Porosty na drzewach i krzewach

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Porosty na drzewach

Post »

Witaj na forum :)

Poczytaj tu:
- Co to za szkodnik-grzyb-pasożyt?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
dyniek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porosty na drzewach

Post »

Przyznam się, że czytałem te wątki. Jednak w żadnych z nich, porost(jeżeli to porost) nie 'obsiada' praktycznie większości drzewa, jak u nas. Tam są wręcz pojedyńcze 'kwiatki'. Z postów wynika, że porosty są nieszkodliwe. Czy to dotyczy wszelkich rodzajów porostów, czy trzeba identyfikować, bo jedne szkodzą a inne nie?
Wybaczcie, być może, przedszkolne pytania, ale w 'buty' ogrodnika wskoczyłem nagle. Nigdy wcześniej nie zajmowałem się takimi rzeczami, więc wiedza i doświadczenie znikome.
tomeno
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 kwie 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za szkodnik-grzyb-pasożyt?

Post »

Farel, organizm na Twoim zdjęciu to śluzowiec. Są to stworzenia o bardzo ciekawym trybie życia, trudne w klasyfikacji( tzn mają trochę cech zwierząt,trochę grzybów). Z tego co wiem,odżywiają się mikroskopijnymi pierwotniakami,grzybami,bakteriami itp., więc nie sądzę,żeby w jakikolwiek sposób zagroziły drzewku, a obserwacja ich cyklu życiowego jest fajna.
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Co to za szkodnik-grzyb-pasożyt?

Post »

Dzięki za info.
Kiedyś coś nawet oglądałem o śluzowcach w jakimś programie przyrodniczym, ale tamte były całkiem inne. Rzeczywiście ciekawe stworzenie.
Znalazłem go w lesie.
Awatar użytkownika
Krycha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 783
Od: 26 mar 2010, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Co to za szkodnik-grzyb-pasożyt?

Post »

Nie sądzę, że takie coś jest obojętne dla roślin na których co by nie mówić pasożytuje. Miałam takie coś na porzeczkach i agreście, na drzewach owocowych też. A więc drzewka owocowe bielę wapnem tak wysoko jak sięgam, kora wtedy jest czysta i dobrze oddycha. A krzaki porzeczek wczesną wiosną także spryskałam wapnem. Na oko są zdrowsze i ładniej wyglądają.
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

dziwny mech

Post »

na kilku krzaczkach w ogrodzie zauważyłam narośl wyglądającą jak mech.Próbowałam oprysku środkami grzybobójczymi ale nie pomogło.Może ktoś wie co z tym zrobić żeby się pozbyć.Występuje to "coś" na perukowcu, klonie i bzie tureckim.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: dziwny mech

Post »

Nie jest to mech, ale porosty, nieszkodliwe.
Waleria
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: dziwny mech

Post »

Rzeczywiście nie widzę żeby szkodziły roślinkom tylko wizualnie nie wyglądają dobrze.
zbyniogl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 mar 2011, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wiśnia i coś na niej

Post »

Witam
mam na działce małą wisienke i zauważyłem na niej takie narośla ,po powiększeniu wyglada jak grzyb.
Co to może być i czy czasami nie jest groźne. Obrazek
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Wiśnia i coś na niej

Post »

Na załączonym obrazku zauważyłem na korze wisienki porosty nie są one groźne u mnie na wielu drzewach występują i nie wpływa to niekorzystnie na ich rozwój :D mam nadzieje ,że pomogłem :)
Basinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 mar 2011, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nalot na gruszy.

Post »

Witam! Nie znalazłam podobnej fotki aby porównać z moją. To stara grusza. Sucha gałąź odpadła, na pozostałosci jest nalot. Grzyb to, czy inna zmora? Mam się martwić, czy to raczej typowe dla wiekowych drzew?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Szukałem przyznam się moderatorom bez bicia :lol: nie znalazłem.Więc sie pytam.Stosował ktoś mleko, kefiry , maślanki itp. pochodne mleka na kamienie i ziemię ? Chodzi mi o to żeby porosły glonami i ziemia wokół nich mchem porosła.
Kefir czy śmietanę przetrzymać na słońcu a potem wlać w opryskiwacz i pryskać ma to sens ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Kamienie , porosty i mleko oraz inne kefiry

Post »

Zdaje sie, ze Constancja ma jakies doświadczenia w tym temacie... pisala w swoim wątku
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... h#p3824446

constancja pisze: Nawet mech, na pościąganych skąd tylko się da kamieniach, pieczołowicie hodujemy karmiąc jogurtem i piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”