Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Za niski,po co masz się schylać.Boki pionowe,a łuk od wysokości 1m.Jeśli dasz od razu
łuk,to po bokach tylko rzodkiewka,bo będzie za nisko.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witam jakie tunel będzie lepszy z pręta na przykład 12mm , czy może rurka PCV 32mm. Bo ja jestem nastawiony na rurkę PCV bo nie trzeba malować i nie rdzewieje.Ale mam nadzieję że ktoś z doświadczeniem się wypowie.
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Markonix, najpierw witam Cię jako byłego sąsiada zza miedzy. (Szarów - Niepołomice) ;:63
Wracając do tematu; czytam ten Twój opis, i jakbym czytał swoje wyliczenia, w chwili kiedy taki tunel robiłem ja. Wszystko się zgadza, nawet wymiary takie same. Naprawdę jestem zaskoczony takim zbiegiem okoliczności. Co do izolacji prętów od folii, to ja nic nie robiłem oprócz pomalowania farbą chlorokauczukową raz na cztery lata. Pręty gładkie fi 12mm maluje się bardzo łatwo i szybko. Ja końce pałąków wkładałem do wcześniej zrobionych i wbitych do ziemi, w miejscu styku pałąków z ziemią, palikorurek (to moje określenie), tzn. do pręta fi 12mm, dług. około 40-50cm, przyspawałem rurkę dług. 10cm i średnicy wewn. około 14mm (tak, aby koniec pałąka wszedł do środka rurki). Stężenia podłużne stanowiły pręty fi 6mm żebrowane, na początku wiązane a później spawane do pałąków (od spodu). Tylko pręt szczytowy (na szczycie pałąków) był usytuowany na górze pałąków, aby był lepszy spad dla wody. Ogólnie rzecz biorąc, fajnie i fachowo to obmyśliłeś. Radzę zamiast wbijać pałąki do ziemi, zrobić tak, jak opisałem wyżej. Przód i tył też jest łatwo zrobić. Trzeba przyspawać po dwie blachy 5x10cm, do szczytowych pałąków, celem przymocowania za ich pomocą słupków stanowiących ościeża drzwi/wywietrzników itp. Dołem, wkoło całego tunelu, przymocowalem do pałąków deski grub 25mm i szer. 10cm, do których mocowałem folię przykręcając listewki (ze starej boazerii) wkrętami do płyt gipsowych za pomocą wkrętarki akumulatorowej (nie mam prądu na działce). Więcej mogę napisać w razie potrzeby.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi :
Krakus ja teraz mieszkam w Szarowie ;:224
Co do wysokości tunelu to się zastanawiałem ,1,7 m - faktycznie po bokach będzie niziutko.
wyliczenia moje opierały się na najprostszym sposobie jego zrobienia ,po prostu zostały mi pręty o tej długości .
Pomysł z rurkami jest dobry , można w ten sposób nawet podnieść całość do góry , jeśli da się większe długości.
Mam też pytanie jaką długość ma tunel i co ile dałeś pręty.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Jeden tunel mam zrobiony z prętów i rurek.Pręty były za krótkie,więc w ziemię wbiłem
rurki,wystają z ziemi 1m.Pręt wsadzony do rurki i zaklinowany.Całość poowijana paskami folii.Boki wychodzą pionowe,łuk zaczyna się od 1m nad ziemią.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

jaka jest wysokość tunelu w najwyższym punkcie?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy ...

Post »

2,1m.Długość 10 m,szer 4.Kupuję 11 m folii ośmiometrowej.Zakładki zaprasowuję
zwykłym żelazkiem przez gazety
DarekR
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 mar 2009, o 20:17
Lokalizacja: Małopolska

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witam. Czy ktoś zainstalował szklarnię na konstrukcji namiotu wojskowego typu NS-64. Może ktoś ma tanie źródło zaopatrzenia w Małopolsce. Czekam na informacje. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Można spróbować i zapytać w agencji mienia wojskowego na ul.Rakowickiej (po stronie kościoła) , parę razy tam byłem , ale niestety nic ciekawego nie mieli.
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Witaj Markonix. Ja urodziłem się i wychowywałem do 14 lat, w domu nr 60 w Szarowie.
Tunel miał (zlikwidowałem go i z pałąków zrobiłem rusztowanie dla winogrona i jeżyny bezkolcowej) wysokość 1,80m. Jeżeli wygniesz pałąki z całości 6,0m prętów i szerokości tunelu 3,5m oraz zastosujesz te rurki, to uzyskasz taką wysokość. Przestrzeń do nasadzeń i ich "obróbki" jest wystarczająco wysoka. Zastosowałem 7 pałąków na długości 6,0m więc rozstaw był co 1,0m.
Szkoda, że nie mogę ani fotograficznie, ani graficznie pokazać konstrukcji. Może uda mi się później przy pomocy kogoś mądrzejszego, to Ci pokazać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Zauważyłem na zdjęciach że niektóre tunele mają od strony drzwi wzmocnienia - od tyłu pewnie też- jaki mają cel - czy służą do naprężenia folii?
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunel foliowy ...

Post »

Poradźcie proszę, planuję budowę tunelu foliowego na szkielecie drewnianym, no i tu mam schodki - jak zaimpregnować drewno, czy w ogóle to robić , jak zabezpieczyć aby jak by nie patrzeć ostre krawędzie łat nie darły folii? Macie na pewno doświadczenia w tej materii... pomóżcie...
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Tunel foliowy ...

Post »

W tunelu będzie dużo wilgoci więc powinno być zaimpregnowane , można do tego użyć impregnaty wodorozcieńczalne lub rozcieńczalnikowe . Zabezpieczają przed różnego rodzaju grzybami , pleśniami oraz robactwem go zżerajacym.
Odnośnie ostrych krawędzi to pomocny będzie papier ścierny plus ewentualnie strugarka.
Jeśli posiadasz nawet byle jaką szlifierkę kątowa można dokupić specjalną tarczę na której jest rzep na dodatkowe tarcze scierne.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”