Madzik - moje storczyki cz. 2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Baryczko - właśnie na efekcie kawałka dziczy mi zależało, choć nie do końca udało mi się zamierzony efekt osiągnąć.
Temperatura panująca w orchidarium to 21 - 30st.C (przy upałach). Nie za bardzo mamy pomysł na nocne obniżanie temperatury i zapewnienie dobowych jej wahań. Owszem, można na noc wsadzać wkłady do lodówek turystycznych, ale boję się, że wiszącym niżej roślinkom byłoby za zimno :?
Wilgotność 50-90%. Światło świeci się tyle, ile jestem na nogach, czyli zapalam jak wstaję, gaszę jak idę spać -średnio ok. 15-17h.

gogi - tak naprawdę to terrarium kupione na all...za niezbyt duże pieniądze. Jest średnio duże - 50 x 80 x 40 cm. Kupione było chyba w lipcu, ale trochę mi zeszło czasu na jego urządzaniu :? Szybki są przesuwane, można też całkiem je wyjąć, co jest dużym udogodnieniem przy pracach porządkowych czy przemeblowaniu :wink:
Stoi blisko drzwi balkonowych i dlatego ścianka od tej strony nie jest wyłożona matą - dodatkowe źródło światła (chociaż ostatnio już kombinowałam, że więcej roślin by weszło jakby tę matę jednak wkleić... ;:224).

Dusia - kwiatów doczekasz pewnie szybciej niż się spodziewasz :D
Roślinkom w orchidarium jest tak dobrze, ze wrzucam do niego wszystkie, które mają się źle i tam dość szybko dochodzą do siebie.

justus - nie mam niestety doświadczenia z korkiem na ścianach, ale jest powszechnie stosowany w tym celu. Tylko nie wiem czy taki korek na ściany nie jest dodatkowo powlekany czymś, co mogłoby zaszkodzić roślinom...

Lucynko - upchnęłabyś takiego pajączka na którąś ściankę, pewna jestem :wink: Wart jest grzechu ;:108
Cieszę, się, że przypadł Ci do gustu :P
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Madziu, piękne orchidarium i ładnie urządzone ;:63
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

:wit Madziu, miałam właśnie pytać o wymiary orchidarium, bo chcę założyć ;) Na zdjęciu wygląda na bardzo duże. Też rozglądam się za terrariami.Jakby co, to mogę Ciebie podpytywać? :oops: :oops:
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Phil Bosmans
Pozdrawiam, Ola
Spis treści; Zielona galeria
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Dusia - kwiatów doczekasz pewnie szybciej niż się spodziewasz
Roślinkom w orchidarium jest tak dobrze, ze wrzucam do niego wszystkie, które mają się źle i tam dość szybko dochodzą do siebie.
Chciałabym zobaczyć kwiaty moich equestrisów. Mam jeszcze zwykły, rózowy equestris, ale przyszedł ze słabymi korzeniami i nie wiadomo, czy coś z niego będzie. Na takie storczyki jak on przydałoby mi się orchidarium, ale chciałabym takie poziome, jak akwarium, żeby storczyki mogły być w doniczkach, a nie na podkładkach. Twoje jest super, ale tak się je na pewno źle nawadnia. Gdybym miała więcej miejsca, poprosiłabym T., żeby mi zrobił orchidarium z akwarium. Wystarczyłoby, że mu się zrobi pokrywę ze światełkiem, w środku jakoś urządziło (tylko byłby problem ze znalezieniem jakiś pieńków itp.). Ale gdzieś czytałam, ze po 3 latach wszystko w orchidarium pada, ale nie wiem, czy to prawda, bo nigdy nie miałam orchidarium.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Madziu- dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
To obniżanie temp. nocą to rzeczywiście problem, wkłady z lodówki mogłyby coś zdziałać, ale myślę, że zbyt praktyczne to nie jest. Z drugiej strony otwarcie balkonu i odsunięcie szyby orchidarium obniżyłoby temp., ale też i wilgotność, czego nie chcemy. A gdyby tylko uchylać drzwi balkonowe w ten sposób, by chłodne powietrze wiało na szyby? Zdałoby to egzamin?
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Hmm...o tym nie pomyślałam, posmarowany z jedenj strony klejem jest. Ale, w piwnicy chyba kilka arkuszy zostało, a może by go tak na sciankę tylną akwarium dać...Twoje orchidarium zainspirowalo moją wyobraźnię :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Dzięki Mambo :P

