Rozmnażanie storczyków-keiki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Rozmnażanie storczyków

Post »

Witam :) Nie zauważyłem jeszcze podobnego tematu więc chciałbym zapytać jak to jest z tym rozmnażaniem orchidei :D Z tego co wyczytałem na pewnej mądrej stronie to istnieją dwa sposoby:
- z nasionek (w domowych warunkach niezwykle trudny do przeprowadzenia)
- metodą klonowania

I tutaj właśnie na temat klonowania chciałbym uzyskać jakieś szersze informacje od osób, które w praktyce to już robiły :) np. Które części można odciąć i ukorzenić ?
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

Temat był już tu poruszany ale trzeba by trochę więcej czasu poświęcić i przeczytać oprócz tytułów wątków jeszcze ich zawartość :D .
Póki co polecam stronkę: http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozmnazamy.html

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Makary
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 maja 2008, o 12:52

Post »

Witam
a jakieś dokładniejsze informacje odnośnie rozmnażania Phalenpsis'ów niestety metoda opisana na stronie http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozm ... index.html nie dała żadnego efektu za to mój storczyk rozpoczną ponownie kwitnienie.
I jeszcze jedno pytanie co zrobić aby pędy kwiatowe moich storczyków miały proste pedy kwiatowe takie jak się kupuje w sklepach a nie pokrzywione i porozgałęziane, żadne przywiązywanie nie daje efektu a powyżej drugiego węzła każdy pęd się rozgałęzia i wydaje po dwa trzy kwiaty, może i jest to pocieszające że moje storczyki tak ładnie kwitną ale taki pogięty i porozgałęziany pęd kwiatowy wprowadza straszny chaos i szpeci roślinę.

Pozdrawiam Makary
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Ja akurat jestem zwolenniczką naturalnego wzrostu pędów. Podpinam je dopiero w momencie jak jest zagrożenie ułamania się, bądź doniczka może sie zbyt łatwo wywrócić. Według mnie nie jest problemem krzywo rosnący pęd - najważniejsze jest, aby rósł ;)
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
monisia
200p
200p
Posty: 495
Od: 9 lut 2008, o 17:24
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Też tak uważam, natury nie powinno sie naprawiąc a jedynie wspomóc gdyby groziło coś uszkodzeniem rośliny to wtedy ją podeprzeć, natura sam dobrze wie co robi i im mniej w nią ingerujemy tym lepiej dla naszych storczyków :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Makary :P

Pewnie nle masz jeszcze doświadczenia i wiedzy,.Czytając tekst podany sposób na *keiki* na nic nie ma gwarancji.Faktycznie to tylko wspaniała informacja, ze tak moze sie stać.

Ale żeby sie stało :P potrzeba zderzenia wielu czynników.
To juz koniecznie trzeba znać wiele szczegółów , gdy myślimy o temacie poważnie.
Nie bedę ich wymieniała- tam jest częściowo przytoczone.
Ale częściowo, bo uwarunkowania genetyczne tez robią swoje.
Tak sie zdarzyło w przyrodzie ,ze niektóre gatunki zostały obdarzone przez Matkę Naturę
darem rozmnażania przez keiki. Siłą rzeczy hybrydy z nich tworzone przypominaja sobie o tych cechach i sa chętniejsze aby je tworzyć.
Nie pytają :P , a idą. Zaskakują.

Tak więc...nie tak prosto jest z keiki ;:78 .

Normalnie ,w miejscu *drzemiących oczek* powstają rozgałęzienia pędów i trwa kotynuacja kwitnienia.


A prowadzenie pędów, dla mnie jest również bezproblemowe.Jak jest miejsce trzeba pozwolić storczykowi rosnąć jak on chce - w naturze maja zwisy z gałęzi, nikt nie podpina.
Radzą sobie.
Sama świadomość musi nam popracować ;:7 to my wsadziliśmy w doniczkę roślinę
z natury swobodnie wiszącą na gałęziach - to my zmuszamy ją do tego, aby rosła wg życzenia.
Ostatnio widziałam kwaity skrępowane drutami ,wyginane , podobnie jak stosowane *tortury* przy bonsai.
Dla mnie niedorzeczne, nienormalne - ktoś sobie pomylił pojęcia i charakteru rośliny.
Chwyt handlowców zupełnie nie przystający do dzikości storczyka.

Na szczęście :wit storczyki nie dają się tak łatwo udomowić.

Życzę wiele zadowolenia
oraz przyzwyczajenia się do zmiennosci storczyków i ich wspaniałej odmienności.




pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Marta_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2007, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Julianowa między Warszawą a Piasecznem

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

To ja Szafirowa ale zapomniałam hasła i nie mogłam sie zalogowac :( odpowiadam więc starym wygrzebanym gdzies z archiwów. Te dwa małe dzieciątka, jak je tu nazywacie keiki ? sterczą z doniczki gdzie mateczna roślina pewnie zanikła bo jej nie ma, Mało tego jedna "rozetek" wypuszcza pączek kwiatowy!!!!!! Teraz to juz zgłupiałam zupełnie. Zauważyłam to robiąc zdjęcie dla Was, buziaki Obrazek
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

Szkoda, że roślina mateczna zmarniała. Mogłaś tego uniknąć, wcześniej odcinając i usamodzielniając keiki.
Teraz, gdy jedno chce zakwitnąć, to trzeba je tak zostawić. Keiki wyglądają na zdrowe i myślę, że oddzielone na pewno sobie poradzą.

A mam pytanie- jak wyglądają korzenie rośliny matecznej? Czy są zdrowe? Może po usamodzielnieniu keiki, gdzieś z boku matka wypuści basal keiki :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Marta_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2007, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Julianowa między Warszawą a Piasecznem

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

Nie zaglądałam do doniczki ale chyba nic z "Mamusi" nie zostało,tak to wygląda lepiej: Obrazek
Awatar użytkownika
Marta_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2007, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Julianowa między Warszawą a Piasecznem

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

Przyznam, że nie zrozumiałam... nie ruszać czyli zostawić, czy szukać mamy i usamodzielnic keiki, skoro mają tylko 2, 3 korzonki i to nieduże? A pączek kwiatowy widac hihihi ;:63
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

Gdyby obumarły jej korzenie, to keiki nie wyglądałoby tak zdrowo. Muszą one skądś czerpać substancje potrzebne do życia. Czy Ty je np. spryskujesz, podlewasz jakoś?
Nie wiem czy nie byłoby dobrze jednak usamodzielnić keiki, by uniknąć ich zmarnienia. Mają po dwa, dość ładne korzonki, więc posadzone osobno, powinny sobie poradzić.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

Mniejsze odcinałem.
Obydwa sobie spokojnie poradzą.
Tylko w dobrym substracie, bo toto co w tej doniczce słabo widac wygląda... hmmm... nieciekawie.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Rozmnażanie storczyków

Post »

Keiki powinny jak najdłużej być na tej resztce rośliny, jeszcze czerpią soki z pędów. Jak urosną im dobre korzonki należy je posadzić osobno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”