Szafirki ( muscari )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Szafirki ( muscari )

Post »

Witajcie!!! Zakochałam się w kwiatach o pięknym kolorze, nazywają się szafirki, chciałabym je mieć na swojej działce, czy ktoś może mi powiedzieć w jaki sposób je zdobyć? Czy trzeba kupić cebulki albo jest jakieś inne rozwiązanie, a może ktoś ma nadmiar i chciałaby sprzedać. Czekam na odpowiedzi.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na uzyskanie kwiatów szafirków jest sadzenie cebulek przybyszowych. Pozyskuje się je od czerwca do sierpnia, i w zasadzie natychmiast sadzi do gruntu. Można przez jakiś czs przechowywać cebulki w piasku. Szafirki dobrze rozmnażają się też z nasion ale na kwiaty trzeba czekać dwa-trzy lata od wysiewu. Cebulki są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Koszt około 6 zł za 10 sztuk.
Mietek.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja też wariuję za szafirkami - marzy mi się taki zielono-szafirowy busz :) Na razie - dzięki dobremu serduszku kochanych forumowiczów (Minimisia, Tengel - dziękuję!) - mam już początek swojej kolekcji. Teraz trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo szafirki to bardzo drobniutkie kwiatki i wrażenie buszu daje dopiero duuuuuuuuuuużo roślinek.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

oj, mi też się szafirki podobają :D
mam już fioletowe, a teraz szukam białych ;) tylko nigdzie nie mogę na nie trafić :cry:
największe szkodniki w moim ogródku to ... moje dzieciaki ;)
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Pierwszy raz posadziłam szafirki 10 dni temu w skrzynce balkonowej i szok-już mi kilka wyrosło!
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

U mnie to samo! Dostałam od Minimisi cebulki i zaraz je wysadziłam do żyznej ziemi w ogrodzie - już im "czuprynki" wystają ponad 2 cm nad ziemię :)

PS. Ktokolwiek pierwszy znajdzie szafirki w "Biedronce" - uprasza się o info na forum :D :D :D
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Szafirki już tak mają - teraz wypuszczają liście, które do wiosny i czasu kwitnienia są już dość długie. Widziałem też u niektórych ludzi, że ścinają te liście. Osobiście lubię tą plątaninę i wyrastające z niej niebieskie "szyszki" :D
Dawid
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Uprzejmie donoszę, że dokonałam zakupu cebulek szafirków w trzech różnych miejscach. Oto relacja z zakupów:
1. sklep ogrodniczy w centrum miasta - 0,50 zł za jedną cebulkę szafirka armeńskiego (białe i jasno-niebieskie były po 0,80 zł);
2. Praktiker - 9,99 zł za 35 cebulek szafirka armeńskiego;
3. Real - 5,49 zł za 20 cebulek szafirka armeńskiego.

Na razie kończę moje poszukiwania, bo chyba uda mi się już obsadzić cały planowany teren ;:228
Pozdrawiam!
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Wczoraj w BRICOMARCHE szafirki jakie tylko chcecie białe, żółte, kilka odmian niebieskich, a także różowe o dziwnie pierzastym kwiatostanie. Ceny od 3zł za te najzwyklejsze, do 12 za chyba 3 cebulki tych rzadko spotykanych. Baśka
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Ja akurat zrobiłem taką kompozycję z narcyzów i szafirków na balkonie. Do podłużnego korytka wsadziłem 4 narcyzy Red Devon (żółte płatki, pomarańczowy przykoronek) a naokoło przy brzegu korytka wsadziłem 8 szafirków. Myślę, że będzie prezentować się okazale :o
onail
50p
50p
Posty: 78
Od: 27 lip 2007, o 11:23
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Jak przechowujecie takie donice? Na balkonie czy w piwnicy? Chyba też się skuszę na taką kompozycję.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Ja mogę tylko na balkonie, więc na zimę otulę koryto gałązkami świerku a na wierzchu dodatkowo położę trochę torfu.
Awatar użytkownika
Acacia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 maja 2007, o 12:02
Lokalizacja: ZdWola

Post »

Witam. Też jestem wielką fanką szafirków. W tym roku w ogródku powsadzałam je, gdzie tylko mogłam, mam nadzieję, że na wiosnę będę miała wspaniały wysyp :D W zeszłym tygodniu natomiast udało mi się w końcu upolować białe szafirki. Kupiłam paczuszkę zawierającą 5 cebulek "Album" w Intermarche, za 5 zł. Mam nadzieję, że coś mi z nich wyrośnie ;:180

Edit: Ja na wiosnę kupiłam w Biedronce cebulki Jeżówki Purpurowej, wsadziłam do gruntu i nic nie wyrosło :cry: Robiąc teraz porządki w ogródku na zimę okazało się, że po cebulkach nie został najmniejszy ślad. :x Oby z szafirkami poszło lepiej :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”