Apteka na działce

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Apteka na działce

Post »

Christinka dzięki ogromne .
popytam się w sklepie zielarskim, może uda mi się go kupić .Jak nie zdobędę młodego narybku tej roslinki to na pewno Cię poproszę tymczasem jeszcze raz bardzo dziękuję. ;:196
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce

Post »

Witam :wit
Znalazłam sklep, gdzie można wysyłkowo kupić nawet 1,5 roczne sadzonki (im starsze tym lepsze), ale ceny mają niestety adekwatne do właściwości tej niezwykłej rośliny.
http://www.zyworodka.com.pl/
Kasia
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Christi :wit
widzę że znalazłam pokrewną duszę :wit
Ja od lat stosuję aloes...różny...ostatnio ten lepszy....mam go w domu(lekarski?) nie drzewiasty
oraz preparaty z aloesu z usa.Rok temu trafiłam na żyworódkę u nas na ryneczku-za sadzonkę wys. ok 30 cm dałam 5 zeta :uszy i teraz mam wielka na 3/4 okna.... :;230 oraz kilka małych....a tych mini od groma bo się sypią wszędzie....na parapet ,na podłogę....część sadze .... :uszy
nie ma tego ąż tyle bo i miejsca mało-kwiatów innych cały dom :shock:
ale....chodzi mi o to...czy moja żyworódka jeśli zakwitła to posiada właściwości lecznicze :?: bo takie głosy tu na forum słyszałam....co Ty na to????
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Grazynko cieszy mnie,że więcej osób interesuje naturalna medycyna.
Co do żyworódki w okresie kwitnienia to sprawa wygląda tak.
Kiedyś zapytano Paną Janinę Zawadzką - specjalistkę od żyworódki o to czy w czasie kwitnienia traci właściwości lecznicze i czy po kwitnieniu zamiera bo kilka osób miało taki przypadek ...
Odpowiedziała,"że roślina po roku zazwyczaj kwitnie i to jest norma, nie traci nic na mocy, i nie psuje się. Taki ma cykl , a jest rośliną wieloletnią. Jeśli Wam sie niszczy to znaczy ,że pielęgnacja rośliny jest nieodpowiednia "
Była przemiłym człowiekiem, wielu ludziom pomogła i zawsze chętnie służyła radą.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Organizm człowieka się starzeje, z biegiem lat niektóre organy wewnętrzne już nie tak pracują jak za młodych lat.
Zaczynają się problemy z trawieniem, często ciąży nam nadwaga, łapie zadyszka, trzeszczą stawy i można by tu jeszcze ciągnąc listę w nieskończoność.

Praca na działce, obcowanie z naturą, przyjemność spełniania swych marzeń i wielka satysfakcja daje poczucie spełnienia ? to dużo dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Ale ? przydałoby się jeszcze coś i powstała kolejna lista ziół pod w/w potrzeby

Pierwszy zawitał HYZOP LEKARSKI ? moje ulubione ziółko bo jest ozdobą z racji ładnego wyglądu, kwitnie na niebiesko, jest miododajny więc ściąga pożyteczne pszczoły, praktyczny bo spełnia rolę mini żywopłotu i do tego zimozielony.

Ponad to wszystko jak sama nazwa mówi leczy.

