Koncentrat z pomidorów-przepis

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Marysiu, tej właśnie maszynki szukałam od dwóch lat, a opisałam swoje poszukiwania w jakimś innym wątku, naprawdę były długie i nieskuteczne. Teraz nikt takich maszynek nie robi, jakim cudem kupiłaś taką właśnie? Kiedy? Za ile? Nową, czy zabytkową? Jakiej produkcji? Napisz więcej szczegółów, proszę.

Dlaczego dopiero teraz tu zajrzałam ;:223 Odrabiam jesienne zaległości i czytam wątki sprzed paru miesięcy...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Ja w temacie przecierów pomidorowych... Mam pomidorasków sporo :tan i chciałabym zrobić przecier wg Waszych rad ;:65 Mam jednak pytanie: jak nalezy pasteryzować przecier :?: :?: :?: ? Kiedy już włożę gorący do słoiczków, czy mam słoiki gotować, czy zostawić luzem, czy potrzymać w rozgrzanym piekarniku :?: :?: :?:

Każda wskazówka doświadczonej(-ego) kuchareczki(-a) forumowicza na wagę złota! :wink:
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
Awatar użytkownika
miras1
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lis 2008, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Witam.
nie wiem czy mogę wstawiać linki do allegro więc podam tylko nr. aukcji (może admin mnie nie ;:14 ) :roll:
1182285541

Ja takiej maszynki używam od wielu lat i jestem bardzo zadowolony.
Polecam zalup czegoś takiego tylko koniecznie musi być metalowa obudowa anie jakiś tam plastik "MADE IN CHINA".
Życzę udanych przecierów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Do przecierow zadnych maszynek nie trzeba...wystarczy sparzyc pomidorki i przelać zimną wodą,skórka schodzi łatwo...potem na kawałeczki ,do garnka i rozgotowac ze szczyptą soli,cukru i gałazka selera albo lubczyka.jeśli są jakieś kawałki jeszcze mozna pzretrzec przez metalowe sitko.
Takim przecierem mozna zalewać malutkie pomidorki w słoikach i pasteryzowac chwilkę.Zimą wystarczy dodać tylko cebulke i śmietane i.....smakują jak świerze ;:138
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Właśnie dzisiaj zabrałam się za robienie przecieru.
Umyte pomidory kroję na mniejsze kawałki, podlewam odrobiną wody i gotuję aż zmiękną na tyle, by można je było zmiksować. Woda jest potrzebna, żeby pomidory nie przywarły do dna garnka zanim puszczą sok. Mieszać trochę podczas gotowania. Miksuję ręcznym robotem (nożyk), wtedy fajnie oddziela się skórka od miąższu. Przecieram jeszcze przez sito, bo nie lubię skórek w zupie, solę dość mocno-sól w tym wypadku jest konserwantem, nalewam do słoików, zakręcam i pasteryzuję 20 -30 min w zależności od wielkości słoików.
Do niektórych słoików z przecierem daję obrane ze skórki małe pomidory, w zimie zawsze jakieś urozmaicenie.
Smak przecieru w dużej mierze zależy od gatunku pomidorów. Moim zdaniem najlepszy jest przecier z pomidorów lima.
Pozdrawiam. Małgorzata
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

A ja idę na łatwiznę i robię tak:
Pomidorki myję, wkładam do słoja, zalewam zimną wodą i wsypuję dużą łyżkę soli. Zakręcam i gotuje 5 min i do piwniczki. W zimie taki słoik odkręcam i każdego pomidorka naciskam i prosto do zupki wyskakuje pomidorek bez skórki, bo zostaje w łapce :tan Tak gotuję pomidorową dla mojej rodzinki, a latorośl uwielbia jak w takiej zupce są pesteczki pomidorka. Pamięta tę zupkę z dzieciństwa jak gotowała Jej babcia i ja teraz muszę Jej taką gotować ;:137
Roboty mało, a efekt taki sam. Tak myślę ;:224
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Bogumiło, no właśnie taki sam przepis dostałam od mojej mamy :idea: Ona też nie gotuje przecieru, tylko całe pomidorki z solą wekuje i gotuje. Twierdzi, że spróbowała obu metod i ta jest zdecydowanie lepsza, bo pomidory nie tracą swojego zapachu i właściwości odżywczych, które uciekają podczas duszenia i przeciskania przez durszczak czy maszyny. Czy Pani ma podobne doświadczenia :?:
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Ja jestem za gotowaniem pomidorów w całości, bo potem można zdecydować czy chce się z nich zrobić zupkę, czy sosik lub przecier a roboty o wiele mniej i bałaganu tak że :tan Dzisiaj zrobiłam jeden słoiczek, bo zerwanych pomidorków nikt z domowników nie spałaszował, a szkoda ich zmarnować, więc do słoika, sól i gotowanie 5 min i do góry dnem, a potem piwniczka :heja :heja pychotka w zimę polecam szczerze ;:162
Awatar użytkownika
Dzialeczka
500p
500p
Posty: 595
Od: 28 kwie 2010, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

