Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

W jaki sposób można nieco podnieść poziom pH podłoża dla kaktusów. Wszystkie ziemie dla kaktusów ,które widziałem mają pH 5-6.Jest wiele gatunków które preferują lekko wapienne podłoże dotyczy to zwłaszcza bardzo wielu kaktusów meksykańskich,które w naturze najczęściej występują w glebie z dużą zawartością wapna np ariocarpus,turbinicarpus, astrophytum i wiele innych o których na wielu zagranicznych stronach można wyczytać ,że optymalne pH podłoża dla nich to 7-7,5.W jaki sposób można podnieść nieco pH.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Nie fetyszyzowałbym za bardzo pH podłoża dla ariaków czy stro. W standardowym podłożu kaktusowym rosną bardzo dobrze. Jeśli koniecznie chcesz mieć odczyn lekko zasadowy to dodaj np. pokruszonego kamienia wiapiennego albo marmuru. Może być też kreda. Nie należy dodawać wapna.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Dodam trochę pokruszonego wapienia. Mam do przesadzenia dość spore okazy a myriostigma zakupione za smiesznie niską cene po 10zł na allegro. Jedną sztukę wsadzę do zakupionej ziemi do kaktusów przemieszanej ze żwirkiem a do drugiej dodam nieco kamienia wapiennego i zobaczę czy będzie jakaś różnica w szybkości wzrostu i wyglądzie.
Awatar użytkownika
a-cactus
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 lip 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

stare podłoże

Post »

jak usunąć "fabryczne" podłoże torfowe? pokruszyć jak jest wysuszone-obawiam się uszkodzić korzenie
czy namoczyć, może się uda wypłukać
pozdrawiam
Arek

zobacz moje "cierniaki"
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: stare podłoże

Post »

ja krusze najwieej jak sie da. bo torf jest najgorszym podlożem dla kaktusów..
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: stare podłoże

Post »

Pokruszyć, gdy jest wysuszone. Jeśli to torf to nie uda się uniknąć uszkodzeń korzeni. To jest tzw. mniejsze zło. Kaktusy bardzo dobrze znoszą utratę włośników. Końcówki korzeni w czasie suszy naturalnie zamierają więc ich oderwanie jest bezproblemowe o ile da się roślince kilka dni na zasuszenie i zabliźnienie powstałych w ten sposób ranek.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Ziemia do kaktusów

Post »

Jako jeden z komponentów - tak.
Proponuję użyć jej w połowie, jako drugą dodać 1/4 humusu (zimi ogrodowej) + 1/4 czegoś co tą ziemi spulchni czyli np. perlitu, kokosu, torfu czy czegoś innego.
Torf do roślin z A. południowej czy sukulentów - absolutnie nie do roślin z meksyku (astrophytum, ariocarpus etc). ;:132
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Przecież to jest czysty żwir. To co będą jadły Twoje roślinki? Jakiś humus musi tam być. Chyba, że chcesz zrobić coś na kształt hydroponiki i do każdego odlania dodawać jakiś nawóz mineralny o właściwym składzie makro- i mikroelementów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Ja humusu ma fotce nie widzę. Dla mnie to czysty żwir. Może da się zrobić lepsze zdjęcie? Bo na razie dyskusja przypomina wróżenie z fusów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

nie dodawaj żadnego humusu- humus=choroby grzybowej ja bym sadził do samego tego i jeszcze bym żwiru dosypał {czy ta twoja ziemia się zbryla :?: } co będą jadły o to się nie martw- dadzą sobie radę najwyżej będziesz jakimś nawozikiem wspomagać :idea: większość kaktusów w przyrodzie nie ma żadnego kontaktu z ziemią ogrodową a nawet z jakiegokolwiek rodzaju próchnicą wszak kaktusy rosną w warunkach ekstremalnych z właściwie permanentnym brakiem wody niby jak w takich warunkach miało by dochodzić do rozkładu części organicznych {których jest bardzo mało- z racji bardzo skromnej wegetacji}przez grzyby i bakterie wszak ten proces wymaga wody :idea: okazuje się ze kaktusy to lepsze cwaniaki niż się wydawało jeszcze parę lat temu :idea: :wink:
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Wodzu, nie do końca jest tak jak piszesz. Sporo kaktusów rośnie w warunkach bardziej sprzyjających roślinom niż się nam to na ogół wydaje. Często są to pola, na których rośnie trawa (pastwiska), często są to inne nieużytki (np. skałki) ale ze sporą ilością humusu powstałego z rozkładu mchu czy wysokogórskiej trawy. Jedno łączy te miejsca: dobry drenaż. Woda na pewno nie zatrzymuje się tam na dłużej.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Tyle ze Ty Tomasz piszesz o kaktusach górskich a ja o pustynnych- mamy tu do czynienia z zasadniczą różnicą co do zajmowanego biotopu- klimat w górach a na pustyni to dwa inne światy- mimo ze kaktusy rosną w środowiskach z niedoborem wody to gatunki górskie właściwie mają się nijak do gatunków pustynnych-pierwsza sprawa opady- w górach -choćby nie wiem jak suchych opady są jednak częstsze- przykład z Twojego podwórka - Lobivia w Andach i rodzaj Copiapoa w strefie przybrzeżnej - gdzie właściwie w ogóle nigdy nie pada :!: porównaj swoje zdjęcie z tymi : http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _b_600.jpg http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _d_600.jpg i sieweczka :wink: http://cactiguide.com/graphics/c_cinere ... _f_600.jpg widzisz gdzieś jakąś próchnicę :?: bo ja nie bardzo ;:224
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Czy to dobra ziemia?

Post »

Jasne Wodzu, nie ma żadnej próchnicy. Też mam kilkanaście roślinek rodzaju Copiapoa i rosną sobie w samym mineralnym podłożu. W tym roku trochę będę siał Copiapoa. Jaki substrat proponujecie? Ja osobiście planuję sam żwir dla wysiewu tych roślinek.
Pozdrawiam!
Pozdrawiam, Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”