Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

No to już nie wiem co mam robic :D Czy podlewać je normalnie czy namaczać co jakis czas :wink:

Storczykowa co ile podlewasz swoje kwiaty?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Zwykle co jakieś 10 dni, ale ostatnio nie liczę, podlewam kiedy korzenie są srebnoszare i nie ma dużo rosy na ściankach. Bo jak korzonki są zielone, to nie podlewam. Wszystkie przesychają w podobnym terminie, więc podlewam je w ten sam dzień, ale botaniczne częściej, bo mają mniejsze doniczki i do tego są nad kaloryferem, więc szybciej przesychają. Vandowate staram się kąpać ze 2 razy w tygodniu.
lidka48
50p
50p
Posty: 67
Od: 31 paź 2009, o 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Ja robie tak jak Wanda. Gdy storczyk ma srebrne korzonki i doniczka jest leciutka wtedy zanurzam je w wodzie, ale tak by woda nie dostala sie do stożka wzrostu. Zostawiam tak na 20-30 minut i gdy woda z niego ocieknie, wstawiam na parapet.Nie ma reguly jak czesto (wystarczy obejrzec korzenie).Radze sugerowac sie na przyszlość radami Wandy bo Ona wie co mówi. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

A co jeżeli zamocze ten stożek wzrostu??
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Jak woda w nim zostanie, to storczyk zgnije. Stożek musi być suchy, jak dostanie się do niego woda, trzeba go wytrzeć. Trzeba też uważać, by nie dostała się między liście.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Troche mnie nastraszyłyście tym moczeniem, boje się, że coś źle zrobie i przez to kwiatek mi zgnije...
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Jak jeszcze jesteś początkująca najlepiej wypróbuj i moczenie i podlewanie, a potem sama wybierzesz to, co ci bardziej odpowiada. Ale na liście trzeba uważać, łatwo gniją, zwłaszcza jak woda zostanie na noc. Nie należy ich trzymać tak, że mają cały czas korzenie w wodzie, bo wtedy też pogniją. Niektórzy tak robią - wleją dużo wody do osłonki i potem to zostawiają, a storczyk gnije. Ale niestety tak jest, że dla wielu storczyk jest jednorazową ozdobą, jak przekwitnie, zostaje wyrzucony.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Chce uniknąć właśnie tego gnicia i wyrzucania po przekwitnięciu, najbardziej właśnie zależy mi na tym który stracił kwiaty i kazano mi go wsadzic do ciemnosci i rzadko podlewać, mam nadzieje , że sie odratuje :( Spróbuje może jednak to namaczanie myśle , że dla niego będzie to lepsze rozwiazanie, może go ożywi i odnowi.

Mam jeszcze pytanko : czy za każdym razem do namaczania dorzucamy nawóz do storczyków?? Czy to co jakiś czas ??
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Nie powinno się z każdym, bo wtedy korzenie mogą zostać zasolone i roślina uschnie. A to, że trzeba go wynosić do ciemnego, to jeden wielki kit. Uważam, że cały rok trzeba go uprawiać tak samo, czyli musi stać na oknie lub blisko okna, być podlewany gdy przeschnie, mniej więcej co 3 podlewania nawożony. Nie mają dużo wymagań, ale gdy są przelane lub przesuszone, wiotczeją.
A pąki mogły opaść bo np. było storczykowi za zimno/za ciemno/w pobliżu stały owoce. Mi często zimą opadają jakieś pąki, to jest normalne.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Mi rósł aż za dobrze, nie mogłam się czasami napatrzec, warunki miał dobre bo słońca sporo ale nie bezposrednio mocne światło, podlewanie mu sie chyba podobało bo kwiaty utrzymały sie bardzo długo tylko felernie spadł mi z tego okna ... :( Gdyby nie to myślę, że nadal by świetnie rósł, nie byłoby incydentu z tym wstawianiem do ciemności, itd... Teraz mam tylko nadzieje, że sie odratuje.Już teraz też uważam, że trzeba o nie dbac przez cały rok. Teraz muszę kupić dobry nawóz i przygotować się na odnowe :) Trzymajcie za mnie kciuki :wink: Oczywiscie baaardzo Wam wszystkim dziekuje, Dzięki Wam sporo się dowiedziałam ( oczywiscie nadal pewnie nie wiem wszystkiego i pewnie będe jeszcze sporo pytać ) ale Wasze rady bardzo mi pomogły i na pewno sie przydadzą :D
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Ale teraz już będziesz wiedziała, że nie wstawia się do ciemności i kiedyś (być może wiosną) ucieszy się następnymi kwiatami.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Phalaenopsis to storczyki chętne do kwitnienia, pędy zwykle pojawiają się wiosną i jesienią. A na razie masz tylko tego 1 Phal.?
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Nie, razem mam 4 Phalki w tym dwa w trakcie kwitnienia, trzeci w trakcie przekwitania i ten jeden nieszczęsny poszkodowany, którego chce odbudować. Moja mama troche przesadziła z podlewaniem i w jednym widze lekko podgnite korzonki koncówki dosłownie :( wiec powiedziałam jej że od dzis to ja sie zajmuje pielegnacja a ona niech lepiej kupi nawóz :wink:

A Ty ile masz swoich storczyków? I jakie gatunki jeszcze polecasz/polecacie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”