myszorku - pytaj śmiało, chętnie pomogę :D

Dusia - nawadnianie roślin w orchidarium nie jest wcale kłopotliwe - rano i po południu psikam je ręcznym spryskiwaczem - sama przyjemność jak dla mnie :wink: Można zamontować system zraszania, ale po pierwsze to dodatkowy koszt, a po drugie nie mam możliwości kontroli nad ilością wody dostarczanej poszczególnym roślinom, a tak psikam więcej na te, które potrzebują więcej wilgoci, a omijam te, które wolą jej mniej.

Baryczko - można otwierać drzwi balkonowe, ale co z zimą? I moje orchidarium stoi ZA drzwiami, niestety :? A jak uchylę od góry, to wieje również na parapet i rośliny z pąkami i kwiatami :( - tak źle i tak niedobrze....

justus - życzę Ci powodzenia w realizacji tego, co sobie umyśliłaś :wink: Pochwal się efektem ;:108
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
grazka2211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 14 paź 2008, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: MILICZ-CAVAN-IRLANDIA

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Madziu Twoje orchidarium wygląda wystrzałowo.Gratuluje pomysłu.
doniczkowe , prace mojej córki ZAPRASZAM.
Przepraszam za błędy w tekstach .Winą jest sprzęt z którego korzystam .
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Dusia - nawadnianie roślin w orchidarium nie jest wcale kłopotliwe - rano i po południu psikam je ręcznym spryskiwaczem - sama przyjemność jak dla mnie Można zamontować system zraszania, ale po pierwsze to dodatkowy koszt, a po drugie nie mam możliwości kontroli nad ilością wody dostarczanej poszczególnym roślinom, a tak psikam więcej na te, które potrzebują więcej wilgoci, a omijam te, które wolą jej mniej.
Ale ja niestety nie mam spryskiwacza. Mam tylko takie po płynie do mycia okien, ale się już dawno popsuły i nie pryskają. A na parapecie to też ciężko pryskać, bo woda może się dostać między liście albo upaćkać szybę. Ale orchidarium to bym chciała mieć... Na wystawie często jest pokazane orchidarium, a w nim małe botaniczne storczyki.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Parę dni temu zakwitł z największą niecierpliwością przeze mnie wyczekiwany kwiat - Psychopsis Mariposa 'Green Valley'
Jest dostojny i bardzo elegancki, i bardzo fotogeniczny :D - zobaczcie same :wink:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze dwa kwitnienia:

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
gogi
200p
200p
Posty: 491
Od: 27 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Piękne zdjęcia!
Psychopsis Mariposa 'Green Valley' wygląda drapieżnie. Drugie zdjecie kojarzy mi się z maleńkim pyszczkiem krokodylka, z kolei na następnym zdjęciu wygląda jak motyl, który wylazł z poczwarki i suszy skrzydła :wink: - takie mam dziś niebotaniczne skojarzenia :;230
Jakiej wielkości są kwiaty?

Pozostałe nie ustępują urodą - cukiereczki.
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

Psychopsis Mariposa 'Green Valley', faktycznie 'model' z niego niesamowity !
I to w każdej fazie rozwoju :)
Gratuluję takiego kwitnienia ;:63 ;:63 ;:63
A jego kształt rzeczywiście pobudza wyobraźnię. Już wiem, kto by tu coś dorysował... :D

Kwiaty Phalaenopsis zasługują na oddzielny komentarz - każdy inny, ale urocze obydwa :)
Ech... popatrzę sobie i nasycę oczy ;:224
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Madzik - moje storczyki cz. 2

Post »

O, Phal. philadelphia! Zauważyłam, że teraz na forum u wielu osób kwitnie ten storczyk, u mnie także. A Psychopsis bardzo oryginalny. Zdjęcia jak zwykle super.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”