Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Hosty
justynal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lip 2008, o 10:36
Lokalizacja: Podwarszawa

Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Post »

Witam Was ponownie,
Jaka hosta będzie miała jasne liście w bardzo dużym cieniu, pod rozłożystymi gałęziami cisa? Słońce tam wcale nie dochodzi o żadnej porze dnia. Macie jakieś pewniaki?
pozdrawiam,
Justyna
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Justyno, w bardzo dużym cieniu żadna hosta nie bezie aż tak jasna, jak przy złapaniu odrobiny jasności.
Ale form widnych jest bardzo dużo. Wszystkie żółte na przykład w cieniu będą cytrynowo zielone.
Czy ma być to funkia duża, mała, średnia?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Tak wyglądają hosty prawie w pełnym cieniu ( słońce jedynie w póżnych godzinach wieczornych.
Hosty o kolorach żółtych robią się tak jak napisał Tomasz cytrynowo zielone, o żółtych centrach nawet zielone o jaśniejszym odcieniu, niektóre zielone bardzo, ale to bardzo ciemno zielone. Hosty o białych obrzeżach wyglądają bardzo ciekawie przyciągając wzrok, gdyż kolor centrum liścia staje się ciemniejszy i jeszcze bardziej kontrastowy.

Obrazek

Super wyglada w kompletnym cieniu ( u mnie w zasadzie 100%) hosta Albopicta - dłużej utrzymują się przebarwienia, a jej liście dosłownie świecą białym kolorem centrum liścia. Teraz oczywiście pod koniec sezonu jest ona już zielona.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
justynal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lip 2008, o 10:36
Lokalizacja: Podwarszawa

Post »

Gałęzie są z 70 cm nad ziemią, więc myślę, że powinny być tak z 40-50cm wysokie. Ta Albopicta wygląda fajnie, a Paco ta Twoja po środku z białym brzegiem to co to? Bo Albopicta jest chyba odwrotna od tej, tak?
justyna
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Do takiego cienia dobra będzie niezawodna Patriot, lub inne, jak wspominał Andrzej, z białymi brzegami.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

I właśnie ta, o którą pytasz to Patriot. :D

Albopicta, którą wspominałem (w 100% cieniu została u mnie jej sadzonka) - dosłownie świeciła prawie białym kolorem w ciemnym otoczeniu gałęzi jałowca.

Nie wiem jak dorodny jest cis rosnący u Ciebie. Ja mam kilkudziesięcioletniego cisa (zresztą jest już pomnikiem przyrody ożywionej) i sadzenie czegokolwiek pod nim wiąże się z pewnym problemem. Jego gałęzie nie dopuszczają nawet kropli deszczu pod swoją koronę, a jedynie potężna ulewa może to zmienić.
Dlatego jeśli posadzisz tam hosty musisz zadbać o to aby zapewnić im odpowiednią wilgotność (przez częstsze) niż w innych warunkach podlewanie. U mnie bez większego podlewania nic nie wyrośnie pod cisem. :shock: :cry:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
justynal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lip 2008, o 10:36
Lokalizacja: Podwarszawa

Post »

Andrzeju,
mój też jest bardzo stary, planuję trochę te gałęzie podciąć, bo ich końce dotykają ziemi, co nie zmienia faktu, że i tak będzie tam ciemno. Jeśli zaś chodzi o podlewanie to jest to nasza rodzinna obsesja i wszyscy podlewać lubią, wręcz są walki o wąż, więc to mi nie straszne.
A sadzicie jakieś okrywowe rośliny koło host? Zastanawiałam się, żeby jeszcze coś okrywowego tam puścić, ale z cieniolubnych to wybór mam niewielki i nie wiem czy hosta się przez np. golterię przebije.
justyna
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Post »

Przebije - nie ma problemu.

Ja chciałabym wiedzieć jakie krzewy rosną u Was wokół host w cieniu?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Post »

U mnie w cieniu,obok host rośnie laurowiśnia,mahonia,bluszcz ukształtowany na słup 1,5 m wysokości ...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Post »

aniawoj pisze: Ja chciałabym wiedzieć jakie krzewy rosną u Was wokół host w cieniu?
Podobnie jak u Krysi
W cieniu - Laurowiśnia oraz cisy, jałowce, tuje, świerki (różne), lilaki.
Oraz robiące cień - jodła koreańska, świerki, cyprysy, Chinese lilac, powojniki, sosna czarna, Robinia, róże ( i w pobliżu miliny)i


Tomasz pisał kiedyś, że nie poleca sadzić pod śliwami ( pomijam spadź), ale hosty "łapią" jakąś chorobę grzybową. U mnie zaobserwowałem to, gdy hosta rosła na miejscu wykarczowanej czereśni - wyglądała ona jak porażona HVX - jednak, gdy zbadałem ją testem wynik był ujemny.
Nie polecam sadzić host w pobliżu owocowych drzew pestkowych ( choroba grzybowa - nie wiem jaka) i drzew lub krzewów o płytkim systemie korzeniowym. Jeśli już decydujemy się na to drugie to należy ograniczyć możliwość penetracji przez korzenie drzew stanowisk z hostami np. przez wkopanie płyty betonowej, blachy lub grubej foli na głębokość kilkadziesiąt cm.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Post »

Czyli moje podejrzenia sie sprawdzają, wiśnie, czereśnie i śliwy- nie dal host. Andrzeju, to mi nie wygląda jednak na grzyb( ale mogę się mylić) to raczej jakiś inny wirus. Nie jest on chyba jednak groźny, bo kiedy hosty przesadzi się w inne miejsce na drugi rok są takie jakby nic się nie stało. Wysyłałem takie porażone liście do Adama ( Novazym), ale jak kamień w wodę :( Dalej nic na ten temat nie wiemy.
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10626
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Post »

Właśnie zakładam hostowisko i od wczoraj zastanawiałam się w jakim sąsiedztwie najbardziej będzie im najlepiej :roll: fajnie że trafiłam na ten wątek ponieważ bardzo pomogły mi Wasze rady ;:196
Moja laurowiśnia rośnie w takim miejscu że prawie jej nie widać i na pewno ją przesadzę tam będzie się czuła o niebo lepiej :lol: dokupię jeszcze kilka wymienionych roślinek ......pozdrawiam :D
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka jasna, średniej wielkości w bardzo dużym cieniu?

Post »

Witam,
Najlepiej wybarwiające się Funkie na stanowisku cienistym to Hosta 'Forunei', Hosta 'Crispula' i Hosta hybrida (oraz ich wszelkie odmiany). Ciekawe liście ma dla mnie Hosta hybrida 'Fire and Ice' oraz 'Regal Splendour'. W zestawieniach rabatowych bardzo ładnie komponują się Bergenie, Żurawki, Bodziszki i Turzyce. Z krzewów bardzo ładnie komponuje się Mahonia.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”