Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

blackjack

U mnie rosła około 15 lat i została wycięta, po jednokrotnym odmładzaniu.To szybko rosnące, a więc i szybko starzejące się drzewo.Ja miałam zwisająca o żółto/czerwonawych gałązkach, ale są jeszcze takie o rosnących bardziej w górę i gałązkach koloru oliwkowozielonego, te moim zdaniem sa trwalsze.Moja bardzo szybko tworzyła susz pod spodem i kiedy zaczęła mocniej obumierać została zastąpiona innym drzewem.
Nie polecam jako sąsiadki metasekwoi, zabierze jej całą wilgoć.U mnie posadzona na wilgotnej glinie bardzo osuszyła ciągle w tym miejscu wilgotną, ilastą glebę.
ciastko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2009, o 16:20

Wierzba mandżurska

Post »

Dziękuję za podpowiedź. Zostawię ją teraz i przytnę na wiosnę. Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Moja ma około 5 m wysokości i średnicy korony.
Ancyk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skawina (Małopolska)

Post »

A czy ktoś z was zrobił może płotek z wierzby mandżurskiej? Czy tając ten temat wpadłam na pomysł żeby w celu zasłonięcia kompostownika posadzić wierzby w rządku i trochę je pozaplatać. Co o tym myślicie.
Pozdrawiam serdecznie
Ania
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Aisyrk, przepraszam, ale teraz przez przypadek zobaczyłam , że zadałeś mi pytanie w sprawie wierzby. Tak, to na pewno jest wierzba mandzurska. Została mocno przycieta, wypuściła nowe galązki, które są bardzo pilnowane, aby znowu "nie zaszalały" Moja sąsiadka co raz przy niej coś przycina. Gdyby nie to juz dawno dałaby sobie spokój i ja wycieła. ;:54
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Witam:)

Na wiosnę dostałam gałązkę wierzby mandżurskiej, którą ukorzeniełam i wsadziłam do doniczki. W ciągu lata niewiele się jej urosło, dlatego w tym roku chciałbym jej jakoś pomóć i zacząć ją formować. Niestety nie wiem, jak, kiedy i w jakim miejscu przycinać, aby otrzymać porządany efekt. na razie wiele do korekty tam chyba nie ma, bo składa się z dwóch głównych pędów i kilku bocznych gałązek. Posadziłam ją pod kątem, bo chciałabym, aby w przyszłości była pochylona i albo płacząca, albo bardziej taka, hmm, parasolowata... Czy mogę prosić o jakiś szybki kurs od podstaw o przycinaniu? :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Wytnij zbędny pęd, żeby został 1 przewodnik. Wytnij niższe gałązki, jeśli takie są, tak, żeby miała raczej koronę, a nie rosła jak krzak. Moja była sadzona prosto, ale potem sama się pochyliła, a raczej wyższa część urosła trochę skośnie - taką prostą można też przygiąć i podwiązać. Ona jest elastyczna, więc zawsze możesz ją poprowadzić w stronę, gdzie ci bardziej pasuje. Myślę, że w tym roku zaskoczy cię wzrostem, skoro już jest w ziemi.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Może jedna uwaga - trzeba zastanowić się czy chcemy drzewo czy krzak. Mnie osobiście podoba się forma krzaczasta tej wierzby.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Ok, dzięki, ale domyślam się, że nie powinnam już biec z nożycami, tylko wstrzymać się jeszcze chwilę do wiosny?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś próbował przesadzić wierzbę która ma około 6 latek ? ;:224 (wysokość około 3 m po mocnym przycięciu jesiennym)
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Z tego co widzę, to po wpisaniu w google mandżurska, wychodzą zdjęcia zarówno Salix babylonica 'Tortuosa' (synonim: S. matsudana Tortuosa), jak i Salix x sepulcralis 'Erythroflexuosa'.Również sprzedawcom na allegro widzę, że potrafi być to obojętne. Mimo, że obie wierzby mają pokręcone pędy i liście, są to jednak dwie różne rośliny! Żeby nie było pomyłek:

Salix babylonica 'Tortuosa' Większa, rośnie bardziej jako drzewo. Ma znacznie ciemniejszy kolor kory.

Salix x sepulcralis 'Erythroflexuosa' Mniejsza, krzaczasta, zimą charakterystycznie żółta kora.

markonix pisze:Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś próbował przesadzić wierzbę która ma około 6 latek ? ;:224 (wysokość około 3 m po mocnym przycięciu jesiennym)
Zacznijmy od tego, że nie ma takiego terminu, jak cięcie jesienne! ;:185 :wink: Jeśli ma ona 3 metry już po przycięciu, to może być ciężko. Chociaż ja przesadzałem ponad 2 metrowe z powodzeniem, więc... :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
maker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2009, o 20:38
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Proszę o radę. Jak można ładnie przyciąć tę wierzbę (rośnie dziko od kilku kat...)

http://img121.imageshack.us/img121/161/p2180048.jpg

Będę wdzięczny za fachową radę - ewentualne zaznaczenie gałęzi do wycięcia (paint).
Wierzba ma być ozdobą koło domu (3 metry od ściany) od strony zachodniej.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Czy zależy Ci na zmniejszeniu jej rozmiarów? Bo jeśli nie to pokrój ma całkiem ładny. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”