Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Post »

Witam
Też zostanę posiadaczem działki 300m2 i domek 25m2. Jak wyglądają sprawy formalne ?
Lecz jest strasznie zaniedbane i potrzeba tam dużo pracy, proszę o porady co i jak ?
Jest lekki spad przy wejściu, górka.
Mam zdjęcia lecz na razie robione telefonem zza płota gdyż chciałem uchwycić widoki.
Jednocześnie czytałem regulaminy PZD i tam jest napisane:
krzaki 1 metr od do 2 metry do wysokość 2 metry,domek 25m2 wysokość 4m a jak oglądam działki to raczej krzaki i krzewy domki nie są przepisowe..... mogę prosić o wyjaśnienia ?
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Ja to bym się na pewno na jesień za kopanie chaszczy nie brała :shock: Po co? :shock:

Najlepiej przekopywać na wiosnę i od razu walnąć przy pierwszym wybijaniu się chwastów Rundap. Kopanie teraz wg. mnie to strata czasu. :shock:

Nawet iglaki można sadzić na wiosnę(o wiele lepiej, bo ewentualne wielkie mrozy ich nie wykończą). Wiadomo, że to co nowe w glebie, to słabe jak gó...no :wink:
90% moich iglaków(a mam ich ok. setki) sadziłam na wiosnę.
Co najwyżej możesz na jesień drzewa poprzycinać i ewentualnie jakieś krzaki, które chcesz zostawić, aby na wiosnę się odnowiły.

Teraz to na Twoim miejscu zajęłabym się domkiem, jeśli wymaga remontu. Lato to najlepszy okres na takie prace. Nie będziesz przecież tego robił w zimie :wink:
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witaj Glad! (A może zdradzisz swoje imię? ;) )
Myslę, ze na kopanie jeszcze za wcześnie, ale warto wykosić teren, zeby nie dopuścić do wysiewania się chwastów i oczyscić z chwastów wieloletnich przynajmniej ten kawałek, gdzie będziesz chciał uprawiać warzywa. Jesienią wystarczy poprawić i przykopa obornik (z wyjątkiem tego fragmentu, gdzie będą warzywa korzeniowe).
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

Cześć
Zacznę w sobotę od wycinania, później domek czyszczenie i może w poniedziałek pomaluje.

Dzięki i pozdrawiam.
P.S.
Krzysztof
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Witaj Krzysztof!
aurynka pisze:...Ja to bym się na pewno na jesień za kopanie chaszczy nie brała :shock: Po co? :shock:
Najlepiej przekopywać na wiosnę i od razu walnąć przy pierwszym wybijaniu się chwastów Rundap. Kopanie teraz wg. mnie to strata czasu. :shock:...
Ja mam trochę odmienne zdanie (oczywiście nie znaczy, że to ja mam rację) - uważam, że przekopanie i w miarę dokładne wybranie chwastów na działce należy wykonać właśnie teraz. Nie możliwe jest wybranie wszystkich chwastów z "mocno zapuszczonej" działki, tak więc z nasion i z pozostałych w ziemi pędów i korzeni chwasty wzejdą jeszcze w tym roku i wtedy proponuję użyć Roundup. Działanie tego preparatu nie jest natychmiastowe a do wiosny wszystkie chwasty, które miały z nim kontakt zostaną zniszczone - wtedy będzie można rozpocząć już zaplanowane w zimie działania.

Uważam, że wykonanie tych zabiegów wiosną bardzo opóźni wiosenne prace w ogrodzie, gdyż po przekopaniu trzeba poczekać na "wysyp" chwastów i na działanie Roundap-u.

To co piszę jest poparte jedynie moim doświadczeniem - nie koniecznie wiedzą książkową na ten temat.
Na zdjęciu poniżej teren, który jesienią został potraktowany Roundap-em:
Obrazek

Tak wygląda on teraz, po wybraniu wiosną największych uschniętych chwastów (bez przekopywania).
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

Witam
I dziękuje za rady, jak już tam wejdę konkretnie i zacznę wycinke to będę widział co jeszcze mogę skopać lub ściąć lub malować.
A ten -- Roundap - co to jest ?
Jak wygląda ?

Byłem oglądać jakieś płotki itp, ceny to mają z kosmosu raczej sam sobie porobię, jedynie jaki mam problem to skąd brać kamienie i jak je przywieść bo osobówka to nie bardzo.
Pozdrawiam dzięki
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

glad pisze: A ten -- Roundap - co to jest ?
Jak wygląda ?
Roundup niszczy chwasty wraz z korzeniami, likwiduje: chwasty, zakrzaczenia, drzewa i pnie, mech.
Po spryskaniu Roundup'em zielonych części roślin preparat wraz z sokami przemieszcza się w całej roślinie, w jej częściach podziemnych i naziemnych. Działanie środka polega na wstrzymaniu procesów życiowych roślin zarówno jednorocznych jak i wieloletnich, w tym traw. Aby Roundup zadziałał płyn musi zetknąć się z zielonymi częściami rośliny (liście, łodyga, kłącze), w chwili zetknięcia z ziemią preparat traci moc i ulega biodegradacji.
Jest to płyn (do rozrobienia z wodą) w różnej pojemności opakowaniach.



Jeśli chodzi o same prace działkowe - ja zaczęłabym jak najszybciej ;) Jeśli choć części chwastów pozbędziesz się jeszcze jesienią - będziesz mieć wiosną mniej pracy z nimi i pełną parą zajmiesz się urządzaniem ogródka :)
największe szkodniki w moim ogródku to ... moje dzieciaki ;)
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

gdzie kupie ten : Roundup
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

Bez problemu kupisz go w centrach ogrodniczych, czasem można kupić w dużych marketach na stoiskach ogrodniczych, a jak będzie problem to na allegro też jest ;)
największe szkodniki w moim ogródku to ... moje dzieciaki ;)
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

W takim razie Wszystkim wielkie dzięki.
W sobotę zorbię lepsze fotki i pokaże jak to wygląda i jak - wyglądają moje postępy dalej.
Pozdrawiam
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Całkowicie podzielam rady Paco.

Przy opryskiwaniu Roundapem trzeba działać ostrożnie. Jeśli przypadkowo opryskasz drzewo, krzew lub roślinę, które chciałbyś zostawić to zginą i one.
Mietek.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

glad pisze:gdzie kupie ten : Roundup
Krzysztofie Roundap możesz kupić w centrach ogrodniczych - jednak nie polecam takiego zakupu - małe opakowania i duża cena.
Polecam natomiast zakupy w sklepach ze środkami ochrony roślin lub składach dla rolników (nie działkowców). Tam można kupić środki w dużo większych opakowaniach za cenę tych malutkich.
Zamiast Roundup 360 SL polecam Glifogan 360 SL jest podobnie jak Roundap herbicydem dolistnym o działaniu układowym - natomiast za litrowe opakowanie zapłaciłem poniżej 50PLN. Litrowe opakowanie to niby dużo - ale okres ważności to 5 lat - (na pewno przyda się), a za kilkudziesięcio miligramowe zapłacisz w centrum ogrodniczym też kilkadziesiąt PLN.
Dla wzmocnienia działania tego środka dodaję się siarczan amonowy (ale to wszystko jest napisane na ulotce informacyjnej przyklejonej na opakowaniu).
Początkowo kupowałem Roundap, a teraz stosuję właśnie ten środek z powodzeniem już kilka lat (cały czas to samo opakowanie).
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

ROUNDUP 360SL 1000ml kupowałam niedawno za około 20-25 zł
największe szkodniki w moim ogródku to ... moje dzieciaki ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”