Sosna - sadzenie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
mamba_as
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 sie 2007, o 14:58

Sosna - sadzenie,przesadzanie

Post »

Dwa tygodnie temu przesadziliśmy pieć sosenek od rodziców na naszą sziałkę. Jednej oklapły igły zwisaja porostu ale nie zmieniaja koloru. pozostałe żółkną od pnia. Możliwe że maja uszkodzone korzonki bo tak sie zakorzeniły że niedało rady ich dkładnie wykopać.

Porzdźcie jak im pomóc żeby sie przyjęły :(
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jeśli posadziłaś je w dobrej jakościowo ziemi to pozostaje Ci czekać.
mamba_as
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 sie 2007, o 14:58

Post »

Dopiero zaczynam urzadzac swój ogród, wiec nie znam się za bardzo.
Czy jeśli te drzewka rosły sobie dziko na piaszczystym podłozu prawidłowo jest podsypywać je gotową ziemią do iglaków?
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

mamba_as pisze:...
Czy jeśli te drzewka rosły sobie dziko na piaszczystym podłozu prawidłowo jest podsypywać je gotową ziemią do iglaków?
Co do ziemi to jest prawidłowo. Nieprawidłowo wybrano jednak termin przesadzania iglaków. Pozostaje drzewka podlewać i czekać. A może...
Mietek.
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Podlewaj i czekaj, jeśli gleba sucha, piaszczysta to często (1 raz dziennie) i obficie!!!

Ja miałem podobny przypadek, 2 sosny rosły blisko siebie, trzeba było rozdzielić, a że jedna była 3 razy mniejsza to jej system korzeniowy ucierpiał najbardziej.
Podobnie jak u ciebie igły zaczęły żółknąć, schnąć, ale nie wyciąłem jej!!! Podlewałem regularnie i czekałem. Na jesień pojawiły się małe pączki (nadzieja), na wiosnę małe gałązki, a po 2 latach już nie widać (prawie) śladu po śmierci klinicznej :)

Mnie akurat sie udało, może tobie także - radzę poczekać do połowy wiosny 2008, jeśli nie będzie oznak życia to znaczy że pacjent zmarł :(((
Pamiętaj, do tego czasu nic NIE rób oprócz podlewania!!! Tylko nie podlewaj w zimie :)
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Post »

A jaki jest termin na przesadzanie iglaków ( małych)?
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Termin jest jak najbardziej odpowiedni! Iglaki najlepiej przesadzać właśnie w końcu sierpnia :D
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Ja rok temu posadziłam w sierpniu sporo iglaczków. Trafilam na upałek :? Podlewałam ,podlewałam ,........ podlewałam .... i przyjęły sie wszystkie. :wink:
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Pewien stary leśnik doradził mi niegdyś, aby nad przesadzonym drzewkiem iglastym (obojętnie kiedy i obojętnie jakiej wielkości) ustawić "koziołek" z żerdzi lub prętów mocno wbitych w ziemię, obejmujący całą koronę i obwiązać całą konstrukcję spiralnie sznurkiem. Chodzi w tym wszystkim o to, żeby posadzonym drzewkiem nie targał wiatr. W przeciwnym razie młode, świeżo wyrastające korzenie będą przy każdym silniejszym podmuchu urywane i drzewko zginie po wyczerpaniu wszystkich zapasów, jakie miało w sobie, nawet obficie podlewane. Mówił, że w ten sposób udawało mu się przesadzać z powodzeniem nawet kilkumetrowe świerki, sosny i modrzewie.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
kajetana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 mar 2008, o 07:09

Przesadzanie sosen

Post »

witajcie - JA NOWA :wink:
Zamierzam (jak tylko pogoda się poprawi) przesadzać sosny samosiejki na działce budowlanej. Akurat sobie rosną tam, gdzie dom będzie stał... :roll:
Z tymi malutkimi sobie poradzę - chyba. Jest ich około 10 sztuk - takie około 50 cm wysokości. Plan mam taki:
okopać szpadlem, korzenie boczne przyciąć sekatorem. W zależności od długości korzenia palowego - będę go też ucinać w na oko odpowiednim miejscu. Potem te sosny zostawię naokoło 2 tygodnie w starych miejscach żeby się "uspokoiły" po szoku korzeniowym.
(Być może nie muszę ich zostawiać tylko spokojnie od razu przesadzać do doniczek - powiedzcie, co myślicie... :?: )
W każdym razie drugi etap to przesadzanie sosenek razem w ziemią do dużych plastikowych donic. W donicach będzie dodatkowo na spodzie dobra gleba nasypana. Włożę sosny, podleję, zasypię ziemią i znów podleję. Potem do nowo wykopanych dziur każdą włożę na "przeczekanie". Nie sądzę, abym już w tym roku miała wyrównany teren ogrodu, więc nie wiem gdzie będą te sosny na stałe rosły.
Także tegoroczne wzrosty sosny będą miały w donicach.
Mam na działce 4 większe sosny - takie około metra.
I tu pytanie do fachowców: przesadzać, jak te małe czy wyciąć? (czego bym nie chciała, bo są piękne i zdrowe)
No i generalnie - co myślicie o moim planie?

zmoderowałam - aniawoj
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Czy sosny po "życiu" w glebie zaaklimatyzują się w doniczkach? Różnie, mogą zmarnieć ale się utrzymać się, albo też paść. Widzę że nie masz wyboru i musisz je przesadzać za względu na dom. Powiem tak, te mniejsze powinny się utrzymać, co do tych większych (metrowych) sprawa jest bardzo wątpliwa. Bo wyciągnięcie ich z ziemi i posadzenie w doniczkach najprawdopodobniej je zabije. Ale zawsze można spróbować i może jednak się utrzymają i będą cieszyć oko w nowym domu...
Pytasz czy lepiej po wykopaniu ich zaraz włożyć je do doniczek czy też z tym poczekać. Ja włożyłbym je od razu do donic z ziemią dla iglaków(aby je trochę wzmocnić), bo tak wg mnie jest najbezpieczniej.
Podsumowując plan jest dobry, jednak nie przesadzałbym z przycinaniem korzeni aby jeszcze bardziej nie osłabić sosenek.
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Witaj Ja Nowa
Zgadzam się z Romanem, wsadzaj od razu do donic, po co roślina ma przechodzić dwa razy szok.
Ja przesadzałem kilka lat temu dziko rosnące samosiejki i przyjeły się tylko 1roczne i 2letnie. ze starszych nie przyjeła się żadna. Natomiast przesadzałem kupną z donicy 5letnią, przyjęla się i ładnie rośnie. Oby Ci się przyjeła. Słyszałem że trzeba ją wsadzić tak samo zwróconą do północy jak teraz rośnie.

Pozdrawiam Leszek.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Dobrze przyjmują sie tylko 1-2 letnie siewki. Sosna o 50 cm ma 4-5 lat, przy wykopywaniu obetniesz wysztkie korzenie pokarmowe, zostawiajac korzenie szkieletowe. Gatunki iglaste, szczególnie sosny, bardzo źle znoszą "amputacje" korzeni pokramowych, nie mają szybkiej zdolnosci regeneracji korzonków włośnikowych i wysychają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”