Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Mylenne pisze:Dokładnie o te doniczki mi chodzi, wreszcie jest ktos , kto wie o co mi chodzi :D U mnie również świetnie sie sprawują własnie nie tylko ze wzgledu na same kwiaty ale jak dodałaś równiez z walorów estetycznych :wink:

O co dokładnie chodzi Ci z tym moczeniem?
Skoro pąki opadły, to jednak takie traktowanie im nie służy. A z moczeniem chodzi o to, że storczyków się nie podlewa, a namacza, aby roślina poprzez korzenie napiła się wody przez ok. 30 minut. Po czym odstawia do odcieknięcia. Następne moczenie dopiero wówczas, gdy doniczka leciutka, a korzenie srebrzyste.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Wanda pisze:
Mylenne pisze:Dokładnie o te doniczki mi chodzi, wreszcie jest ktos , kto wie o co mi chodzi :D U mnie również świetnie sie sprawują własnie nie tylko ze wzgledu na same kwiaty ale jak dodałaś równiez z walorów estetycznych :wink:

O co dokładnie chodzi Ci z tym moczeniem?
Skoro pąki opadły, to jednak takie traktowanie im nie służy. A z moczeniem chodzi o to, że storczyków się nie podlewa, a namacza, aby roślina poprzez korzenie napiła się wody przez ok. 30 minut. Po czym odstawia do odcieknięcia. Następne moczenie dopiero wówczas, gdy doniczka leciutka, a korzenie srebrzyste.
Storczyki się podlewa, tak jest zdecydowanie najlepiej.
Awatar użytkownika
paulaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 paź 2009, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie... jest piękne

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Storczykowa a próbowałaś moczyć???

U mnie moczenie sprawdza się w 100%.
Problemem nie jest sam problem, lecz Twoje podejście do niego, jasne?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Tylko Vandy, bo Vand się nie da podlewać. Jak się ma ponad 60 Phalaenopsis, kąpanie nie jest łatwe, a poza tym to straszne marnotrawstwo wody, która normalnie mi starcza na kilka tygodni. Gdybym tak chciała wszystkie wykąpać musiałabym poświęcić cały dzień i woda byłaby tak spaprana, że do niczego by się nie nadawała, a ja uważam, że trzeba być oszczędnym. Nigdy się nie przekonam do kąpania. Jak mój T. usłyszał, że tyle osób kąpie Phalaenopsisy, to się strasznie zdziwił, ale uważa, że to jest niedobre.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Dusi do innego sposobu hodowania storczyków przekonać się nie da. Ona wie lepiej.
Ja 70 sztuk nie mam, tylko mniej więcej 50-60, w tym zawsze kilka oddanych na odratowanie, ale jakoś sobie z namaczaniem radzę bez problemów. I chyba storczykom moje sposoby uprawy się podobają, bo w tej chwili ok. 1/3 szykuje się do kwitnienia.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Każdy ma swój najlepszy sposób na podlewanie storczyków.
Dusia- faktycznie u Ciebie się świetnie sprawdza podlewanie z konewki. U Innych, równiez u mnie<nawet cymbidium namaczam>, nawadnianie przez namaczanie.
A zużytą wodę, nie Uwierzysz, przecedzam przez sitko i...wlewam do podstawek z keramzytem i...zamienia się w parę. Wykorzystana dwa razy ;)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
paulaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 paź 2009, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie... jest piękne

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

justus27 Ja też wlewam do podstawek. :wink:

To zależy od podejścia, ale ja wolę namaczanie bo wsadzę doniczkę do wody na 30 minut i mam spokój, a przy podlewaniu musiałam przelewać kilka razy by storek się napił, z nadmiaru woda się wylewała, później trzeba wylewać z podstawek...
Oczywiście nikt nie miał tutaj na celu narzucać komuś własnych sposobów. :P
Problemem nie jest sam problem, lecz Twoje podejście do niego, jasne?
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Ja część zamaczam, a część podlewam do podstawka i roślina sobie powoli wypija wodę. Zależy ile mam na to czasu.
Często ustawiam kilkanaście storczyków od razu w wannie, nalewam wody i moczę kilka godzin.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Chce sprostować, że pąki opadły wtedy, gdy podlewałam je normalnie ale tylko u jednego kwiata, który stał przy telewizorze więc nie wiem czy podlewanie było tą przyczyna bo w tym czasie kupiłam jeszcze 2 i takze je podlewałam a tylko ten obok telewizora padł.Teraz stoi na parapecie, pąki nadal opadały, po wsadzeniu w doniczke odratował sie jeden i wypuscił kwiat :)

Wczesniej je podlewałam normalnie ale mniej tak, aby w podstawce nie było wody bo słyszałam o tym gniciu ( częściej a mniej ) i rosły bardzo dobrze. Teraz kiedy mam doniczki, woda paruje im do góry dajac wilgoc a jezeli chodzi o typowe podlewanie to czasami przelewam przez niego tę wode z doniczki szklanej albo wyjmuje z doniczki szklanej i normalnie podlewam wtedy stoi sobie 1 dzien bez ozdobnej. Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale wygladaja coraz lepiej, wiec chyba im pasuje. Nie ma gnicia ani innych cudów.

