Prosionek szorstki (Porcellio scaber)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
lilith
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 sie 2009, o 15:30

Prosionek szorstki (Porcellio scaber)

Post »

Witam.
Zauważyłem, że na części drzew pojawiły się dziwne żyjątka - zdjęcia poniżej
Zdjęcia niedostepne,linki usunięto/Ekipa Moderująca
czy mogę prosić o identyfikację, a jeśli to szkodniki o sposób na ich pozbycie się i ewentualny opis jakie drzewa są zagrożone (zauważyłem, że na iglakach się nie pojawiają, na liściastych tak ale na leszczynie nie a na brzozie i jabłoniach tak).

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Szkodniki (?) na drzewach [FOTO]

Post »

Zdjęcia nie są zbyt ostre. Sądzę jednak, że są to prosionki. Żyją w wilgotnych miejscach. Często chowają się np. pod korą. Żywią się między innymi martwą materią organiczną. Jeśli chodzi o pozbycie się ich, to zazwyczaj używa się tektury falistej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jakie to zzkodniki na drzewach

Post »

Jeśli martwą materią, to nie są szkodnikami. Chyba spotykam ich w okolicach kompostu.
Waleria
lilith
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 sie 2009, o 15:30

Re: Szkodniki (?) na drzewach [FOTO]

Post »

całkiem podobne ale tamte były mocno niebieskie
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jakie to zzkodniki na drzewach

Post »

Ta się zastanowiłam, i myślę, że to, co mam w okolicach kompostu, to jest co innego. "Moje" unikają światła, chowają się, gdy się je odsłoni, a te spacerują po pniach drzew.
Waleria
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie to zzkodniki na drzewach

Post »

Dam sobie mały palec u lewej ręki obciąć, że masz tam jakieś prosionki. Oto co znalazłem w internecie: "Prosionek szorstki Porcellio scaber jest pospolitym gatunkiem w całej Europie. Występuje zwykle w wilgotnych miejscach. Ukrywa się pod ściółką, gałęziami, płatami oderwanej kory czy pod kamieniami. Należy do skorupiaków lądowych. Ciało prosionka może mieć zróżnicowaną barwę od brązowej do szaroczarnej, niekiedy z błękitnym nalotem. Na głowie znajduje się para dość krótkich, załamanych czułków. Dorosłe osobniki osiągają długość 18 mm. Narządami ruchu jest 7 par nóg bieżnych. Na odnóżach odwłokowych wykształciły się tzw. pseudotchawki, dzięki którym może oddychać powietrzem atmosferycznym i przebywać także w dość suchych miejscach, a nawet wygrzewać się na słońcu. Prosionek żywi się rozkładającymi się szczątkami roślin. Prosionek uzyskał naukową sławę i uznanie w oczach ekotoksykologów dzięki temu, że jest wspaniałym bioindykatorem. Podczas 3-letniego życia gromadzi w swym ciele metale ciężkie. Każdy kolejny posiłek tego skorupiaka, zwłaszcza jeśli żyje on w pobliżu huty, autostrady czy zakładu przemysłowego, zwiększa stężenie metali w jego ciele. Na fotografii powyżej widać prosionka żerującego na plesze porostu złotorostu. Jemu nic nie grozi - bogactwo porostów w buczynach Pasma Klonowskiego i materii organicznej umożliwi mu dostatnie, choć krótki życie."

Obrazek Obrazek
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie to zzkodniki na drzewach

Post »

Właśnie o zdjęciu Los Kamilos z 5 maja pisałam, potwierdzając ze przedstawiają prosionka :). Na dwóch pozostałych zdjęciach są skoczogonki.
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie to zzkodniki na drzewach

Post »

Oznaczanie tych lądowych skorupiaków nie należy do łatwych. Prawdę powiedziawszy pisząc 'prosionek' zrobiłam to trochę na wyrost. O podawaniu gatunku nawet nie wspomnę... Dlatego nie ma pewności, że to Porcellio scaber :(. Równie dobrze może to być stonoga murowa Oniscus asellus :? . Jest sporo gatunków, niektóre oznaczalne tylko na podstawie samców i najczęściej dopiero po obejrzeniu szczegółów budowy morfologicznej pod binokularem. Ponadto trzeba mieć bardzo duże opatrzenie, aby je poprawnie oznaczać, a więc tak naprawdę jest to obszar zarezerwowany dla specjalistów :| . Zdjęcia bardzo rzadko pozwalają na poprawną identyfikację.

Poniższe zestawienie może dać wyobrażenie o wyglądzie pospolitych gatunków równonogów, a trzeba pamiętać że są one bardzo zmienne, więc nie można polegać tylko na kolorze i deseniu na ciele. Zwróć uwagę na dwa osobniki Porcellio scaber

Obrazek
Fot. P. Jałoszyński
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to zzkodniki na drzewach

Post »

ewondo pisze: Zwróć uwagę na dwa osobniki Porcellio scaber
Odszukałem fajną informację o nich o tutaj http://www.porcellio.scaber.org/woodlice/structr.htm
Przy takim ubarwieniu to trudno, jak piszesz, rozpoznać dokładnie co to za gatunek. Mogą występować różne mutacje, co bardziej to utrudniają.
Z samicami to może być jedynie to, (przy ciemnym zabarwieniu), że mogą mieć żółtawe zabarwienie tylnej okolicy (noszone jaja, lub młode - tuż przez wylęgiem).


Jedno jest pewne, że nie są to szkodniki, lecz pożyteczne stworzenia.
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie to zzkodniki na drzewach

Post »

Mutari pisze: Z samicami to może być jedynie to, (przy ciemnym zabarwieniu), że mogą mieć żółtawe zabarwienie tylnej okolicy (noszone jaja, lub młode - tuż przez wylęgiem).
Tak, ale jedyne czego się dowiesz to że jest to samica :), a nam chodzi o identyfikację gatunku ;)
Zresztą nie jest to aż tak istotne z punktu widzenia naszych potrzeb - wystarczy wiedzieć, że to lądowe skorupiaki :)
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie to szkodniki na drzewach

Post »

Ulo, istotne też jest to, że są to pożyteczne stworzonka a nie szkodniki :D :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”