Mój nowy pomysł na różany taras - Duduś

ODPOWIEDZ
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Mój nowy pomysł na różany taras - Duduś

Post »

Witam .Nie wiem czy w dobrym wątku wpisuję moje pytanie ale znawcy na pewno mi doradzą ': wybrałam na nasadzenia następujące róże ; BERSTEIN ( nostalgiczna ) , GOLDEN CELEBRATION ( angielska) , GRAHAM THOMAS ( angiel. ) , GEISHA ( wielokwiatowa) ,VIKING (okrywkowa) , POMPONELLA ( wielokw.) , FAIRY DENCE ( okryw.) ,RED EDEN ( pnąca ), JASMINA , YELOW STAR , aBRAHAM DERBY ( jako pnące) , i wielkokwiatowe ; EROTIKA, HENNE . SEBASTIAN KNEIPP .
Czy którąś z tych róz możecie albo stanowczo polecić ,albo zdecydowanie odradzić ??? Dziękuję z góry za odpowiedzi. Właśnie robię ( na kartce) plany nasadzeń i korzystam tylko ze zdjęć róż i ich opisów w szkółkach ale wiem że tam nie zawsze są szczerze odzwierciedlone ich wizerunki . A pierwszy raz działam z rózami ( w ogóle z ogrodem :shock: ) i nie chciałabym się zrazić , wydając kupę kasy na róze ( bo jednak w szkółkach są one zdecydowanie droższe niż np. w marketach ) Proszę o Wasze sugestie .
duduś
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Czy dobty wybór ??

Post »

Witam.
Duduś nie czytaj opisów szkółek a poczytaj w wątkach różanych forumowych hodowców a wszystko będziesz wiedziała. Jest tyle porad, opisów, opinii z naszych doświadczeń i z tego korzystaj.

Pozdrawiam Leszek.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy dobty wybór ??

Post »

Co można powiedzieć, wszystkie piękne czyli to dobry wybór.
Ale posłuchaj rad Leosty, poczytaj masz tu ogrom wiadomości. To najlepszy sposób aby uniknąć rozczarowań. Wybór odmian to nie wszystko, to dopiero początek.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Czy dobry wybór ??

Post »

W zasadzie to już wybrałam - raczej chodzi mi o opinie osób, które mają te odmiany i mają jakieś zastrzeżenia :?:
duduś
Awatar użytkownika
AniaDS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14304
Od: 23 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Czy dobry wybór ??

Post »

Bernstein Rose jest niska, bardzo zdrowa i obficie kwitnąca, angielki są piękne ale mogą Ci trochę chorować, zwłaszcza Abraham, Sebastian Kneipp jest u mnie od jesieni, nie wiem jak się spisze, ale róże Kordesa mają nienaganną opinię. Pomponellę ma Gloriadei (chyba :roll: ) :wink:

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Czy dobry wybór ??

Post »

Dużo opini znajdziesz tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=41&t=29111

Tam są opisane najlepsze róże w naszych ogrodach.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Jak przygotować dołek pod różę na piaszczystej glebie?

Post »

Witam serdecznie . Jestem nowym użytkownikiem tego forum , a już cieszę się że ono istnieje. ;:138 W tym roku biorę się za mój ogród i postanowiłam ( nie wiem czy dobrze ) zacząć od róż. A jestem totalnym mieszczuchem więc sprawy ogrodnicze są mi b. obce. Nie ukrywam żę wątek różany z tego tytułu wpłynął na moją decyzję. Czytając go ( i oglądając) byłam pod wrażeniem. Ale nie ukrywam że mam wiele pytań , na które mam cichą nadzieję tu znależć odpowiedż. :)
duduś
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Najgorsze róże w Twoim ogrodzie

Post »

Obecnie najbardziej mnie interesuje jaką długość docelową mają korzenie róż ?( chodzi o dokładną głebokość dołka , bo jak dam na dno obornik a róże w ogóle tam nie sięgną - to szkoda zachodu ) , Mam piaszczystą glebę więc dobre przzygotowanie dołu chyba mnie nie mine.
Czy ja dobrze kombinuję ?- na samo dno dam obornik - a może najpierw glinę , ? potem przykryję go ziemią ok. 20 cm ziemią ( tą moją piaskową ) a na to znów ziemia piaskowa ale wymieszana też z obornikiem ,mączką skalną lub rogową i z kompostem i z jeszcze z gliną . Czy to aby nie będzie przedobrzone? Najpierw obornik czy glina -na dno?
duduś
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Jak przygotować dołek pod różę?

