Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

flowers pisze:Myślę, że jest to skutek uszkodzenia korzeni. Przycięłabym gałęzie max o ok 1/3 długości i dbała o wilgotność podłoża.

Choroby bukszpana
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=7

Pozdrawiam :)

dziękuje.
przyciąć tak jak to zaznaczyłem i wszystkie ?
Obrazek
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Przycinając możesz nadać kształt jaki Ci odpowiada. Spowoduje to zagęszczenie krzewu, bo widać,że ten dawno sekatora nie widział. Skróciłabym wszystkie, bo odciąży to też naruszony chyba system korzeniowy.
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

OK Dziękuje. jutro biorę sie za przycinanie
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A u mnie bukszpany mają jasne liście, chyba zbyt jasne, jak na tę porę roku. Fachowiec od grzybów i mykologii ( :wink: ) orzekł, że to przypiecznie słońcem. Krzewy są młode, u mnie od jesieni 2006, mają ok. 40 cm wzrostu i rosną od północy domku, ale okazuje się, że słońce i tak operuje tam za długo, jak na ich potrzeby. Może i Twoje mają za dużo słońca?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

Na razie troszkę przyciąłem, zobaczymy.
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Bukszpan co się dzieje ?

Post »

glad pisze:Witam czy to normalne ze liście tak schną czy coś jest nie tak a może choruje ?

Obrazek Obrazek
sprawdź podstawę tych rozjaśnionych pędów jeżeli występują na nich pęknięcia to masz do czynienia z groźna chorobą
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

witam,

podepne sie z moim bukszpanem :-) Co mu zaczelo dolegac? Liscie zaczely zolknac i czerwienic sie ... czy to cos podejrzanego?
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=7 jakos nie moge podpasowac objawow "mojego" bukszpana pod te z tej strony :roll:
Niska temperatura, wiatry nic z tych rzeczy. Sucho tez nie ma.


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Witaj Joanno, te zbrązowiale liście dotyczą głównie młodych jesiennych przyrostów?
Moje bukszpany puszczają 2-gi przyrost koniec sierpnia lub wrzesień i nie zdążają "dojrzeć",krótko mówiąc wchodzą w okres przymrozków i zimy z jeszcze jasnozielonymi przyrostami, efekt -wysuszenie od mrozu,słońca i wiatru, obcinam wiosną, bo brzydko wyglądają, a krzew wydaje nowe przyrosty
2.oprócz tego widać liście pozwijane-uszkodzenia miodówki bukszpanowej wewnątrz zniekształceń rozwijają się larwy -oprysk preparatem zawierającym deltametrynę
3. widać plamy żóltobrązowe (ale niezbyt wyrażnie) wyglądają na miny po larwach pryszczarka bukszpanka -oprysk zapobiegawczy w maju Talstar EC
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Witam,

rzeczywiscie jest jak piszesz M.Tereso, liscie sa pozwijane i jakby znieksztalcone . Czy moglabys polecic jakis sprawdzony preparat z deltametryna ?

-> 2.oprócz tego widać liście pozwijane-uszkodzenia miodówki bukszpanowej wewnątrz zniekształceń rozwijają się larwy -oprysk preparatem zawierającym deltametrynę
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Deltametrynę zawiera np. Kontrapest 0003 AE, Decis...jak nie będzie tych to spytaj w sklepie o inne,które ją zawierają.
Podczas upału stosowaliśmy Mospilan, całkiem dobrze zadziałał.Jeśli masz już jakieś insektycydy to zobacz czy działają na miodówki ( w opisie przy preparacie)
Powodzenia :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

dziekuje!!
mk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 cze 2007, o 15:17

Bukszpan

Post »

witam ponownie, jakiś czas temu szukałem tutaj porady odnośnie bukszpanu, teraz przeszukałem forum i mam wrażenie że mój przypadek nie kwalifikuje się do żadnego z wcześniej opisywanych.

w skrócie: roślina w maju 2007 wyglądała tak:


Obrazek
Obrazek

została przesadzona z plastiku 35l do drewnianej doniczki z folią, uzupełnione ziemią substral osmocote pH 5.5-6
miałem wrażenie ze po podlaniu cala woda momentalnie wypływa z donicy przez te nową ziemie, która jest naokoło starej bryły z korzeniami. to dobra teoria czy niekoniecznie?

zaczął wyglądać jakby zwyczajnie brakowało mu wody:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

bukszpan przezimował w agrowłóknine, nie był przycinany - może wypada to zrobić i pomoże mu się to "odbić"?
w donicy została kora po zimie - czy pomoże to zatrzymać wilgoć? aktualnie podlewam rozpylając wode na liście (jednorazowo ok 2l) raz na tydzień.

teraz wygląda tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

nie widać żadnych szkodników ale wygląda marnie i strasznie sie sypie, w środku dużo suchych liści :(
czy robić coś z ziemią? jakiś nawóz? co z podlewaniem?

:idea: proszę o poradę
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

może ma zbyt małą wilgotność powietrza? może ewentualnie spryskiwać rano go i obserwować czy coś się poprawi czy nie . . .
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”