Jeszcze mam pytanko co do tego namaczania : co ile mniej wiecej czasu wychodzi miedzy jednym namaczaniem i kolejnym? Wiem, że to moze zalezec od kwiatu, kiedy sie wysuszy i korzenie sie posrebrzą, ale chodzi mi o podanie w przybliżeniu jak to u Was wychodzi.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Storczyki wstawia się do destylowanej lub przegotowanej i odstałej przynajmniej dobę wody. Do tego nawóz do storczyków. Ja preferuję "Zielony dom". Woda ma sięgać ok. 1 cm poniżej brzegu doniczki. Namacza się je dopiero wówczas, gdy korzenie widoczne przez przeźroczystą doniczkę są srebrzyst białe, doniczka leciutka jak piórko, a na ściankach w środku nie widać rosy. Różnie to wypada, przeważnie mniej więcej co 2 - 3 tygodnie, a bywa, że i raz na 10 dni.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Ja mam podobnie jak Wanda, w lecie kiedy np: tydzień padał deszcz na zewnątrz i w mieszkaniu była bardzo duża wilgotność, to nawet 3 tygodnie nie namaczałam storczyków. Teraz, przy włączonych kaloryferach i na dodatek świecącym słońcu, storczyki moczę co 7,8dni, a i tak już gdzieś po 6 dniach zaczynają srebrnieć korzonki niektóre. Te bardziej lubiące wilgoć<u mnie najszybciej wysycha podłoże właśnie w miltonii, oncidiumi i sabotku> moczę co 6,7 dni :)
Nawóz dałam teraz raz i do wiosny pewnie już nie dam :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Z Waszych wypowiedzi stwierdzam, że niektore kwiaciarki znalazły sie w swojej pracy przypadkowo albo celowo mówią bzdury żeby za miesiac przyleciec i kupic nowego, pieknego kwiata... Od jednej słyszałam, że tych kwiatów w ogole sie nie podlewa do doniczki tylko raz do dwóch razy w tygodniu jedynie skrapia sie je spryskiwaczem z woda... Kolejna twierdzila, że owszem podlewa sie ale raz na 2 tygodnie i w minimalnych ilosciach... Żadna nie wspomniała o namaczaniu, o podcinaniu po przekwinieciu, zero, ani słowa.Na szczęście uwierzyłam dopiero w doniczki a i tak okazuje się, że wymagaja co jakis czas namaczania.Na razie zostawie je w doniczkach i będę czekała aż sie posrebrza korzonki i wtedy popraktykujemy i zobaczymy co będzie :)
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Bo w kwiaciarniach często są przypadkowe osoby, które nawet zwykłych kwiatków nie potrafią dobrze podlać itd., a co dopiero storczyków. Czasami się zdarza, że podlewają storczyki lejąc wodę na liście. A w sklepach to już w ogóle nie umieją się zajmować. Kiedyś widziałam Phalaenopsisy, które zamiast kory miały rozciapciane błoto, storczyki z przeceny były wysuszone i pomarszczone, a Vandy w LM miały pleśkę na korzeniach.
Każdy ma swój najlepszy sposób na podlewanie storczyków.
Dusia- faktycznie u Ciebie się świetnie sprawdza podlewanie z konewki. U Innych, równiez u mnie<nawet cymbidium namaczam>, nawadnianie przez namaczanie.
A zużytą wodę, nie Uwierzysz, przecedzam przez sitko i...wlewam do podstawek z keramzytem i...zamienia się w parę. Wykorzystana dwa razy
No u mnie się podlewanie dobrze sprawdza, bo nie leję paru kropelek, tylko każdemu leję dużo, wycieka im na podstawkę i potem sobie piją. Żaden nie narzeka na brak wody, wiotkie są tylko te, które kupiłam przelane i nie chcą puścić nowych korzeni. Przez namaczanie podlewam Vandowate, bo ich się inaczej nie da. Ale z Vandami też nie mam problemów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”