Post »

Osobiście przygotowuje dołek na 1/2 metra x 1/2 metra x 1/2 metra,
i nie kładę warstw ale mieszam wszystkie składniki razem by mieć jednolitą
glebę. Zawsze dodaję dużo obornika i kompostu.

Widzę że jesteś z Opola. Akurat moja siostra mieszka w tym regionie i rzeczywiście
ma problem z nawadnianiem ogródka latem, bo woda przepływa przez górną
warstwę gleby jak przez sito. Czy ktoś ma doświadczenia z różami w tym regionie?
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
Silwan
50p
50p
Posty: 72
Od: 3 wrz 2008, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: północne mazowsze

Re: Jak przygotować dołek pod różę na piaszczystej glebie?

Post »

Witam
Ja akurat mam znajomego który osiadł na właśnie piaszczystej glebie spodobały mu się u mnie róże więc postanowił posadzić kilka krzaczków. Mam to szczęście, że u mnie jest ciężka gliniasta ziemia jest ciężko uprawić taką ziemię, ale jest bogata. Przygotowując u siebie dołki pod róże wykopywałem glinę która wędrowała do kolegi na dno dużego dołka. Glina dość skuteczne blokowała ucieczkę wody
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak przygotować dołek pod różę na piaszczystej glebie?

Post »

Muszę przyznać ze na piaszczystej glebie nie mam problemów z aklimatyzacją róż. Tak naprawdę to potrzebują pomocy na start, potem świetnie sobie radzą.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Mój nowy pomysł na różany taras

Post »

Kochani ponieważ jeszcze planuję nasadzenia róż (na kartce ) więc nasuwa mi się wiele pytań a wiem że na tym forum są naprawdę wielcy znawcy tego tematu, dlatego odważam się pisać nawet pytania które mi wydają się głupie (ale jednocześnie obce). Opiszę Wam jakie róze wymyśliłam naokoło mojego tarasu (zamiast skalniaka):

-EROTICA , HANNA, SEBASTIAN KNNEIP ( to jako wielkokwiatowe)
-BERSTEIN 4 szt na m kw , CHIPPENDALE 4 szt na m kw ( jako nostalgiczne)
-JASMINA, RED EDEN ROSE ( te jako pienne)
-GOLDEN CELEBRATION 2 szt. na m kw, GRAHAM THOMAS 2 szt. na m kw ( angielki )
-GEISHA 5 szt. na m kw(wielokwiatowa)
-POMPONELLA 5 szt na m kw ( wielokwiatowa)
-VIKING 3 szt. na m kw ( okrywkowe )

Czy ktoś z Was posiada te róże i może którąś albo stanowczo odradzić ( np . za wzgl. na choroby ) lub zdacydowanie polecić ?
Czy nie zalecają w szkólce za dużo sztuk na 1 m kw?
Uff tyle wątpliwości ;:132 ;:7 :oops:
duduś
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Płatna wyszukiwarka róż - co sądzicie???

Post »

Nasuwa mi się wiele pytań a wiem że na tym forum są naprawdę wielcy znawcy tego tematu, dlatego odważam się pisać nawet pytania które mi wydają się głupie (ale jednocześnie obce). Czy ktoś z Was wykopywał kiedyś stare róże , jakie one naprawdę mają długie korzenie? ( cały czas myślę o głębokości tego dołka pod róże i obornika który mam dać na dno , jedni piszą że 50 cm drudzy że 80 - a jak róze nie sięgną tylu cm - to szkoda obornika ). Następnie: czy tego obornika to np. ma być ze 20 cm czy po jednej łopacie?
duduś
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje róże !”