce i gąsce Pycha. Smak plastrów smażonych na piecu też pamiętam. U mnie ziemia 4 klasy i nie ma problemu z tym aby urosła.
Najpierw robię rozsadę (sieję jak kapustę), a potem wysadzam na miejsce stałe.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Nasiona brukwi można kupić w firmie Polan odmiana Saba, jest dobra ale dla mnie to jeszcze nie to. Na przyszły sezon sieję Carne Amarilla z Franchi Sementi.
Mnie najbardziej smakuje brukiew jaką można kupić w niemieckich marketach, ogromna lekko fioletowa od góry, bardzo łagodna w smaku. Niestety nasion tej odmiany nie widziałam.
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Osobiście sadzę również kawałek brukwi nadmorskiej na działce ale tylko dla królików jako pasza na zimę. Środek faktycznie jest żółty w przeciwieństwie do innej odmiany gdzie bulwy są fioletowo-białe z zewnątrz i środek cały biały. W smaku muszę przyznać że różnią się dość bardzo i zdecydowanie żółta ma lepszy smak.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

no to ja się muszę przyznać, że nigdy w życiu brukwi nie jadłam! Muszę gdzieś w sklepie znaleźć i spróbować :) Jak posmakuje, to będziemy sadzić :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3031
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Brukiew w sklepach jest ale w postaci nasion-nie bulwy :D Prawie w każdym sklepie ogrodniczym widziałem nasiona brukwi. Kwitnąca brukiew ładnie wygląda i intensywnie pachnie.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
jani131313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lis 2012, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

aria pisze:Nasiona brukwi można kupić w firmie Polan odmiana Saba, jest dobra ale dla mnie to jeszcze nie to. Na przyszły sezon sieję Carne Amarilla z Franchi Sementi.
Mnie najbardziej smakuje brukiew jaką można kupić w niemieckich marketach, ogromna lekko fioletowa od góry, bardzo łagodna w smaku. Niestety nasion tej odmiany nie widziałam.
Szukałam w necie firmy Polan, znalazłam ale nie mają niestety w ofercie nasion korpieli... Gdzie na nie natrafiłaś...??? Co to jest Carne Amarilla ??? Oświeć mnie bo coś widziałam w Wiki ale jak to się nazywa po polsku ??? Dzięki z góry za odpowiedź i pozdrawiam...
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Jani131313 - właśnie zacytowałaś :) -zobacz nasionka Franchi Sementi :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korpiel,karpiel czyli brukiew.

Post »

Nasiona brukwi kupiłam w ogrodniczym 2 lata temu. Na stronie Franchi Sementi w dziale warzywa na 1 str. jest brukiew, kupiłam właśnie tą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”