Przenawożenie .Nadmiar lub niedobór nawozów mineralnych- objawy,pomoc

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Jolahalinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2008, o 12:53

Przenawożenie .Nadmiar lub niedobór nawozów mineralnych- objawy,pomoc

Post »

W sobotę podsypałam moje bzy i iglaki saletrzakiem. Liście roślin zbrązowiały. Błagam napiszcie jak mogę zneutralizować nadmiar nawożu i uratować choć częśc roślin. Nawóz przykryłam warstwą ziemi ale nie podlewałam roślin. :cry:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Co już zostało uszkodzone, będzie uszkodzone.
Saletrzak to 21% czystego azotu!!!!![, który przedawkowany parzy jak kwas solny./b]

Zdejmi nawóz, wywal na kompostwonik razem z wierzchnią warstwą ziemi, w której ten nawóz leżał ( z góry nawozu i pod nim). Na kompostwoniku związki azotu przyspieszaja kompostowanie.
Uzupełnij wybraną wcześniej ziemię.
Lej wodą bryły korzeniowe w ogromnych ilościach, by wpłukać nawóz jak najgłebiej.
Tylko tyle.
Nie ma antidotum.

Akurat iglaki mają najniższe wymagania pokarmowe, więc skąd pomysł na saletrzak ?
Poczytaj proszę, tu:

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=679
Jolahalinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2008, o 12:53

Post »

Serdecznie dziękuję za poradę może jeszcze coś uratuję.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Nawóz

Post »

dodam , że jeśli już to saletrą wapniową, nie pali roślin, a bzy akurat na glebach od obojętnych do zasadowych :wink:
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Również bezpiecznie jest podsypywać nawozami typowo ogrodniczymi, wieloskładnikowymi. Oczywiście w zalecanych dawkach.
Jolahalinka - ile nasypałaś, że nawet bez podlewania spaliło? A iglakom nie brązowieją igły?
krissmen11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2008, o 20:45

Post »

Witam mam pytanie : czy mocznik , saletrę amonowa , polifoskę można rozpuszczać we wodzie , w celu podlewania upraw warzywniczych . Jeżeli można to w jakich proporcjach . Najbardziej zalezy mi na uprawie pietruszki naciowej , koperku , szczypiorku na pęczki . Każdy mówi podlewja mocznikiem aby te pęcki były prawie czarno-zielone , tylko jakie prporcje . Proszę o pomoc
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mocznik saletra amonowa , polifoska

Post »

krissmen11 pisze:Witam mam pytanie : czy mocznik , saletrę amonowa , polifoskę można rozpuszczać we wodzie , w celu podlewania upraw warzywniczych . Jeżeli można to w jakich proporcjach . Najbardziej zalezy mi na uprawie pietruszki naciowej , koperku , szczypiorku na pęczki . Każdy mówi podlewja mocznikiem aby te pęcki były prawie czarno-zielone , tylko jakie prporcje . Proszę o pomoc
Rozumiem, że te pęcki :D na handel, sam nie będziesz jadł? :roll:
O azotanach i azotynach słyszałeś?
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Re: Mocznik saletra amonowa , polifoska

Post »

Ja mam nadzieję ,że wiesz ,że te warzywa mogą być trujące?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mocznik saletra amonowa , polifoska

Post »

No cóż, historia autentyczna, z przed dwóch lat.
Na plantacji nasiennej modrzewia miałem oprysk- różne preparaty, toksyczne dość.
Tablice (wielkie) ostrzegawcze postawione.
No i maślaki się sypnęły, żółto było. Kobiecina ze wsi zbiera,podszedłem. Dialog:
- przepraszam, pani to umie czytać?
- oj umim, panocku, umim, a co?
- a te tablice pani przeczytała?
- a jakze, cytałam. Panie, przecież ja nie dla siebie zbieram, ja na handel...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Mocznik saletra amonowa , polifoska

Post »

Zakładam, że ma rosnąć samo, szybko, bezobsługowo i tylko kolor ma trzymać, bo byle czego ludzie nie kupią. A do tego trzeba lać, sypać, podsypywać i nawozić do oporu :(

A badań ten szczypiorek nie będzie przechodził (na zawartość trucizn?) przed sprzedaniem?

Nawozy można rozpuszczać, ale one się tak łatwo rozpuścić nie dadzą. Nie lepiej w dobrej ziemi to hodować? Zdrowsze będzie, smaczniejsze, i można reklamować, że "nie pryskane"! A ciemnozielony koperek to w zimie rzadkość chyba?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Mocznik saletra amonowa , polifoska

Post »

O boszeeee przeczytałam to i tamto i o grzybkach i włos mi się jeży ...
Czy na wsi nie możesz stosować w swojej uprawie czegoś bardziej ludzkiego np.kompostu? stosować obornik?Przecież to niewielka uprawa...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
krissmen11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sie 2008, o 20:45

Re: Mocznik saletra amonowa , polifoska

Post »

Ja wszystko rozumiem , ale mam przed oczami sytuację sąsiada ,który prowadził uprawę bez nawozów nie miało to ciemnozielonego koloru , gdy takie pęczki zawiózł do hurtowni , to właściciel po dniu powiedział ze nikt tego towaru nie chce kupić gdyż nie ma to wyglądu . Nikt ani przez sekundę nie pomyślał o azotanach, ma być prawie czarne , bo na takie jest popyt .
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Mocznik saletra amonowa , polifoska

Post »

... Ma być prawie czarne, bo na takie jest popyt . . . czyli sami jesteśmy sobie winni.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”