Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Witam ;-)
W innym dziale była prośba o pokazanie papirusa ? więc oto i on ;-)
Ten papirus ma 1,5 roku, wyhodował się z jednej ?parasolki?, wysokośc około 130 cm
Mam jeszcze kilka jego ?dzieciaczków? ale mają dopiero pół roku i nie są zbyt okazale...
Cieplutkie i pełne słonka pozdrowienia!!
Obrazek

Z tego co mi wiadomo, papirusy to rośliny bagienne (no chyba, ze coś pomyliłam ;-) )
U znajomych obserwuje papirusy, które nie stoją w wodzie i nawet są podlewane jak inne kwiaty doniczkowe ? czyli gdy ziemia przeschnie. Takie papirusy maja wzrostu zwykle 0,5 m i nie rozrastają się zbytnio.
Niestety nie mam oczka wodnego :( i musze się zadowolić doniczkami? ale może kiedyś w przyszłości??

Czy ktoś próbował uprawiać papirusy (i inne rośliny) w hydrożelach?? Nie mam pewności czy to poprawna nazwa ;-) chodzi mi o takie kryształki z ?galaretki?
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Jak Wy to robicie, że one są takie duże - ja nigdy takiego wzrostu nie mogłam osiągnąć.
Moje mają góra 60-70 cm.
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Agrazko
Dużo wody!!

hmm… a może jest kilka odmian papirusów???
Awatar użytkownika
ANNA i LECH
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 sie 2006, o 08:57
Lokalizacja: SŁUPCA

Post »

Papirus jest rośliną bagieną bardzo lubi odczyn ziemi 3,5-45 to jest kwaśny
ładnie rosnie jeśli pH jest nisze to jes mały i cienki ja dodaje nawozu
takiego jak pod winogrono lub borówki mała szczyta na 1,5 l wody i tym
podlewam wtedy jest bardzo łady ale wody wypija sporo .
ANNA i LECH
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

agrazka pisze:jak Wy to robicie, że one są takie duże - ja nigdy takiego wzrostu nie mogłam osiągnąć.
Moje mają góra 60-70 cm.
Ja hoduję papirusy w doniczkach bez dziurek na dole. Ostatnio rosły w takich największych, o pojemności wiadra, na wierzchu stała zawsze woda. Zółknące bez żalu obcinam, bo ciągle są wypuszczane nowe.
Waleria
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Warto jeszcze wspomnieć, że roślina o które się rozpisujecie to nie jest papirus a Cibora zmienna (Cyperus involucratus).

Prawdziwy Cyperus papirus osiąga większe rozmiary ma inne liście i jest bardziej delikatny (trudniejszy w uprawie).
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

No to znalazłam idealną roślinę dla siebie ( bo mam niestety tendencję do "zalewania " i kilka już utopiłam na śmierć :oops: Wynika z Waszych uwag ,że papirusa vel. cibory nie dam rady utopić ?
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
klaudzia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 sie 2007, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

a oto moj :D znow będę musiala go przesadzac bo jest koszmarnie gesty i rosnie jak na drozdzach chociaz wiekowy i zdarzalo sie ze bym lekko podsuszany!
teraz podlewany codzienne nawet po 3 razy i codziennie tez zraszany :) generalnie woda to ostatnia rzecz ktorej mu brakuje :lol: jedyny bol to ta doniczka ale będę musiala sie tym zajac!

Obrazek

pozdrowionka dla szczesliwych posiadaczy papirusow!
Początkujaca ogrodniczka ;)
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Uciąć łodyżkę, a najlepiej ze 3-4. Zwinąć 'parasolkę' w palcach i obciąć listki na ok. 1-1,5 cm. Włożyć do wody (parasolką do dołu :) ). Można dodać nieco ukorzeniacza ale nie jest to konieczne. Po około 2-3 tygodniach zacznie wypuszczać korzonki i młode roślinki z pomiędzy listków 'parasolki'.
Wtedy posadzić :)
Doniczki z papirusami trzymam w miseczkach z wodą. Nie zapominajmy, że to roślina bagienna i kocha "mokre stopy"
Jedynie ciborę deffusus, o nieco szerszych liściach, należy trzymać jak rośliny pokojowe. Gdy ma za mokro żółknie i nie rozrasta się. Toleruje też niższe temperatury.
Można tez rozmnażać z nasion. Osobiście nie polecam. Z parasolek mam już sporą rodzinkę a z wysianych nasionek czekam już pól roku i mam rachityczną "trawkę". Nadal jednak w nie wierzę :D
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
renek
50p
50p
Posty: 50
Od: 18 lip 2007, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Waterlooville UK

Post »

Czesc,
ja jestem poczatkujaca z papirusami. Przywiozlam sobie dwie parasolki prosto z Grecji i na razie maja po jednej parasolce :D . Ciekawe jak dlugo trzeba czekac zeby sie ladnie rozrosly.
Mam jedno pytanko, czy moga stac na sloncu?
Pozdrawiam Renia
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witaj Amando,
ok... to krok po kroku :)
Wybierz pęd, byle nie kwitnący. Wyciętą łodyżkę z rośliny matecznej skróć na ok. 10 cm. Wszystkie liście skróć do ok. 1-1,5 cm.(można ciąć każdy z osobna ale można chwycić w palce całą parasolkę i uciąć raz ;) ) Przygotuj słoik z wodą, do której wrzuć parę kawałeczków węgla drzewnego, co zapobiega gniciu sadzonki. Przygotowany pęd wetknij do wody parasolką w dół! Tak by przycięte liście znalazły się pod wodą. Postaw słoik w ciepłym miejscu. Wodę nalezy zmieniać przynajmniej raz w tygodniu. Młode roślinki i korzonki pojawią się w kącikach liści. Gdy sadzonka wytworzy korzonki i ok. 2-4 nowych roślinek posadź do ziemi. Są tutaj dwie "szkoły". Jedni twierdzą, że należy oddzielić młode roślinki od starego liścia. Osobiście tego nie robię gdyż można uszkodzić młode a świetnie rośnie bez odrywania, posadzone wraz ze starymi liśćmi i łodyżką. Dodatkowym plusem jest to, że stara "parasolka" może wypuścić dodatkowe młode pędy już po posadzeniu. Wystającą z ziemi starą łodyżkę skracam do poziomu ziemi. Aha... sadzić też "do góry nogami" :) :) Ale to się sama zorientujesz jak zobaczysz młode pędy.
Mam nadzieję, że tym razem napisałam to czytelnie :) Jeśli nie to następnym razem zrobię rysunki:)
Życzę powodzenia :)

Renek... Papirus (cibora jak kto woli) lubi sporo słoneczka ale niekoniecznie bezpośrednio padającego w godzinach południowych. Choć moje stoją na oknie południowym i dobrze się mają. Tyle, że trzeba pamiętać o tym by miał zawsze wodę.

Pozdrawiam serdecznie
Marta
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
renek
50p
50p
Posty: 50
Od: 18 lip 2007, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Waterlooville UK

Post »

Dzięki za podpowiedz.
Balam sie , ze jak bedzie na sloneczku to, ze listki beda obsychaly ale skoro stoi u Ciebie i dobrze sie ma to nie musze sie obawiac. :P
Pozdrawiam Renia
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Proszę bardzo, po to tu jesteśmy by sobie pomagać.
Przypomnę tylko, że moje stoją cały czas w miseczkach z wodą i pilnuję by ta woda zawsze tam była :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”