Termin sadzenia cebul tulipanów

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

koza pisze:... jeśli mnie upewnicie, że krzywdy tulipanom nie uczynię - wykopie i podadzę w ciagu 2 najbliższym tygodni ( to mój czas urlopowy , a działka daaaleko) :D
Za wcześnie.
Postaraj się posadzić pod koniec września lub na początku października. Tak będzie o wiele lepiej dla tulipanów.
Mietek.
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Początek sadzenia to powiedzmy połowa września aż do pierwszych przymrozków... Należy przypomnieć, że tulipany pochodzą z Afryki i dlatego uwarunkowane są w ten sposób, że przechodzą okres spoczynku w wyschnietej, suchej ziemi. Zatem jeżeli teraz dopiero wyjmujesz tulipany z ziemi to musisz dać im wytchnąć powiedzmy do końca września... Przebierz je ze zgniłych i mocno uszkodzonych cebul i pozostaw w suchym, cienistym, przewiewnym pomieszczeniu. Przed posadzeniem zamocz cebulki według instrukcji np. w preparacie bioczos, żeby zabezpieczyć je przed chorobami. Pamiętaj o tym, by nawożąc tulipany używać nawozów z niską zawartością azotu.

A jeżeli chodzi o termin sadzenia to wiedz, że chodzi o to, że wsadzając cebulki w optymalnym terminie powodujesz, że cebula zdąży się ukorzenić przed nadejściem zimy i w związku z tym łatwiej przezimuje. Z kolei późne posadzenie cebul sprawi, że tulipan wyjdzie bardzo wczesną wiosną i tym samym może ucierpieć...

Sadź zawsze w koszykach - ułatwia to życie...
Broniusz
Awatar użytkownika
koza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1683
Od: 26 lip 2006, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.śląskie

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc!!!! Dostosuje sie do Waszych rad!!!
Boroniuszu! Jestes WIELKI!!!
Ulka buziaki przesyła
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

ja tulipany sadzę w koszyczkach ,żeby łatwiej było je wykopać i robie to we wrześniu do połowy pazdziernika.
koza przyjemnej pracy życzę . :lol:
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

atomek pisze:ja tulipany sadzę w koszyczkach...
W ubiegłym roku część tulipanów posadziłem w koszyczkach. Nie jestem zadowolony. Słabiej rosły i później kwitły. :?:
Mietek.
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

koza posadz tulipany tak jak Ci radzą koniec września ja zawsze sadzę w koszykach i mam pewność że żadne zwierzątka nie zjedzą mi cebulek.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Powiedzcie proszę czy zaprawiacie tulipany?
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

I pamiętaj o tym, by nie sadzić tulipanów przez kilka lat pod rząd w tym samym miejscu - po 3-4 latach (ja mam ziemię słabą, więc u mnie po takim czasie - jeśli masz lepszą, to może ten proces potrwać dłużej) wyjałowią Ci glebę, więc wyrosną niższe i słabiej będą kwitły pomimo nawożenia :( No chyba, że podsypiesz im nowej ziemi 8)

A co do zaprawiania - tak jak napisałem: ja stosuję "bioczos" i jestem bardzo zadowolony z efektów 8)
Broniusz
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

broniuszu kiedy stosujesz bioczos? po wykopaniu cebul czy przed wkopaniem?
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Ja osobiście zaprawiam przed wkopaniem, ale znam też osoby, które to robią po wykopaniu - nie wiem czy jest jakaś różnica... Ja w każdym razie jestem zadowolony z rezultatów 8)
Broniusz
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Można zaprawiać po wykopaniu cebul, ale jeśli chce się przechować cebule uszkodzone. Wówczas hamuje się proceszy gnilne. Jeśli przechowujemy wyłącznie cebule zdrowe to właściwym terminem zaprawiania jest dzień w którym je sadzimy.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Z czego te koszyczki i trzeba ich strasznie dużo, bo pewnie na hiacynty też?
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Koszyczki są plastikowe (różne rozmiary) i kupuje się je w sklepach ogrodniczych, marketach itp. Niestety w ogólnym rozrachunkum, gdy ma się dużo kwiatów, nie jest to wydatek mały... Ja sadzę w koszykach wszystkie cebulowe, które wysadzam na zimę.
Broniusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”