Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
tomoe
50p
50p
Posty: 86
Od: 17 maja 2009, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sokołów Młp. (woj. podkarpackie)

Re: Marchew

Post »

Fioletowa to podobno oryginalna barwa marchewki. Dopiero później pojawiła się czerwono-pomarańczowa, która wyparła fioletową. A szkoda bo fioletowa bogatsza jest w większą ilość karotenu. Co do smaku to pewnie taki sam jak normalnej marchewki. Jeśli chodzi o białą i żółtą to nie mam pojęcia. Ryzyk-fizyk :)
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Marchew

Post »

Witam!
Jak powinna byc wysoka redlina i jak szeroka na gorze?
Oczywiście do uprawy marchwi.

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Marchew

Post »

Kuba ja testowałem w tamtym roku siew na redlinach. Wysokość redlinki miałem około15- 20 cm szerokość u góry około 20-25 cm. Dla mnie minusem było to że po wschodach miałem suchą wiosnę i musiałem trochę podlewać ale za to była długa marchewka i pietruszka i nawet w miarę zgrabna.
Najlepiej przetestuj sobie i zasiej połowę na redlinie i połowę normalnie . Wszystko zależy od gleby , opadów itp.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Marchew

Post »

Redliny nie zdają egzaminu na piaskach. Kubuś, spróbuj zrobić redlinę na dwa rządki marchewki- około 50 cm szerokości, rozstaw między rządkami tak na (moją stopę) -około 25 cm, lepiej jest w razie suszy podlać. Leje się środkiem, RAZ a dobrze, by cała redlina przemokła.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Marchew

Post »

Witam to aż takie duże redliny? Ja myślałem że na jeden rządek jedna redlina i wysokosc tak 10-15cm, a szerokosc 10cm. Hafciaż, Gieniu, moglibyście, jak macie oczywiście, wstawic fotki.

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z redlinami na działce nie trzeba kombinować aż tak bardzo jak w uprawach polowych. Redliny formujesz ręcznie i nie interesuje Cię rozstaw kół ciągnika. Generalnie można przyjąć, że wysokość redliny wynosi ok. 18cm czyli, że wystaje ona ponad poziom gruntu 8-10cm a po bokach redliny powstaje rowek 8-10cm (w praktyce to różnie wygląda). Przeważnie marchew na redlinie wysiewa się w dwóch rzędach, oddalonych od siebie o 8-10cm. (To są zdjęcia redlin z 2008r.) Lepiej środek redliny nieco zagłębić w celu łatwiejszego nawadniania. Odległość pomiędzy redlinami będzie zależała od tego co tam się ma znajdować. (np. przejście, cebula z dymki lub z rozsady, por)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Marchew

Post »

Kubuś, na działce mamy piasek, więc redliny odpadają. Ale w moim rodzinnym domu, gdzie jest paskudna glina, wszystkie warzywa rosły na redlinach. To była długaśna grządka, na dwa rządki warzyw. Mama robiła odstęp między rządkami na szerokość małej motyczki (np na jednej redlinie rósł rządek marchewki i rządek cebuli). Tylko kapusta początkowo była sadzona na płaskim, ale gdy podrosła, była okopywana tak jak ziemniaki. Ponieważ pole mieliśmy na lekkim zboczu, redliny biegły wzdłuż a nie w poprzek zbocza, by woda podczas ulewnego deszczu nie rozmywała redlin.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Marchew

Post »

Dzięki Przemku i Geniu za odpowiedzi. Hm.... mam już plan na redliny, ale mam rozumiec Przemku, że pomiędzy redlinami mogę sadzic cebulę lub pory? Czy może jedna redlina na marchew druga na cebulę? Albo na jednej redlinie uprawiac jeden rządek marchwi i jeden rządek cebuli?

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew

Post »

Na redlinie 2 rzędy marchwi a pory lub cebulę pomiędzy redlinami.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Marchew

Post »

Dzięki za odpowiedz Przemku, już nie mogę doczekac się wiosny.

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
anafur
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 29 sty 2008, o 09:40
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Marchew

Post »

A co do marchewki fioletowej to polecam,dostałam nasiona od znajomej mamy jakieś angielskie.Wysiałam i jakie wrażenie na mnie zrobiła, długa smaczna i każdego zachwycała.Do surówek super,nawet dałam JĄ do konserwowych w niczym nie zaszkodziła,tylko kolor zmył się,dlatego nie zastanawiajcie się i siejcie. ;:3
anafur
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Czy nie za późno za marchewkę i rzodkiewkę?

Post »

W tym roku mam problem z upakowaniem wszystkich gatunków na działce, więc zwracam się do Was z pytaniem, czy po zwolnieniu się jednego zagonu w pierwszych dniach czerwca mogę wysiać na nim marchew późną Flacoro (okres wegetacji 130-160 dni). W zeszłym roku siałem w połowie maja i w połowie października zbierałem dorodne korzenie. Może teraz by się udało na połowę listopada wyhodować?
Tomek
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Marchew

Post »

Fioletowej, ani żółtej w tym roku nie będę miała, ale marchew wysieję na pewno na redlinach. Mam nadzieję, że jej bardzo nie poskręca i nie rozkrzewi. Z radości, że udało się załatwić obornik koński zapomniałam, by zostawić miejsce na marchew i pietruchę bez obornika, dałam na całości warzywniaczka ;:14 . ;:7
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”