Dla mnie najważniejsze to rozkurczowe działanie na przewód pokarmowy.
Ułatwia przywrócenie prawidłowych ruchów perystaltycznych jelit, znosi uczucie bólu i pełności, wywołane nagromadzeniem się gazów, umożliwia ich odejście i wypróżnienie. Jednocześnie zawarte w surowcu gorycze pobudzają wydzielanie soków trawiennych, zwiększają łaknienie, usprawniają procesy trawienia i przyswajania pokarmów. Garbniki natomiast działają łagodnie ściągające i przeciwbakteryjnie.
Ponadto przy problemach z układem oddechowym picie hyzopu ma działanie wykrztuśne.
W rzadkich przypadkach ziele hyzopu może spowodować wystąpienie objawów toksycznych, wywołanych przez niektóre składniki olejku eterycznego.
Z tego powodu nie należy przekraczać ustalonych dawek doustnych ani nie prowadzić kuracji przez dłuższy czas przetworami z samego ziela hyzopu.
Najlepiej łączyć hyzop z innymi surowcami dla wykorzystania synergizmu działania związków czynnych, co umożliwia obniżenie dawek.
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Kasiu :wit
Bardzo dziękuję ,
dla Ciebie Christinka jestem pełna podziwu ,
weszlam w gogle i między innymi przez to , że wyczytałam tu na forum, pogłębiłam swoja wiedzę na temat tej rosliny, przekazałam równiez koleżankom w pracy, okazało się , że jedna z nich ma tę
roslinkę w domu nie wiedząc jak ona ma cenne właściwości
pozdrawiam papa
Awatar użytkownika
grazynarosa22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8499
Od: 16 mar 2009, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Apteka na działce

Post »

Dzięki Christi-czyli jest OK ;:108 :uszy
a hyzop wysiałam w tamtym roku-ale nie wzeszedł mi :( a szkoda bo też miałam na niego chętkę :uszy
Pozdrowionka...Grażyna
Moje wątki. aktualny
Moje rękodzieło
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Apteka na działce

Post »

Witajcie Chrysto i Goście, świetny wątek ;:138 5 lat temu wychodziła taka encyklopedia o ziołach co tydzień do segregatora, polecali tam uprawę w pojemnikach w domu zimą i na tarasie latem, od tego czasu uprawiam swoją "aptekę" na tarasie.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Krysiu. :wit
Miło, ze tacy ludzie są na forum.
Dopiero teraz zawitałam do twojego wątku.
Piszesz o kuracji oczyszczającej ogórecznikiem.
Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat ?
Mam u siebie mnóstwo tego ziela i do tej pory mało go używałam.
Druga rzecz to chciałam Cię zapytać czy nie masz może doświadczenia z kuracją olejowo ryżową.
Pije się trzy razy dziennie olej /pół szklanki / i zajada parzonym ryżem.
Serdecznie pozdrawiam miłośniczkę medycyny naturalnej. ;:100 ;:168
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce

Post »

Bożenko cieszy mnie, że Żyworódkę masz w "zasięgu ręki" więc kłopotów ze zdobyciem i hodowlą już nie będzie. Tyle,że trzeba długo czekać aż nabędzie właściwości leczniczych ale póki co można kupić od kogoś. Powodzenia

grazynarosa22 pani Janina Zawadzka w tym temacie to autorytet i skoro tak powiedziała to tak jest.
Co do nieudanej próby z hyzopem to radzę spróbować jeszcze raz - nowy sezon przed nami więc jest okazja.
Każdemu od czasu do czasu trafi się kupić nasiona o słabej sile kiełkowania.

Matemax witam mając nadzieję,że też podzielisz się z nami swą praktyczna wiedzą. Literatury na temat ziół, właściwości, uprawy itd jest mnóstwo tyle,że ludzie zabiegani i ciągle brak czasu na zaznajomienie się z tematem. Dopiero jak "los przyprze do muru" to próbujemy przebrnąć przez te tomy szukając coś dla siebie.
Może napiszesz jakie zioła rosną u Ciebie na tarasie - rozumiem,że w pojemnikach?

mirzan masz "nosa" do dobrych stron - dziękuję.
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce

Post »

christinkrysia pisze:
Literatury na temat ziół, właściwości, uprawy itd jest mnóstwo tyle,że ludzie zabiegani i ciągle brak czasu na zaznajomienie się z tematem. Dopiero jak "los przyprze do muru" to próbujemy przebrnąć przez te tomy szukając coś dla siebie.


Święte słowa Krysiu!
Ja z racji tego że nie mam nic mądrego do powiedzenia-nie piszę ale często zaglądam.
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Apteka na działce

Post »

Witaj Christin.
Bardzo ciekawie prowadzisz wątek o ziołach. Dużo mozna się nauczyć. Też jestem zwolenniczką ziól, będę częto zaglądać.

----------------------
Pozdrawiam serdecznie Ursa
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”