Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Zbiór nasion - jak zebrać ? Sposoby

Post »

Nie mam doświadczenia w zbieraniu nasion kwiatów.
W zeszłym roku po raz pierwszy zebrałam [ z pomocą sąsiadki] nasiona aksamitek wysokich.
To już umiem.
Bardzo chciałabym zebrać nasiona cynii,ale nie wiem gdzie są te nasiona.Przy aksamitkach to je widać,są czarne a u cynii zasuszone kwiatki są jednakowego koloru.Czy zasuszone kwiatki mają jednak nasiona?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Właśnie dziś nazbierałam całą torbę tych nasion... :D . Aniu - oskub delikatnie zasuszone płatki,
i to co zostanie po prostu wykrusz .. Pod płatkami są nasionka. Powodzenia ! :D
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Aniu, cynie wiążą nasiona na każdym kwiatku języczkowym (płatku kwiata cyni). Tak więc na końcu każdego "płatka" znajduje się nasionko.
Mietek.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tak, Mietku, ale te kruchutkie resztki płatków łatwo oddzielają się od nasionek .. Robię to co roku i zawsze pięknie
wiosną wschodzą. :wink:
A Ty jak je zbierasz ?
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Dzięki Aniu.
Mam jeszcze taką szałwię,która bardzo mi sie podoba.
Jak z niej zbierać nasiona?Popatrzyłam dziś na te zasuszone kwiatki.ale były puste.
Czyżby już się same wysiały?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Post »

Jeśli te suche kieliszeczki są puste to oznacza, że szałwia się wysiała. Ale te bordowe jeszcze nie zeschnięte muszą mieć nasionka. Jak zaczną zasychać to przypilnuj, żebyś nie wypadły same i zbierz. To takie czarne nasionka.
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
Grzegorz B

Post »

Aniu, jeżeli chodzi o szałwie, to tak jak Małgosia napisała, to takie czarne nasionka, które bardzo łatwo się zbiera, potrząsając kwiatem a one wówczas się obsypują. W zeszłym roku zebrałem całą masę tych nasion. W tym roku nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie nasiona się nie wykształciły a jak wykształciły to takie zasuszone i ze zbiorów nasion nici, chyba że jeszcze coś się zmieni, ale wydaje mi się że raczej nie :(
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Zaglądałam też w fioletowe kielichy szałwi,wydają się puste.
Sprobuje jeszcze potrząsnąć nimi,może jakieś nasionko wypadnie.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Grzegorz B

Post »

Aniu, chyba u Ciebie też nie będzie nasion, może to wina tej paskudnej pogody jaka nam wciąż towarzyszyła. A ja z moich czerwonych uzyskałem aż jedno ziarenko :wink: ale i tak je zaraz zgubiłem :( .
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Czyli pozostanie kupno nowych sadzonek na rynku na drugi rok.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Grzegorz B

Post »

Aniu można przecież kupić nasiona i wysiać ja tak w tym roku zrobiłem z fioletową szałwią jaką zaprezentowałaś. Ładnie ona wschodzi i szybko rośnie. Poza tym za cenę jednej szałwi jaką kupisz będziesz miała całą masę ze Swojej hodowli :wink:
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Mam złe tegoroczne doświadczenia z sianiem kwiatków.Bardzo mało roślinek mi wzeszło.
Sadzonki kupowałam za grosze.Zresztą aż tak dużo ich nie potrzebuję.
Z nasionek ładnie mi wzeszły gożdziki chińskie, astry, cynie i z opóźnieniem smagliczki skalne.
A nasion rożnych kwiatów było sporo.Nakupowałam ich dużo ,chciałam mieć kolorowo w ogrodzie.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Grzegorz B

Post »

Aniu ja z niektórymi miałem też złe doświadczenia, ale z szałwią akurat nie było żadnego problemu zarówno z fioletową jak i czerwoną. Ja wolę zasiać, bo takich sadzonek musiał bym mieć sporo, aby można było je dojrzeć w ogrodzie a w zeszłym roku jedna sadzonka szałwi czerwonej kosztowała 2,50 zł. Może na kilka sadzonek to mała cena ale na więcej to raczej za drogo :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”