A no właśnie, a u mnie pomidorki nie chcą się "marnować", żeby w końcu wskoczyć do słoika :roll: Zjadamy je na bieżąco i coraz poważniej obawiam się, że z koncentratów na zimę nici :? Chyba będę wydawać pomidory na kartki :;230
Pozdrawiam,
joanna
Działeczka w cieniu dębu - Zapraszam!
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Dziewczyny !
Szkoda czasu na przecieranie i takie tam fanaberie.
Robi się tak :
Skrzynka pomidorów do sokowirówki i po bólu. Z 20 kilka kilo zostaje pól kilo skórek i pestek w pojemniku na odpady. Miąższ cały przechodzi. Potem można je w garze redukować - gotować. Dodać soli ,jak kto lubi liści selera, byle z uczuciem.
No i coś dla panów na pierwsze "śniadanie " Małe zgrabne dojrzałe pomidorki układamy w litrowym słoiku, trochę więcej soli, listek laurowy, pół łyżeczki pieprzu, kilka ziaren gorczycy, kawałek czuczki- ostrej papryczki, zalewam sokiem pomidorowym, na wierzch łyżka oleju, pasteryzować.
Śniadanie takie w wiadomych okolicznościach sprawdza się, oj sprawdza.
I zdrowe to.
Polecam.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Qurde nigdy bym nie wpadła na sokowirówkę ;:223 ;:223 ;:223 ;:223 ;:223 Spróbuję,oj na pewno i dam znać ;:108 ;:108
Awatar użytkownika
Justynek
200p
200p
Posty: 396
Od: 26 lip 2010, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie, Zambrów

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Bogumiła pisze:A ja idę na łatwiznę i robię tak:
Pomidorki myję, wkładam do słoja, zalewam zimną wodą i wsypuję dużą łyżkę soli. Zakręcam i gotuje 5 min i do piwniczki. W zimie taki słoik odkręcam i każdego pomidorka naciskam i prosto do zupki wyskakuje pomidorek bez skórki, bo zostaje w łapce :tan Tak gotuję pomidorową dla mojej rodzinki, a latorośl uwielbia jak w takiej zupce są pesteczki pomidorka. Pamięta tę zupkę z dzieciństwa jak gotowała Jej babcia i ja teraz muszę Jej taką gotować ;:137
Roboty mało, a efekt taki sam. Tak myślę ;:224

Wypróbowałam i pomidorki świetne ;:138
Tylko mam pytanie. Pomidory w słoiku pływają (unoszą się w zalewie) i wystają ponad tę zalewę. Czy one w czasie zimy się nie zepsują, bo przecież nie są w całości zawarte w zalewie?
Pozdrawiam, Justyna
Moje kaktusy
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Koncentrat z pomidorów-przepis

Post »

Justynko nie pływają, bo ja wkładam do pełnego tzn.do samej góry słoika i w tedy zalewam wodą. Nie pływają, bo maja za mało miejsca. Chyba dobrze napisałam ;:223 bo ja nie umiem udzielić poprawnej informacji :oops: ale mam chyba fotkę u siebie to sama podglądnij jak to wygląda ;:108

Justynko sprawdziłam i jest fotka słoików na 42 stronie. Zapraszam do oglądania.Tylko są 2 na fotce, ale można zobaczyć co i jak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”